Autor Wątek: Kilka pytań od wiecznie początkującego  (Przeczytany 71953 razy)

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Grudzień 2015, 14:09:11 »
Bo to specyficzna aplikacja pod specyficzne (czytaj moje) potrzeby.
Ja jak mam za dużo na głowie to zwyczajnie nie daję rady więc zamiast generować dziesiątki karteczek napisałem aplikację.
Dla mnie SWDR nie jest zbyt przejrzysty. Za wiele informacji w jednym miejscu i szukanie interesującego mnie pociągu zajmuje czas. Do tego nie ma opcji wyświetlenia go na osobnym ekranie. Moja aplikacja to nie substytut SWDR tylko substytut (niektórych) karteczek.

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Grudzień 2015, 14:46:34 »
... i szukanie interesującego mnie pociągu zajmuje czas. Do tego nie ma opcji wyświetlenia go na osobnym ekranie...
Nie, nie zajmuje, w SWDR nad kolumną "Z kierunku post." jest pusta rubryka nad którą jest napis "Nr pociągu". Tam wpisujesz nr poc. np. 44015, walisz ENTER i już masz go wyświetlony. Bardzo często z tego korzystam, jak jedzie tak opóźniony, iż nie ma go w liście poc.

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Grudzień 2015, 15:23:21 »
Pod żadnym pozorem nie neguję Twego programu. @EN57-002 ma rację. Poza tym, wybierać sobie możesz czy interesują Cię składy kończące bieg w naszej stacji, uruchamiane itp.

Offline ISEDR 1994

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Grudzień 2015, 16:06:12 »
W liskowie do żadnego posterunku nie ma SBL. Domyślam się że kolega ma na myśli szlak do Wilamowic, gdzie faktycznie jest tam jakiś semafor, z tym że jest semafor odstępowy posterunku ruchu. Wtedy jeśli wyjeżdżasz na rozkaz "S" przejeżdżając semafor wyjazdowy wskazujący sygnał stój, uwzględniasz na co ma być wjazd na posterunku odstępowym, w symulatorze chyba tego nie ma bo tu są jeszcze stare druki, ale normalnie jest tak że uwzględnia się w trzeciej rubryce "inne" na co ma być wjazd na posterunek odstępowy. Można też podyktować rozkaz tylko do semafora odstępowego posterunku ruchu a dalej PO wydaję ponownie rozkaz z uwzględnieniem swojego semafora lecz rzadko to się stosuję.

Hola, hola, czegoś tu nie rozumiem. Jeśli chcemy wyjechać do Wilamowic na rozkaz pisemny "S", to wystarczy wprowadzić telefoniczne zapowiadanie pociągów (do Wilamowic - między post. zapowiadawczymi). Informacja co będzie na post. Tęcza nie jest wymagana w rozkazie. Przecież to jest autonomiczny posterunek (no chyba że pojedziemy hardkorem i w telefoniczym zapowiadaniu pociągu wyłączymy posterunek odstępowy z udziału w prowadzeniu ruchu pociągów - ale w związku z tym że Tęcza ma obsługiwany przejazd nie jest to zbyt bezpieczne). Po naszym wyprawieniu pociągu na "S", albo zastępczy, bo tutaj sytuacja jest analogiczna w zależności: Tęcza poda sygnał zezwalający, bądź podyktuje rozkaz pisemny "S". Tym bardziej że w każdym kierunku są semafory, a blokada jest przystosowana do prowadzenia ruchu zmiennokierunkowego.

No to chyba oczywiste, że trzeba wprowadzić TZP, tego już nie pisałem. Kolega poruszył wątek Sz oraz rozkazu "S". Można pojechać na "Sz" obsługując oczywiście dPo bez wprowadzania TZP. Jeżeli nie można wyświetlić "Sz" wtedy jedziemy na rozkaz "S". W rozkazie uwzględniamy na co ma być rozkaz (ja zawsze daje na Rd1). W przypadku posterunku odstępowego można dać rozkaz uwzględniając nasz semafor, a potem PO daje swój rozkaz ( tak jest w życiu bo PO w symulatorze nie podyktuje rozkazu), ale można też dać po uzgodnieniu z PO, że w rozkazie uwzględnimy oba semafory czyli nasz i PO, ale tak jak wspomniałeś, PO ma przejazd także wybrałbym opcję pierwszą z uwzględnieniem mojego semafora. To samo również się tyczy jeśli chcemy pojechać do kilometra. Dla przykładu: wyjedź czymkolwiek i wpisz w rozkazie to co ja (w załączniku)

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Grudzień 2015, 19:11:23 »
... i szukanie interesującego mnie pociągu zajmuje czas. Do tego nie ma opcji wyświetlenia go na osobnym ekranie...
Nie, nie zajmuje, w SWDR nad kolumną "Z kierunku post." jest pusta rubryka nad którą jest napis "Nr pociągu". Tam wpisujesz nr poc. np. 44015, walisz ENTER i już masz go wyświetlony. Bardzo często z tego korzystam, jak jedzie tak opóźniony, iż nie ma go w liście poc.

Ja też z tego korzystam, ale to wszystko zajmuje czas. Oczywiście wpisywanie pociągów do programu też zajmuje czas, ale mi osobiście chodzi o planszę gdzie pociągi są podzielone według miejsca z którego jadą, czyli osobne kolumny dla każdego kierunku. Jednak gdy trzeba jednym rzutek oka sprawdzić co się dzieje to taki pseudo geograficzny układ jest dla mnie wygodny. Ważne jest to że SWDR wymaga pamiętania numeru składu żeby wyszukać konkretny pociąg, a ja nie mam pamięci do numerów. Do tej pory miałem sporo karteczek (na nich pisałem jaki jest numer, gdzie jedzie no i jaki ma czas postoju), umiejscowienie karteczki wskazywało gdzie jest pociąg i czy został zapowiedziany telefonicznie. W sumie to nadal korzystam z karteczek, ale to głównie dla składów obsługujących Tefamę, bo jak stoją na torach to muszę wiedzieć gdzie jest który. Nie chcę przecież wysłać manewrówki na Wilamowice i elektryka na Tefamę ;-) No i nie chcę też pomylić wagonów, chociaż dla symulatora jest to bez znaczenia.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2015, 19:17:08 wysłana przez macieksoft »

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Grudzień 2015, 21:52:29 »
A więc da się pominąć posterunek Te, bez informowania go o odjeździe pociągu i przejechanie na S1. Pospiech wpadł na Tęcze z prędkościa 120km/h. Szczęściem przejazd pusty był. Dyżurny zszedł na miejscu na zawał :D W sumie zawierając informację o konieczności zwolnienia do 20km/h na przejeździe, można puszczać niemal jeden za drugim na Wi.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2015, 21:54:06 wysłana przez melis »

Offline ISEDR 1994

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bydgoszcz
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Grudzień 2015, 22:06:07 »
A więc da się pominąć posterunek Te, bez informowania go o odjeździe pociągu i przejechanie na S1. Pospiech wpadł na Tęcze z prędkościa 120km/h. Szczęściem przejazd pusty był. Dyżurny zszedł na miejscu na zawał :D W sumie zawierając informację o konieczności zwolnienia do 20km/h na przejeździe, można puszczać niemal jeden za drugim na Wi.

Tutaj z tego co zrobiłem to tak. W realu jest tak, że w rozkazie można po uzgodnieniu z następnym posterunkiem uwzględnić na co będzie wjazd na ten posterunek ( przeważnie na "Sz"). Można też podać rozkaz S ale tylko zezwolić na przejechanie swojego semafora wyjazdowego, a następny posterunek dyktuje osobny rozkaz S na wjazd, oczywiście stosowane jest TZP.

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Listopad 2016, 15:37:56 »
Pozwolę sobie odkopać temat.
Znowu mam kilka pytań.

Co dokładnie robić w przypadku zdawczych i liniowych? Rozumiem że zależnie od tego jak opisane na podglądzie sytuacji są wagony to mam je wypchać na bocznicę albo włączyć do innych pociągów. I tutaj pytanie: Czy mogę je włączać do dowolnych towarowych (jadących zgodnie z kierunkiem przeznaczenia wagonów), czy może są jakieś restrykcje?
Po takich pociągach chyba zostają luzy, co a nimi mam zrobić? Czy są one jakoś uruchamiane, czy może mogę je dowolnie wykorzystać? Mogę je wyprawić jako nieplanowe?
Wiem że drezyny i sieciowe mogę dowolnie wykorzystać, jednak co mam z nimi zrobić jak mam ich dosyć? Czy mogę im nadać dowolny (z zachowaniem parzystości) numer i uruchomić jako pociąg nieplanowy? Czy może są one jakoś uruchamiane według rozkładu?
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2016, 15:39:27 wysłana przez macieksoft »