Autor Wątek: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności  (Przeczytany 20067 razy)

Stephan85

  • Gość
Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« dnia: 16 Marzec 2012, 09:24:33 »
Witam, jestem amatorem-fanem nie samej kolei ale sterowania ruchem kolejowym ;) i dopiero zaczynam przygodę z ISDR, podstawy mam opanowane, radiołączność też, ale mam pewien problem bo nie jestem pewien czy przez radio można połączyć się z posterunkiem PO "Kukułka" ?? Wyprawiając pociąg do Ślemienic mam kontakt z posterunkiem 17, ale wyprawiając do Liskowa muszę się skontaktować z PO Kukułka, w instrukcji nie ma o tym mowy, ale wszędzie jest informacja że trzeba informować o odjeździe każdy posterunek ??? Jeśli moje pytanie jest głupie, proszę o wyrozumiałość dopiero się wszystkiego uczę :)

Offline Cezar

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
  • Skąd: Choszczno/Szczecin
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Marzec 2012, 09:51:34 »
Nie musisz się kontaktować z Kukułką. Skrót 'po' to przystanek osobowy, brak tam obsługi, więc nie masz z kim się kontaktować :)
Specjalista ds. transportu Follow Me w Szczecinie :)

Stephan85

  • Gość
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Marzec 2012, 10:02:50 »
ale wstyd ;) to reasumując kontakt radiowy utrzymuje z posterunkiem 17, SKP ST,  Ślemień, Lisków , Borek.

Nie mogę rozszyfrować do czego służą przyciski PMT, PRP, PN, PO ?? bo w instrukcji nie widzę wzmianki na ten temat :( czy ich w ogóle się używa ? Liczę na wsparcie :)


Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Marzec 2012, 10:47:16 »
To były kiedyś używane przyciski. Nie wiem czy jeszcze ktoś wie, do czego działają  :) Generalnie kiedyś do centralek dokładali "zestawy głośnomówiące" - głośnik i swobodny mikrofon i to było z tym powiązane, ale nie wiem w jaki sposób dokładnie  ;) Osoba, która mi o tym mówiła już z tego co wiem poszła na emeryturę i nie ma do niej jak obecnie dotrzeć  8)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Marzec 2012, 12:32:20 »
To o czym piszesz to telefoniczna łączność przewodowa, a nie radiołączność. Radiołączność znajduje się obok i w symulatorze może zostać wykorzystana tylko do porozumiewania się z maszynistami.

A co do tych przycisków, być może część z nich była używana gdy centralki były jeszcze włączone do sieci ogólnoeksploatacyjnej (xx lat temu - teraz służy do tego normalny telefon) - niektóre mają jeszcze nawet tarczki do wykręcania numerów pod słuchawką :)

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Marzec 2012, 20:26:46 »
A tak o radiołączności. Do czego służą te dwa przyciski, które znaczyłem na czerwono? W dokumentacji jest tylko napisane "umożliwia wysyłanie sygnałów wywołania selektywnego". Co to jest wywołanie selektywne i do jakiego wywołania służą odpowiednie przyciski.
Z góry dziękuje  :)

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Marzec 2012, 20:57:33 »
W symulatorze nie ma to żadnego znaczenia, jak i obecnie w rzeczywistości. Na manipulatorach w koszyku na "gruchę" jest wyłącznik krańcowy, który jest załączony, gdy "grucha" jest na uchwycie. Wtedy wszystkie rozmowy są prawie niesłyszalne. W momencie, gdy ktoś chce kogoś wywołać, wciska wywoływanie selektywne, które w pewien sposób wzmacnia sygnał i tym samym słychać go głośno u wszystkich, nie ważne, czy ktoś ma "gruchę" na uchwycie, czy luzem. Wtedy odbiorca komunikatu podnosi gruchę z uchwytu i już mogą normalnie rozmawiać. Obecnie te krańcówki na starych Radmorach w większości nie stykają, gdy grucha jest na uchwycie, więc rozmowy nie są ściszane, dlatego zazwyczaj się tego już nie używa.
Maszyniści używają tych przycisków do wywołania testu radiostopu na kanale 10. Wtedy wciska się przyciski w kolejności wysoki ton -> niski ton, co powoduje wysłanie sygnału Radiostop. Oczywiście gdzieś w pobliżu musi być nadajnik radiostopu, żeby to działało.
Sz na Tm

Offline Arkady_1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 96
  • Maszynista
    • Zobacz profil
  • Skąd: mazowsze
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Marzec 2012, 21:17:31 »
Maszyniści używają tych przycisków do wywołania testu radiostopu na kanale 10. Wtedy wciska się przyciski w kolejności wysoki ton -> niski ton, co powoduje wysłanie sygnału Radiostop. Oczywiście gdzieś w pobliżu musi być nadajnik radiostopu, żeby to działało.
W tym modelu test radiostopu przeprowadza się na kanale 000 i przytrzymanie tych przycisków powoduje odebranie sygnału, a nie nadanie, zatem sprawdzasz tor odbiorczy sygnału alarmu. Oczywiście w pobliżu musi być nadajnik, tak jak napisałeś. Tor nadawczy sprawdza się przez naciśniecie przycisku nadawania sygnału alarmu, przy ustawionym kanale 000. Poza tym w rzeczywistości ma to znaczenie. Ostatnio tak sobie stałem z włączonym nasłuchem Pyrlandii na 1 grupie a kierownik przez radio wołał i wołał...
Pozdrawiam
Arkady

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Marzec 2012, 21:38:28 »
OK. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.  :D

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Marzec 2012, 22:24:09 »
Służy do budzenia dyżurnych w nocy  8)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Marzec 2012, 22:52:11 »
Chciałbym taki "kolejowy" budzik.  ;D

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Marzec 2012, 23:54:07 »
Wywołanie selektywne służyło - jak sama nazwa wskazuje - do wywołania wybranej grupy odbiorców. Niski ton (ZEW 1) - wywołanie maszynistów, wysoki ton (ZEW 3) - wywołanie dyżurnych ruchu (jeszcze był średni - wtedy osobne wywołanie było dla maszynistów pociągów parzystych i nieparzystych). Wywołanie powodowało odblokowanie się odbiorników danej grupy - podany po tym komunikat był słyszalny tylko dla tej grupy. Później zrezygnowano z używania tego (choć o ile mi wiadomo Kolibry nadal mają taką funkcję), ale sygnały zostały.

Służy do budzenia dyżurnych w nocy  8)

AI maszynistów w symku nawet tak czasem robi, gdy nie dostanie w porę wjazdu ;)

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Marzec 2012, 15:45:49 »
Cytuj
AI maszynistów w symku nawet tak czasem robi, gdy nie dostanie w porę wjazdu

Nom, słyszałem.  ;D U mnie tylko ze Ślemienia słychać nie wiem ja u was.  ;)

ghjk12334

  • Gość
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Marzec 2012, 08:35:24 »
Wywołanie służy do wezwania maszynisty

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Pomoc-wyjaśnienie dla radiołączności
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Marzec 2012, 15:16:52 »
Wywołanie służy do wezwania maszynisty
A o czym jest mowa wyżej?
Sz na Tm