Autor Wątek: Quo vadis ISDR?  (Przeczytany 20820 razy)

Offline axtomek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z-Nienacka
Quo vadis ISDR?
« dnia: 29 Marzec 2022, 08:28:45 »
Chciałbym rozpocząć luźną dyskusję o nowych planach dot. ISDR.

Czy np. jest szansa na powstanie stacji rzeczywistej o rozmiarze i pełniącej takie funkcje, jak fikcyjne Testowo? Czy w ogóle trwają prace nad jakimiś kolejnymi stacjami?

Żebyśmy się jednak źle nie zrozumieli, jak najdalszy jestem od jakiegokolwiek roszczeniowego podejścia, żadnego "zrób, bo ja potrzebuję", czy "no kiedy, bo czekam"? Sam bym chętnie coś w tenacie zrobił, ale pewne braki w zakresie wiedzy (brak umiejętności skompletowania poprawnej dokumentacji) i materiałów (brak dostęou do pełnych RJ, zawierających m.in. poc. towarowe) na tę chwilę to prawdopodobnie uniemożliwiają. Jeśli nie uniemożliwiają otwarty jestem na sugestie.

Czy mogę zapoczątkować taką dyskuscję o planach rozwojowych ISDR? Czy próbuję otworzyć tu puszkę Pandory?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marzec 2022, 11:52:03 »
Prace nad nowymi stacjami trwają, ale nie ma wielu chętnych, a w dodatku przy prawie każdej stacji pojawiają się jakieś nietypowe rozwiązania i problemy, więc idzie to raczej wolno.

Rozwój kodu na razie raczej stoi z uwagi na brak czasu.

Offline axtomek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z-Nienacka
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec 2022, 13:06:15 »
Chętnie bym się włączył w jakimś stopniu w prace. Też niestety nie cierpię na nadmiar czasu, ale być może znalazłoby się coś, w czym mógłbym pomóc. Czy jakieś potrzeby identyfikujesz w ramach prac nad ISDR, lub nowymi dodatkami?

Offline telektryk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 13
  • Podane mechaniku,można jechać :D
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwiecień 2022, 20:21:32 »
Ja również jestem daleki od ponaglania bo i tak cały symulator to jest mega fajna sprawa. Jednak tak oczami wyobraźni marzy mi się jakikolwiek pulpit komputerowy :) No i pewnie jakieś większe stacje w przyszłości oraz rozwój samego kodu :)
Podane mechaniku,można jechać :D

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwiecień 2022, 16:46:49 »
Głównym założeniem ostatniej wersji symulatora było uproszczenie tworzenia nowych stacji, i przy nowych stacjach najbardziej przyda się pomoc - zarówno przy edycji samych stacji, jak i zbieraniu materiałów, tworzeniu RJ czy przygotowywaniu RT (szczegóły na PW). Tak jak napisałem, aktualnie nie ma na to wielu chętnych, a sporo osób które dostały edytory z różnych powodów nie kontynuuje prac. Trzeba będzie jeszcze pomyśleć o jakiejś platformie komunikacji dla ułatwienia współpracy.

Zmiany w samej aplikacji w najbliższym czasie będą miały raczej charakter poprawek i usprawnień. Rozwój aplikacji na razie przyhamował z uwagi na brak czasu, ale także ograniczenia obecnej architektury, która wymaga sporych zmian - m.in. uporządkowania systemu modułów oraz ujednolicenia i uproszczenia interfejsów (w tym sieciowych) między nimi - obecnie jest w tym dużo prowizorek i kontynuowanie rozwoju w taki sposób nie ma dużego sensu, a już na pewno nie przez osoby z zewnątrz, które nie znają całego rozwiązania.

Offline telektryk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 13
  • Podane mechaniku,można jechać :D
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Kwiecień 2022, 22:36:42 »
Ja ze swojej strony proponuje założyć nowy oddzielny blok na forum, każdy kto cokolwiek tworzy w ISDR zakłada nowy wątek gdzie może się podzielić częściowymi plikami, postępem prac, poprosić o pomysły, materiały czy podyskutować na dany temat. Myślę że to by była fajna sprawa. Może byłaby szansa, że tym samym pojawi się więcej zainteresowanych.
Kolejna sprawa nie wiem czy chcesz to zrobić ale takie edytory fajnie byłoby udostępnić, ktoś może chciałby bez żadnej deklaracji stworzyć coś i akurat ogarnie i mu się uda.
No i dalej idąc fajnie byłoby zaimplementować do istniejącej już stacji np. Testowo lub też stworzyć całkowicie nową (niekoniecznie rzeczywistą) stacje z jakimkolwiek pulpitem komputerowym. Myślę, że większość osób się ze mną zgodzi że byłby to fajny dodatek :)
Podane mechaniku,można jechać :D

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Kwiecień 2022, 15:12:12 »
Każdy chętny może dostać narzędzia edycyjne po kontakcie i uzgodnieniu co chciałby zrobić, przy czym ukończone posterunki przechodzą autoryzację, nie przewiduję "nieoficjalnych dodatków". O powodach dlaczego nie jest to w pełni otwarte już kilka razy pisałem.

Offline Malk_18

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Kwiecień 2022, 22:56:05 »
Ja ze swojej strony proponuje założyć nowy oddzielny blok na forum, każdy kto cokolwiek tworzy w ISDR zakłada nowy wątek gdzie może się podzielić częściowymi plikami, postępem prac, poprosić o pomysły, materiały czy podyskutować na dany temat. Myślę że to by była fajna sprawa. Może byłaby szansa, że tym samym pojawi się więcej zainteresowanych.
Kolejna sprawa nie wiem czy chcesz to zrobić ale takie edytory fajnie byłoby udostępnić, ktoś może chciałby bez żadnej deklaracji stworzyć coś i akurat ogarnie i mu się uda.
No i dalej idąc fajnie byłoby zaimplementować do istniejącej już stacji np. Testowo lub też stworzyć całkowicie nową (niekoniecznie rzeczywistą) stacje z jakimkolwiek pulpitem komputerowym. Myślę, że większość osób się ze mną zgodzi że byłby to fajny dodatek :)

Udostępnienie narzędzi edycyjnych wiąże się między innymi z sytuacją podobną do panującej w symulatorze TD2 - jest bardzo wiele kreatywnych osób chcących robić nowe stacje, jednak tylko niewielka ich część wie jak się dokładnie za to zabrać. Tu pojawia się drugi problem - w przeciwieństwie do TD2 jedyną osobą, która autoryzuje posterunki do upublicznienia, wedle mojej wiedzy, jest Paweł, więc w przypadku jak by na to nie spojrzeć "wylewu" masy nowych posterunków, (domyślam się, że tylko niewielka część autorów będzie wiedziała jak poprawnie się zabrać za regulamin techniczny czy schemat ów posterunku nie mówiąc już o kwestii poprawności wykonania układu torowego) jest to posunięcie niezwykle ryzykowne. Edytor pozwalający na edycję układów torowych jest dosyć skomplikowany i trzeba umieć z niego korzystać, a znając życie pomimo załączonej dokumentacji i tak pojawią się pytania typu "Dlaczego jest tak i tak, a nie inaczej?" albo "Jak zrobię to i to w torze xyz?" - przykładem jest MaSzyna i plik readme, na który dużo osób nie ma czasu pomimo możliwości znalezienia odpowiedzi na pytanie w przeciągu dwóch minut. Rozwój symulatora jak każdego innego programu/gry komputerowej i wprowadzanie nowych funkcjonalności do ów programów jest bardzo pozytywnym zjawiskiem i tego nie należy zaprzeczać, jednak ważne jest to, aby rozwój ten nie przebiegał chaotycznie.

Słowem podsumowania - niech narzędzia edycyjne pozostaną w rękach osób, które w pewien sposób zyskały zaufanie Pawła i w większym bądź mniejszym zakresie pracują nad nowymi posterunkami nie tylko w sferze tychże narzędzi, ale także w sferze dokumentacji oraz innych powiązanych z nimi rzeczy. A jeśli bardzo chciałbyś/chciałabyś popracować nad jakimś posterunkiem lub masz jakiś pomysł, to można go skonsultować z Pawłem w wiadomościach prywatnych.

Offline telektryk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 13
  • Podane mechaniku,można jechać :D
    • Zobacz profil
  • Skąd: Płock
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Kwiecień 2022, 16:50:30 »
Być może macie racje, natomiast jak sami widzicie model ten się nie sprawdza bo projekt umiera i trzeba by było się jakoś mądrze zastanowić co można zmienić żeby tak się nie stało. Chyba, że tego chcemy. Oczywiście można się tym tłumaczyć, że brak chętnych, że to, że tamto, ale w moim odczuciu to jest usprawiedliwianie samego siebie bo od takich argumentów nic się nie poprawi, a tym bardziej traktowanie "z góry" osób które się po prostu pytają co dalej tego nie zmieni. Nikt nikogo nie chce ponaglać, upominać ale trzeba się wspólnie zastanowić co dalej bo idea jest super no i szkoda byłoby to zakończyć. Chyba się wszyscy zgodzimy. Być może jakiś blok forum typu bank pomysłów czy cokolwiek, Paweł by to weryfikował czy można czy nie można. No nie wiem jest tyle osób może coś wspólnie wymyślimy.

A wracając do mnie to bardzo chętnie gdybym miał wiedzę na temat kolei wystarczająca na tyle aby "coś tworzyć" lub gdybym miał dostęp do jakiś materiałów. Z pomysłów to tak jak pisałem wcześniej - chociażby ten pulpit komputerowy. Jeśli potrzebujemy innej pomocy niż wyżej wymienionej no to jasne bardzo chętnie pomogę jak potrafię :)
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2022, 17:00:44 wysłana przez telektryk »
Podane mechaniku,można jechać :D

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Kwiecień 2022, 18:42:42 »
bo projekt umiera
Skąd taki wniosek? Bo nie ma nowych dodatków, wydań? Rozumiejąc czym jest ów program, jakie ma przeznaczenie, do jakiej grupy docelowej jest kierowany, można śmiało nie zgodzić się z Twoją tezą ;)

Offline lucznik49

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Skąd: Poznań
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwiecień 2022, 11:01:09 »
Ciekawe, bo obecnie mamy więcej stacji niż wcześniej. Jedynie przydałoby się coś w stylu Liskowa, ale pewnie prędzej czy później się pojawi.

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Kwiecień 2022, 08:22:45 »
Trochę niezręcznie cytować samego siebie, ale przecież jest na forum, tylko wiemy jak z tym wyszukiwaniem tematów wygląda.
https://isdr.pl/index.php/topic,860.msg11272.html#msg11272
Może tamten wątek trochę naświetli nurtującą sprawę rozwoju.

Offline Railtrains997

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 16
  • Może kiedyś, uda się zrobić Olsztyn Główny Heh
    • Zobacz profil
  • Skąd: Olsztyn
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Kwiecień 2022, 18:20:58 »
Witam, przychodzę z dość nietypowym pytaniem dotyczącym symulatora, otóż czy istnieje możliwość zabudowania obrotnicy wraz z lokomotywownią w aktualnej wersji kodu symulatora?. Pozdrawiam serdecznie
Miłego dnia :)

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Kwiecień 2022, 22:41:12 »
W realnych usrk przekaźnikowych z pulpitami kostkowymi AC-20 (a takie stanowią podstawą symulatora) nie istnieje sterowanie obrotnicą (nota bene w żadnych usrk nie ma sterowania obrotnicą z nastawni).
Paweł Piotr

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Quo vadis ISDR?
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Kwiecień 2022, 13:05:39 »
Obiekty obrotnic i przesuwnic były pierwotnie przewidziane, ale w obecnym interfejsie użytkownika nie ma możliwości sterowania nimi.