Forum Główne > ISDR - Tematy ogólne

ISDR wersja społecznościowa

(1/4) > >>

axtomek:
Jestem pod wrażeniem tytanicznej pracy, jaką wkładają w ten projekt twórcy. Jednakże odnoszę wrażenie, że jest to trochę zmarnowany potencjał. Przede wszystkim choć chwalebna jest najwyższa dbałość o to, aby w ISDR były tylko i wyłącznie autentyczne posterunki, to jednak ograniczona liczba osób dopuszczonych do prac, a co się z tym wiąże jeszcze bardziej ograniczona ilość czasu, którą udaje się poświęcić na pracę nad tym projektem skutkują tym, że nowe posterunki pojawiają się rzadziej, niż raz na rok.

Przyszła mi w związku z tym myśl, czy Paweł i pozostali twórcy nie utworzyliby czegoś w rodzaju wersji społecznościowej ISDR? Nie mówię tu bynajmniej o otwarciu kodu źródłowego, tylko stworzeniu drugiej aplikacji. Byłby to w zamyśle odrębny projekt, w którym aplikacja oznaczona byłaby inną nazwą (np. w stylu OpenISDR), a posterunków i rozkładów nie dałoby się przenieść wprost do zamkniętego ISDR. W OpenISDR do tworzenia dodatków dopuszczeni byliby wszyscy, ale niepełna kompatybilność z ISDR byłaby jednocześnie zabezpieczeniem przed zdegradowaniem oryginalnego projektu. Zapewne do OpenISDR powstałoby trochę kwasów, z racji nieumiejętności stworzenia prawidłowej symulacji posterunku, ale korzystanie z tego projektu byłoby opatrzone takim ryzykiem, a zapewne są osoby, które nie mają wygórowanych wymagań i chcą się jedynie pobawić w kolejarza. Nie można również wykluczyć, że być może niektóre projekty byłyby warte przeniesienia do ISDR, co ocenić i wykonać mogliby twórcy ISDR, na czele z Pawłem. Wszak na pewno sporo osób ma niezbędną wiedzę, aby stworzyć posterunek i pewne niezbędne informacje na temat różnych posterunków, ale np. niekompletne (brak np. RJP towarowych, który w takim otwartym projekcie  mógłby być fikcyjny).

To tylko pomysł, aby trochę ożywić projekt, a jak nam wszystkim wiadomo twórcy oprogramowania w dzisiejszych czasach często tworzą wersje społecznościowe w celu pobudzenia rozwoju i zaczerpnięcia z wersji społecznościowej jakichś pomysłów do wersji zamkniętej, która w zamyśle twórców ma być bardziej przemyślana i dopracowana (Przykład: openSUSE oraz SUSE Linux).
Przy czym często producenci otwierają kod aplikacji, zaś tu chodziłoby o cos innego, czyli o otwarcie dostępu do tworzenia dodatków.

To nie byłoby raczej nadmiernym obciążeniem, gdyż w oryginalnym ISDR zmieniłoby się nazwę aplikacji, opisy, gdzie trzeba i wprowadziło małą, choć nieoczywistą modyfikację do formatu pliku.

Czy takie coś jest warte rozważenia?

telektryk:
Również jestem za ożywieniem projektu poprzez między innymi podjęcie takich działań pisałem o tym w jakimś innym temacie, jednakże jest niechęć twórców do tego, więc raczej nic z tego nie będzie. Zapewne jest to wynik powstałej komercyjnej wersji dla uczelni, liczba zamówień mogłaby spaść gdyby projekt otwarty całkiem dobrze się rozwijał. Szkoda ale niestety takie są realia i musimy się raczej przyzwyczaić że ten projekt już nie ma takiej dynamiki, spada popularność i jeżeli już coś wychodzi to raz na kilka lat. Ze względu na brak czasu, mało osób zaangażowanych etc. Sam projekt naprawdę miałby szanse na wielką popularność ale niestety nie z takimi działaniami jak obecnie.

Paweł:
Wbrew pozorom jest już trochę osób które próbują tworzyć nowe posterunki, ale często prace utykają - zwykle na samym początku, gdy okazuje się że nie wystarczy narysować pulpitu ;) ale też przy zaawansowanych etapach, kiedy brakuje czasu na wykończenie i opracowanie rozkładu jazdy/opisu posterunku.

Mam w planach pewne zmiany organizacyjne aby więcej osób mogło się zaangażować/pomóc, nie mniej jednak na razie nie planuję całkowicie otwierać tworzenia nowych posterunków, ani też tworzyć jakichś wersji alternatywnych.


--- Cytat: telektryk w 27 Styczeń 2023, 16:24:54 ---Również jestem za ożywieniem projektu poprzez między innymi podjęcie takich działań pisałem o tym w jakimś innym temacie, jednakże jest niechęć twórców do tego, więc raczej nic z tego nie będzie. Zapewne jest to wynik powstałej komercyjnej wersji dla uczelni, liczba zamówień mogłaby spaść gdyby projekt otwarty całkiem dobrze się rozwijał.
--- Koniec cytatu ---

Symulatory dla szkół to oddzielny temat i poza tym że zajmują mi trochę czasu, nie powodują jakiegoś istotnego konfliktu interesów z wersją ogólnodostępną, która równolegle nadal będzie rozwijana.

MuNiO:
Może zróbmy zrzutkę i zapłaćmy Pawłowi za czas? :)

telektryk:

--- Cytat: MuNiO w 27 Styczeń 2023, 21:38:23 ---Może zróbmy zrzutkę i zapłaćmy Pawłowi za czas? :)

--- Koniec cytatu ---
A wiesz że, chętnie bym zapłacił za wersje komercyjną gdyby taka powstała, pod warunkiem rozwoju tego projektu w postaci regularnych aktualizacji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej