Autor Wątek: Trakcja.  (Przeczytany 17912 razy)

Offline Artur PKP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Trakcja.
« dnia: 11 Marzec 2012, 19:14:39 »
Chciałbym się spytać o trakcje kolejową. Dlaczego są dwie linie jedna nad drugą co kawałek połączone ze sobą kawałkiem jakieś linki? Jeżeli nie wiecie o co mi chodzi to mi napiszcie:P


____________________

      |                       |

      |                       |

------------------
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2012, 19:17:01 wysłana przez Artur PKP »

Offline marek_n0

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wołów
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marzec 2012, 20:06:21 »
Ta linka na górze to linia nośna, na dole to przewód elektryczny. Więcej na:
 http://www.covalus.ovh.org/bhp/3/1.html

Offline brian-82

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marzec 2012, 21:18:10 »
Jeszcze więcej na ten temat znajdziesz tu:
http://www.transportszynowy.pl/trakcjaogolne.php
Nothing so smart was ever so simple.

Offline Artur PKP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marzec 2012, 06:56:20 »
Wielkie dzięki;) (wcześniej się nad tym nie zastanawiałem ale teraz mnie coś drgnęło:))

Offline Arkady_1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 96
  • Maszynista
    • Zobacz profil
  • Skąd: mazowsze
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Marzec 2012, 14:43:14 »
Chciałbym się spytać o trakcje kolejową.

Trakcja kolejowa, to może być elektryczna, spalinowa i parowa, na upartego to może być również konna, a Ty pytasz o sieć trakcyjną.

Ta linka na górze to linia nośna, na dole to przewód elektryczny.

Na dole, to jest drut jezdny. Przewodem elektrycznym jest zarówno lina nośna (liny nośne) jak i drut jezdny (druty jezdne).
Pozdrawiam
Arkady

Offline marek_n0

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wołów
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Marzec 2012, 20:18:17 »
Ta linka na górze to linia nośna, na dole to przewód elektryczny.

Na dole, to jest drut jezdny. Przewodem elektrycznym jest zarówno lina nośna (liny nośne) jak i drut jezdny (druty jezdne).
Jak bym napisał drut jezdny to pewnie zaraz było by pytanie: A z czego jest zrobiony? A tak to wiadomo o co chodzi. I chodziło mi oto że ten przewód elektryczny jest podłączony do sieci elektrycznej, a jak by nie był do niej podłączony to napisałbym że to jest drut miedziany. A poco pisać drut miedziany jak można napisać linia. Ci co się znają to wiedzą o jaką linie chodzi, a ci co nie wiedzą to do nauki bo podstawy powinno się znać.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2012, 20:23:21 wysłana przez marek_n0 »

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Marzec 2012, 21:01:41 »
Ale zauważ, że typowy laik mógłby z twojej wypowiedzi wywnioskować, że owa linia nośna nie jest pod napięciem, natomiast nazwany przez Ciebie "przewód elektryczny", czyli jezdny jest odizolowany od tej linii, co jest totalną bzdurą.
Sz na Tm

Offline Arkady_1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 96
  • Maszynista
    • Zobacz profil
  • Skąd: mazowsze
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Marzec 2012, 21:02:26 »
Jak bym napisał drut jezdny to pewnie zaraz było by pytanie: A z czego jest zrobiony? A tak to wiadomo o co chodzi. I chodziło mi oto że ten przewód elektryczny jest podłączony do sieci elektrycznej, a jak by nie był do niej podłączony to napisałbym że to jest drut miedziany. A poco pisać drut miedziany jak można napisać linia. Ci co się znają to wiedzą o jaką linie chodzi, a ci co nie wiedzą to do nauki bo podstawy powinno się znać.
Taka niespodzianka - o ile sobie ze szkoły przypominam to były sieci trakcyjne, w których drut nie był tak po prostu miedziany ;)
Czemu pisać drut? Bo jest to drut, a nie linka. Ci co się nie znają niech się od razu dowiedzą z treści Twojej wypowiedzi jak jest na prawdę. Później jakiś "dziennikarz" przeczyta na takim forum "linia", zrozumie "lina" i tak będzie to puszczał w świat, dzięki czemu przeciętny Kowalski przyswoi sobie że jest to linka i tak będzie mówił.
Właśnie dzięki takim skrótom myślowym i podejściu "a po co pisać" ludzie nie odróżniają "trakcji" od "sieci trakcyjnej" a różnica jest mniej więcej taka jak między drogą i pojazdem drogowym.
Pozdrawiam
Arkady

Offline Artur PKP

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
Odp: Trakcja.
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Marzec 2012, 22:15:46 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Nie ma już o czym tu dyskutować:)