Autor Wątek: Problem z blokadą Starzyny - Psary  (Przeczytany 13592 razy)

Offline Najdos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Skąd: Świebodzin
Problem z blokadą Starzyny - Psary
« dnia: 16 Marzec 2023, 14:44:09 »
Po usunięciu usterki blokady liniowej Starzyny - Psary i odwołania zapowiadania telefonicznego dyżurny z Psar dzwoni, że nie może wyprawić pociągu pomimo, że blokada jest ustawiona z Psar do Starzyn. Pociąg udało się wyprawić dopiero po ponownym wprowadzeniu zapowiadania telefonicznego. Po przejechaniu pociągu nie mogę z kolei wyprawić normalnie pociągu do Psar tj. nie mogę zmienić kierunku blokady. Wyciągam przycisk Zwbl (żółty), biała strzałka w kierunku od Psar przez kilka sekund miga, po czym znowu się zapala i cały czas jest ustawiony kierunek od Psar do Starzyn. Proszę o pomoc. Co robię nie tak?
W załączeniu plik .sav

Offline Tomiexpress

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdynia
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marzec 2023, 22:36:40 »
Jak się zapytasz o wolną i po wyciągnięciu żółtego i wybraniu wbl  to blokadę odwróci, 3603 akurat to do koniecpola jedzie więc nie ma potrzeby odwracać z psar
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2023, 22:48:25 wysłana przez Tomiexpress »

Offline Najdos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Skąd: Świebodzin
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2023, 13:41:47 »
W pliku .sav, który załączyłem stan jest z godziny 10:38, gdzie z Kozłowa odjechał pociąg 3505 i jedzie jako 3504 do Psar. Zgoda telefoniczna z Psar już jest (widnieje w zapisie rozmowy telefonicznej), a blokady nie mogę odwrócić.

Offline Tomiexpress

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdynia
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2023, 16:36:11 »
Faktycznie nie ten plik wgrałem

Nie wiem co zepsułeś , ale fakt, blokada nieodwraca się

Offline matek__9292

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec 2023, 20:42:58 »
Po kilku próbach znalazłem sposób na "naprawę" blokady:

  • Dzwonimy do Psar i nadajemy telefonogram "Pociąg 3504 jest zatrzymany".
  • Otwieramy okno "Ustawienie składu" z narzędzi i inicjujemy przyjazd losowego pociągu z kierunku Psar.
  • Czekamy, aż Psary spytają nas o wolną drogę.
  • Zaraz po daniu wolnej drogi przechodzimy na zakładkę pulpitu. Gdy tylko strzałka zacznie migać wyciągamy żółty przycisk Zwbl. Blokada przez pewien czas będzie zachowywać się dziwnie po czym przejdzie do stanu neutralnego. Po chwili zacznie ponownie migać strzałka na przyjazd, używamy przycisku PZK.
  • Psary wysyłają zainicjowany pociąg na semafor zachowując wprowadzone wcześniej telefoniczne zapowiadanie.
  • Po wyprawieniu pociągu z Psar do Sprowy zgłaszamy przyjazd i żądamy pozwolenia dla 3504.
  • Używamy Zwbl normalnie, blokada działa prawidłowo.

Offline Najdos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Skąd: Świebodzin
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Marzec 2023, 13:31:43 »
Zrobiłem tak jak piszesz i nie działa.
Jak daję telefoniczne pozwolenie dla pociągu z Psar, który zainicjowałem, nic się na pulpicie nie dzieje, strzałka nie miga. Blokada cały czas się świeci w kierunku na przyjazd, a za chwilę Psary dzwonią, że pociąg odjechał.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Marzec 2023, 16:34:51 »
Jeżeli dobrze widzę, wskutek usterki lub ewentualnie nieprawidłowej obsługi (odwołanie Wbl w momencie dania pozwolenia przez drugą stację) blokada się "rozpołowiła" i na obu posterunkach jest ustawiony kierunek "przyjazd". Nie jest to przy tym wykazywane jako usterka, bo nie zostało zainicjowane zdarzeniem ustawienia usterki z zewnątrz, tylko jest to wewnętrzny błędny stan blokady.

Potrzebna jest interwencja automatyka, tyle że automatyk w symulatorze w tym przypadku nie doprowadzi blokady do poprawnego stanu - trzeba będzie dodać resetowanie blokady, a na chwilę obecną nic raczej nie da się z tym zrobić (pomogłaby awaryjna zmiana kierunku, ale w Starzynach takiej funkcji nie ma).

Offline matek__9292

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Marzec 2023, 18:03:32 »
Wysyłam zapis po naprawie blokady.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Marzec 2023, 22:26:24 »
Faktycznie, w ten sposób da się odwiesić blokadę.

Offline Najdos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Skąd: Świebodzin
Odp: Problem z blokadą Starzyny - Psary
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marzec 2023, 14:41:47 »
Jakoś się w końcu udało odblokować. Dzięki.