Autor Wątek: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice  (Przeczytany 23988 razy)

Offline wojtasss298

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 11
  • generator.wojtasss298.tk
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« dnia: 20 Styczeń 2021, 12:28:58 »
Witam,
Poszukuje zdjęć pulpitu oraz innych urządzeń sterujących w nastawni WSl na stacji Wrocław Sołtysowice. Z góry dziękuje za odzew.
Pozdrawiam Wojciech.
wojtasss298@gmail.com
Szukam zdjęć pulpitów kostkowych wrocławskich stacji, pisz pv!

Offline Wowas08

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 71
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Styczeń 2021, 14:27:48 »
Może podkreślam MOŻE uda mi się takie zdobyć musiałbym odszukać w starym aparacie chociaż nie wiem czy czasem ich nie kasowałem.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2021, 21:38:30 wysłana przez Wowas08 »

Offline wojtasss298

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 11
  • generator.wojtasss298.tk
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Styczeń 2021, 10:14:18 »
Kurcze, gdyby udało Ci się znaleźć zdjęcia tego pulpitu to mógłbym już na poważnie zacząć robić pulpit kostkowy, ten co robie teraz to własciwie tylko z opowiesci kilku osob i schematu stacyjnego. Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda postęp prac, narazie wszystko w fazie "beta"
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2021, 10:19:21 wysłana przez wojtasss298 »
Szukam zdjęć pulpitów kostkowych wrocławskich stacji, pisz pv!

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Styczeń 2021, 22:37:54 »
Całkowita nieznajomość budowy kostek pulpitu AC-20 (kostki zaznaczone czerwoną ramką nie istnieją), przyciski napędu zwrotnicowego umieszcza się w kostce obrazującej zwrotnicę, a nie w kostce obrazującej odcinek izolowany, kostki obrazujące blokadę liniową umieszcza się na szlaku, a nie między semaforem wjazdowym a stacją, powtarzacze tarcz manewrowych nie umieszcza się w kostce obrazującej zwrotnicę (kostki zaznaczone ramką żółtą), po co izoloacja torowa w torach bocznych 5-15? Po co sterowanie zwrotnicami rozjazdów w torach bocznych 5-15?
Złe rozplanowanie przycisków i liczników sygnałów zastępczych, złe rozplanowanie przycisków doraźnego zwolnienia przebiegów pociągowych, złe rozplanowanie powtarzaczy semaforów i tarcz manewrowych, złe wymiary pulpitu (niepotrzebnie tyle wierszy i kolumn).
Szkoda twojego czasu i twojej pracy.
To, co usiłujesz zrobić nie ma nic wspólnego z prawdziwą koleją. Podobnie jak strona TD, która jest tylko zabawką w kolejki i niczym więcej.
Paweł Piotr

Offline wojtasss298

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 11
  • generator.wojtasss298.tk
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Styczeń 2021, 09:48:06 »
Zdjęcie tego pulpitu wysłałem dzisiaj o godzinie 10, od tego czasu sporo się zmieniło, sporządziłem długą na ponad dwie strony listę z rzeczami do zmian oraz linkami i odnośnikami do zdjęć które udało mi się znaleźć. Chwilę potem, sam zlokalizowałem błąd z tą blokadą, na forum odnalazłem wiele odpowiedzi na poprzednie plany pulpitów kostkowych. Dowiedziałem się wtedy (od Ciebie) oraz z Beskidzkiej Strony Kolejowej o zasadzie budowy pulpitów kostkowych oraz innych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Oddzieliłem przyciski do sygnałów zastępczych dla semaforów wjazdowych, naprawiłem teksty oraz błędy z wykolejnicami oraz błędy z opisem rozjazdów. Dodałem oznaczenie zasadniczego ustawienia rozjazdu. Oraz sporządziłem spis semaforów i tarcz manewrowych, napisałem do kilku osób które miały styczność z pulpitem w nastawni WSl. Wiem że pulpit w tym momencie nie nadaje się do "użytku" ale sam wcześniej pisałem że to wszystko jest w fazie "BETA" i nie powinno (nawet nie może) być brane oficjalnie pod uwagę. Oczywiście za opinię dziękuje a do niej samej się usystematyzuje, oraz wszystko pozmieniam.
Cytuj
(kostki zaznaczone czerwoną ramką nie istnieją)
Co miałeś na myśli mówiąc że nie istnieją? Na schemacie jest pokazane że w tym miejscu są umiejscowione tarcze manewrowe oraz wykolejnice.
Cytuj
po co izoloacja torowa w torach bocznych 5-15?
Już poprawiłem to wcześniej.
Cytuj
złe wymiary pulpitu (niepotrzebnie tyle wierszy i kolumn).
Pulpit staram się zmniejszać tak jak mogę, powiem tyle że zaczynałem z szerokością 80 kostek i wysokością 24. Pulpit będę zmniejszał tyle ile mogę bo wiadomo nie wszystko się da i można.
Cytuj
Złe rozplanowanie przycisków i liczników sygnałów zastępczych
W mojej liście już są zaznaczone i w najbliższym czasie zostaną zmienione.
Cytuj
Ale zdjęć niestety nie odnalazłem, prawdopodobnie wykasowałem je 3 lata temu bo nie były mi potrzebne.
Wysyłałeś gdzieś je może? Wrzucałeś na jakieś fora kolejowe? Albo wiesz kto może jeszcze takie mieć?

Pozdrawiam Wojciech.



Szukam zdjęć pulpitów kostkowych wrocławskich stacji, pisz pv!

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Styczeń 2021, 10:54:46 »
Po co sterowanie zwrotnicami rozjazdów w torach bocznych 5-15?

Fakt, że nie jest to do końca "prawidłowe", aczkolwiek powiem, że z nieco podobnymi sytuacjami spotkałem się na bocznicach / kopalniach... Rozjazdy sterowane od dyżurnego, a sygnalizatorów brak, lub jedna tarcza z kilku torów... Aczkolwiek jak kiedyś były "wytyczne projektowania zrk na kolejach użytku niepublicznego" to było mocno oddzielone PKP vs reszta świata.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline wojtasss298

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 11
  • generator.wojtasss298.tk
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Styczeń 2021, 11:22:18 »
Wydaje mi się że na torach bocznych 5-15 musi znajdować się sterowanie bocznicami, chodziłem tam kilka razy i widziałem że pociągi towarowe tam czekały, mimo że nikt ręcznie rozjazdów tam nie zmieniał. Wydaje mi się że najlepszym pomysłem będzie jak sam się tam wybiorę sprawdzić jak wygląda sytuacja, może uda mi się też wejść do nastawni.
Faktem jest też to że schemat jest z 2008 roku i wiele się zmieniło, nie ma już torów do cukrowni oraz bocznica do zakładów już nie istnieją a bocznica do Młyna Sułkowice też jest już nie przejezdna.
Szukam zdjęć pulpitów kostkowych wrocławskich stacji, pisz pv!

Offline Wowas08

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 71
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Styczeń 2021, 11:57:20 »
Z tego co kojarzę nie wrzucałem ich nigdzie raczej już ich nie znajdę.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Styczeń 2021, 12:21:46 »
Wydaje mi się że na torach bocznych 5-15 musi znajdować się sterowanie bocznicami, chodziłem tam kilka razy i widziałem że pociągi towarowe tam czekały, mimo że nikt ręcznie rozjazdów tam nie zmieniał.

Zobacz na zdjęcia w Google Maps - widać że nie ma tam napędów zwrotnicowych.

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Styczeń 2021, 13:34:57 »
(kostki zaznaczone czerwoną ramką nie istnieją)
Przycisk w kostce umieszcza się w rogu kostki (wyjątek stanowi specjalna kostka w IZH111), w jednej kostce może być tylko jeden przycisk.
Pozostałe uwagi zobrazowania kostek i powtarzaczy pozostają w mocy.
Schemat stacji (mam na myśli rysunek Adriana Karwata - nie mylić z pojęciem planu schematycznego) to jedno, a konstrukcja pulpitu to drugie: np. Tm31 jest przy torze 2 (dotyczy jazdy z tego toru), a nie przy torze 1 (kostka 08/10); Tarcze manewrowe ustawia się (także w zobrazowaniu ich powtarzaczy na pulpicie) po prawej stronie toru, do którego się odnoszą - tu błąd Tm17 (kostka 11/24).
Poza tym opisy torów i odcinków izolowanych umieszcza się zasadniczo nad szczeliną toru, nie pod (w wyjątkowych sytuacjach, gdy nad szczeliną toru jest już jakiś opis i nie ma innego miejsca, można opis umieścić pod szczeliną toru).
złe wymiary pulpitu (niepotrzebnie tyle wierszy i kolumn)
Można określić (nawet dokładnie) wielkość pulpitu (szerokość i wysokość) po dokładnym obliczeniu ilości potrzebnych przycisków doraźnej obsługi - pIz, Kr, zwolnienia przebiegów pociągowych i jeśli są utwierdzane - przebiegów manewrowych.
Pulpity kostkowe AC-20 są odwzorowaniem geograficznym posterunku ruchu nie tylko w odniesieniu do układu torowego, ale także w stosunku do przycisków sterujących (operacyjnych i doraźnych), zatem np. przyciski (i liczniki) Sz powinny być po tej samej stronie pulpitu, po której odwzorowano powtarzacze semaforów, to samo dotyczy pozostałych przycisków doraźnych (inaczej także zwanych awaryjnymi).
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2021, 13:57:11 wysłana przez Paweł Piotr »
Paweł Piotr

Offline Wannabe

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
  • Skąd: lk 353 km 74,4
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Styczeń 2021, 12:28:47 »
Pulpit w Sołtysowicach wygląda zupełnie inaczej, ale nie posiadam żadnych zdjęć - z dość oczywistych przyczyn. Z tego co kojarzę (mogę się delikatnie pomylić), to na torach 7-15 nie prowadzi się ruchu. Co ciekawe, na szlaku do Różanki możemy spotkać pociągi ponadnormatywne oraz towarowe, obsługujące bocznicę BSH. Wjazd odbywa się na przebieg pociągowy od semafora S lub pomija się go i prowadzi manewry od Tm15. Tarcza ostrzegawcza od tego semafora jest wygaszona i bardziej przypomina drzewo, niż urządzenie srk. Na tym szlaku znajduje się rozjazd ogałęziający, który jest uzależniony od wykolejnicy - w czasie wjazdu na stację, ustawiacz pobiera od dyżurnego ruchu rozkaz pisemny "O" oraz klucz. Z tego co widziałem, chociaż specjalista od automatyki ze mnie żaden, wydanie tego klucza blokuje dyżurnemu możliwość wyprawienia drugiego pociągu na ten szlak - proszę mnie poprawić, jeśli się mylę. Za Tm9 zabrakło mi tarczy w drugą stronę. Ruchliwy przejazd kolejowo-drogowy nie jest uzależniony w przebiegach - kolejne kuriozum made by PKP PLK. Jak będę w tamtych okolicach to postaram się spisać wszystko z gruntu.

Offline wojtasss298

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 11
  • generator.wojtasss298.tk
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Styczeń 2021, 00:27:08 »
Cytuj
Zobacz na zdjęcia w Google Maps - widać że nie ma tam napędów zwrotnicowych.
Rzeczywiście, mój błąd, już poprawiłem.
Cytuj
Przycisk w kostce umieszcza się w rogu kostki (wyjątek stanowi specjalna kostka w IZH111), w jednej kostce może być tylko jeden przycisk.
Poprawione.
Cytuj
Tm31 jest przy torze 2 (dotyczy jazdy z tego toru), a nie przy torze 1 (kostka 08/10); Tarcze manewrowe ustawia się (także w zobrazowaniu ich powtarzaczy na pulpicie) po prawej stronie toru, do którego się odnoszą - tu błąd Tm17 (kostka 11/24).
Poprawione.
Cytuj
Poza tym opisy torów i odcinków izolowanych umieszcza się zasadniczo nad szczeliną toru, nie pod (w wyjątkowych sytuacjach, gdy nad szczeliną toru jest już jakiś opis i nie ma innego miejsca, można opis umieścić pod szczeliną toru).
Poprawione.
Cytuj
Z tego co kojarzę (mogę się delikatnie pomylić), to na torach 7-15 nie prowadzi się ruchu.
Jadę niedługo w teren, będę to sprawdzał, przy okazji postaram się pójść do nastawni.

Dodatkowo, z moim pulpitem nie zaszło zbyt dużo zmian w te 2 dni, (zajmowałem się zbieraniem dokumentacji, planów schematycznych oraz jak największej ilości informacji oraz oczywiście poprawianiem wcześniej opisanych błędów).

Powiem jeszcze że zdjęcie pulpitu jest już bardzo blisko mnie...

Szukam zdjęć pulpitów kostkowych wrocławskich stacji, pisz pv!

Offline Wannabe

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
  • Skąd: lk 353 km 74,4
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Styczeń 2021, 17:15:17 »
Jeśli nie masz odpowiednich uprawnień i konkretnego, służbowego celu wizyty, to nie pchałbym się tam - to ruchliwa stacja, na której praktycznie zawsze coś się dzieje.

Offline wojtasss298

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 11
  • generator.wojtasss298.tk
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Styczeń 2021, 20:54:36 »
Cytuj
Jeśli nie masz odpowiednich uprawnień i konkretnego, służbowego celu wizyty, to nie pchałbym się tam - to ruchliwa stacja, na której praktycznie zawsze coś się dzieje.
Niby racja, ale zawsze mogę chociażby wrzucić list do skrzynki pocztowej o poproszenie wysłania na maila. Poza tym, okazało się że znajomy ma znajomego który właśnie w tej nastawni jest dyżurnym ruchu, więc będzie łatwiej.
Szukam zdjęć pulpitów kostkowych wrocławskich stacji, pisz pv!

Offline Wowas08

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 71
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Pulpit Stacji Wrocław Sołtysowice
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Styczeń 2021, 08:00:36 »
Jeśli nie masz odpowiednich uprawnień i konkretnego, służbowego celu wizyty, to nie pchałbym się tam - to ruchliwa stacja, na której praktycznie zawsze coś się dzieje.
Czy ruchliwa... Myślę, że ruch pokroju Liskowa w ISDR.