Autor Wątek: Udźwiękowienie symulatora  (Przeczytany 34880 razy)

rustsaltz

  • Gość
Udźwiękowienie symulatora
« dnia: 06 Grudzień 2010, 17:44:15 »
No właśnie, jakie są plany rozwiązania kwestii dźwięku w symulatorze? Pytanie drugie, czy można udźwiękowianie wesprzeć?

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudzień 2010, 18:13:23 »
A co byś tam chciał udźwiękowić jeszcze ?? ;)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

rustsaltz

  • Gość
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudzień 2010, 18:36:49 »
RADIO! :D
Przede wszystkim.
Na początek bez reagowania na dźwięk, tylko teksty typu "zgłasza się do próby łączności, proszę o wjazd" itp. Rozumiem, że jest to około miliona nagrań numerów, no, ale nie od razu Będzin zbudowano ;)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Grudzień 2010, 18:39:39 »
W tym momencie w "TW" udźwiękowione zostało w zasadzie wszystko co miało być, może poza RASP-em, który dostał dźwięki "zastępcze" (niestety brak nagrań oryginalnych). W przyszłości przy tworzeniu realnych stacji przydało by się mieć nagrane co trzeba (np. blokada Eap wyposażona może być w buczek zamiast dzwonka), o ile nie będzie się miało do dyspozycji podobnych nagrań - może być to nieco problematyczne, bo trzeba mieć możliwość wejścia na daną nastawnię i mieć czym nagrywać (nagrania z jakością klasy "telefon komórkowy" raczej odpadają, chyba że poglądowo, a nie do wykorzystania w programie), a do tego niektórych dźwięków nie da się włączyć na życzenie (np. sygnalizacja usterki).

Jeżeli chodzi o udźwiękowienie innych rzeczy - pierwsze co mi się nasuwa na myśl to odgłosy przejeżdżającego taboru - to była by fajna rzecz, ale aktualnie format składów jest na to zbyt prymitywny (nie zawiera informacji o rozstawach osi czy też dokładniejszych informacji o pojazdach trakcyjnych).

Nagrania rozmów na radiotelefonie - to raczej odpada ze względu na konieczność nagrania dużej liczby wypowiedzi z których by to było składane, najlepiej jeszcze przez kilka różnych osób - efekt będzie taki, że nagrania będą stanowić 90% objętości programu. Eksperymentowałem tu z syntezatorami mowy, ale wyniki nie były powalające, ponadto wymaga to zainstalowania porządnego polskiego syntezatora (nie ma to jak Microsoft Bob powtarzający rozkaz w języku "ponglisz").

Offline KRZAQ

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 39
  • dyżurny ruchu dysponujący st. Lubliniec
    • Zobacz profil
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Grudzień 2010, 18:45:35 »
W przyszłości przy tworzeniu realnych stacji przydało by się mieć nagrane co trzeba (np. blokada Eap wyposażona może być w buczek zamiast dzwonka)
W Lublińcu na LBC jest buczek w EAPie, więc po urlopie mogę Ci dostarczyć nagranie :D

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Grudzień 2010, 19:00:22 »
Prawda jest taka: ile nastawni tyle różnych dźwięków  ;) Np w TW jest teraz ciekawy dźwięk od blokady C, a przykładowo Oborniki Śl, czy gaj mają taki dźwięk, jak praca prawdziwego bloku.

Co do odgłosu przejeżdżającego taboru to nasuwa mi się jedna myśl. Znajoma nastawnicza wie jaki lok jedzie po tym jak budynek "drga"  :D Dokładniej już nie wnikałem w to, ale rozpoznaje ET41, ET22 generalnie  ;D i podobno inne  ;D
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Grudzień 2010, 19:04:57 »
Do Mam Talent zgłosić!  :o
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2010, 19:08:18 wysłana przez Zacha_SW »
Sz na Tm

Offline KRZAQ

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 39
  • dyżurny ruchu dysponujący st. Lubliniec
    • Zobacz profil
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Grudzień 2010, 19:13:36 »
Co do odgłosu przejeżdżającego taboru to nasuwa mi się jedna myśl. Znajoma nastawnicza wie jaki lok jedzie po tym jak budynek "drga"  :D Dokładniej już nie wnikałem w to, ale rozpoznaje ET41, ET22 generalnie  ;D i podobno inne  ;D
Musisz zająć ją pracą bo widać, że się dziewczyna nudzi w pracy ;)

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Grudzień 2010, 19:15:41 »
A znajomy z nudów zajął się budową wychodka działkowego pod nastawnią  ;D
Sz na Tm

rustsaltz

  • Gość
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Grudzień 2010, 19:23:17 »
Nagrania rozmów na radiotelefonie - to raczej odpada ze względu na konieczność nagrania dużej liczby wypowiedzi z których by to było składane, najlepiej jeszcze przez kilka różnych osób - efekt będzie taki, że nagrania będą stanowić 90% objętości programu.
co do objętości, to faktycznie jest to problem (chyba raczej nie do przeskoczenia), może udałoby się jakoś "skrócić nagrania" do samych kolejnych rzędów. Przykładowo nagrywając numer 12345 nagrywamy 12 jako osobny dźwięk, 340 jako osobny, 5 jako osobny. Dźwięk 12346 składa się z 12 (nagrane) 340 (nagrane) i 6 (które wymaga nagrania). Tym sposobem spada ilość nagrań, a co za tym idzie-ich wielkość. Te same nagrania (zakłócenia podobne do radiowych tworzy się dodając ścieżkę-tutaj ukłon do znajomego dźwiękowca-amatora ;-) ) wykorzystać można do zapowiadania pociągów z posterunków.

 Co do rozpoznawania maszyn, to dopóki mi nie założyli plastikowych okien to też rozpoznawałem :D. Teraz słyszę tylko syreny (też ich nie ma w ISDR-tutaj przynajmniej z dźwiękami nie będzie problemu :-) ). A pani nastawniczej pogratulować wyczucia.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Grudzień 2010, 19:26:10 »
Oczywiście, że tak można nagrać, tylko pytanie jaki będzie efekt "przy składaniu" bo tu już może być problem i wątpię, żeby było gładko i pięknie. Można zastosować "automat" do zapowiadania, że wybiera się nr, tor, peron, relacje, ew opóźnienie, ale w Poznaniu działa taki system, że szkoda słów i tak połowę, ktoś dopowiada  ;) Każdy wyraz ma inną intonacje  ;D
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Grudzień 2010, 19:38:57 »
Np w TW jest teraz ciekawy dźwięk od blokady C, a przykładowo Oborniki Śl, czy gaj mają taki dźwięk, jak praca prawdziwego bloku.

Właśnie - pytanie czy to możliwe, że blok został umieszczony w pulpicie, lub że tak wyraźnie słychać go z przekaźnikowni (w dolnej kondygnacji)? Bo raczej to jest dźwięk bloku, a nie jakiegoś brzęczyka który akurat brzmi tak samo.

rustsaltz

  • Gość
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Grudzień 2010, 20:08:51 »
Oczywiście, że tak można nagrać, tylko pytanie jaki będzie efekt "przy składaniu"
Kierownicy w większości i tak robią przerwę między 12 a 345  więc nie powinno być źle. Kwestia jest tylko taka, jakie są zapatrywania Szefostwa na to.

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Grudzień 2010, 20:37:53 »
Wg mnie takie dzwieki w tym momencie mijaja sie z celem ;)
Gdy bedzie porzadny widok 3d wtedy bedzie mozna sie zajac takimi rzeczami.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Udźwiękowienie symulatora
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Grudzień 2010, 20:47:55 »
Wg mnie takie dzwieki w tym momencie mijaja sie z celem ;)
Gdy bedzie porzadny widok 3d wtedy bedzie mozna sie zajac takimi rzeczami.

Tak, to by się jeszcze przydało wymodelować wnętrze nastawni i widoki zza okna .... Koncepcja chyba jest trochę inna, jako symulatora urządzeń E1...
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.