Autor Wątek: Radiotelefon a skaner radiowy  (Przeczytany 22826 razy)

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Radiotelefon a skaner radiowy
« dnia: 12 Listopad 2012, 15:39:24 »
Cześć
Mam pytanie dotyczące radiotelefonów i nie tylko. Jeśli stacja ma przykładowo częstotliwość 150,150 MHz to ile kilometrów radiotelefon (na posterunku Pr (Pruszków) może odbierać sygnał, a ile takie urządzenie które nazywa się skaner radiowy.

U mnie jest kawałek trasy: Warszawa Wsch. (4,2 km )/ {-----|-----} /Cent. (0,3 km) /Zach./Włochy -  Pruszków (15,8 km) - Grodzisk Mazowiecki (29,5 km) - Skierniewice (65,9 km) - .............. itd.)

Od których stacji słychać sygnał?
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2012, 21:42:41 wysłana przez Pr1 »

Offline ZiomalCl

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa / Celestynów
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopad 2012, 17:52:03 »
Tego się nie da w taki sposób zdefiniować. Wszystko zależy od czułości sprzętu, anteny, warunków miejscowych, a czasami nawet warunków atmosferycznych.

Offline marek_n0

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wołów
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopad 2012, 17:57:23 »
Witam. To zależy od wielu czynników: morfologii terenu, temperatury, ciśnienia, zachmurzenia, warunków troposferycznych, zależy także od sprzętu (przede wszystkim od anteny). Im będziesz wyżej tym                z większej odległości możesz odbierać sygnał.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Listopad 2012, 20:32:09 »
Ale takie ogólnie dane, gdy jest łada pogoda, ciśnienie 1010 hPa, brak zakłócających sygnał elementów (tzn. drzewa, bloki itd.), antena jest na dachu nastawni na wysokości ok. 8-12 m, a nastawnia wyposażona jest w radiotelefon "Koliber".   

A tak przy okazji jak już taka wyliczanka  ;D . Czy jakiś odbiornik (mówiąc o takich domowych: telewizor, radio) może zakłócić sygnał?   

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Listopad 2012, 19:21:35 »
Czy jakiś odbiornik (mówiąc o takich domowych: telewizor, radio) może zakłócić sygnał?   
Na nastawniach nie zakłóca ;) Prędzej jak zbliżysz radiotelefon do odbiornika radiowego mogą być zakłócenia w radiu FM ale bez szkody dla obu urządzeń ;)
Sz na Tm

Offline santiago

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopad 2012, 16:59:05 »
Przedmówcy mają rację, jest to uwarunkowane wieloma czynnikami.
Jestem posiadaczem skanera radiowego Uniden UBC30XLT oraz radiotelefonu Yaesu. Nie posiadam żadnej dodatkowej anteny i jeśli chodzi o nasłuch kolejowy w tej rywalizacji zdecydowanie wygrywa Yaesu (przy dobrych warunkach słyszę rozmowy z odległości ok. 30km w linii prostej) - natomiast skaner radiowy bardzo słabo wychwytuje rozmowy. Słabo na nim słyszę najbliższą nastawnię. Natomiast znakomicie się spisuje przy nasłuchiwaniu częstotliwości lotniczych :)

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopad 2012, 17:27:13 »
A ile kilometrów mieszkasz od najbliższego posterunku? Poprzez mapy satelitarne obliczyłem, że mój blok znajduje się ok. 1,5 km w linii prostej od nastawni.
Ja właśnie sobie zamówiłem Uniden UBC30XLT przez allegro.pl, z tym że nasza kochana Poczta Polska dostarcza mi go już czwarty dzień.  :'( Stąd moje wcześniejsze pytanie.

Offline djuzi

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 175
  • Prawie jak Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Warszawa
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopad 2012, 19:03:41 »
Pr1 - nie powinieneś mieć żadnych problemów, żeby odbierać swoje okolice na tym skanerze, na fabrycznej antence. Jeśli natomiast chciałbyś poszerzyć "zasięg" - warto zaopatrzyć się w antenę zewnętrzną na to pasmo (używana ok. 100zł), trochę kabla H-155 i wtyczki. Antenę możesz zamocować na balkonie - 1m od ściany lub na dachu.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopad 2012, 19:24:59 »
To wiem  ;) Ale najpierw zobaczę jak będzie odbierało na fabrycznej antence, bo antena to też wydatek. To jest duże miasto i parę obiektów przeszkadzających jest m.in Herbapol oraz fabryka kredek "Bambino", ale bloków mieszkalnych nie ma na tym odcinku, ponieważ są tam domki jednorodzinne tzw. stary Pruszków.  ;D 
Bardziej mnie martwi to, że skaner jest na baterie, które trzeba ładować zewnętrznie i muszę dokupić ładowarkę.  :D

Offline santiago

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopad 2012, 21:37:34 »
Nie chcę wyrokować, bo jak już wspomniano jakość słyszanych rozmów zależy od wielu czynników. Ja do najbliższej nastawni mam 1,5km w linii prostej i mieszkam na lekkim wzniesieniu, co teoretycznie powinno poprawić warunki słyszalności.
Jakbyś miał jakieś pytania co do użytkowania Unidena to pisz na priv, w miarę swoich możliwości postaram się pomóc :)

udanej zabawy!

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Listopad 2012, 22:51:20 »
Dzięki  ;D Tylko nadal czekam na paczkę, bo naszej kochanej Poczcie Polskiej zbytnio się nie śpieszy, chociaż jest to priorytet >:( Mam nadzieję, że jutro już przyjdzie paczka.

Takie pytanko: Czy ten skaner złapie mi częstotliwość WKD?
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2012, 13:05:21 wysłana przez Pr1 »

Offline djuzi

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 175
  • Prawie jak Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Warszawa
Odp: Radiotelefon
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Listopad 2012, 20:54:56 »
Pr1: WKD? I tak i nie. Część radiotelefonów WKD pracuje ok. 155,xxx MHz, a część 468,xxx MHz. Ten Uniden złapie tylko 155,xxx.
Co do Poczty - nigdy nie miałem tego typu problemów. Niech nadawca poda Ci numer paczki, to sobie sprawdzisz, gdzie utknęła i kiedy została nadana: http://sledzenie.poczta-polska.pl/.
Natomiast jeśli chodzi o baterie - to faktycznie problem. Nie wiem czy ten skaner ma gniazdo zasilania zewnętrznego/ładowania baterii. Jeśli tak - jesteś uratowany. Jeśli nie - może warto pomyśleć o "replikatorze baterii" - czyli zasilaczu sieciowym z odpowiednim wtykiem zastępującym baterie.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Radiotelefon a skaner radiowy
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Listopad 2012, 21:42:15 »
Dziwnie to wymyślili na WKD. Taka różnica częstotliwości. Może część (468 MHz) jest od Komorowa w stronę Warszawy, a druga (155 MHz) od Komorowa w stronę Grodziska/Milanówka. //
Kiedyś paczka szła mi ok. 3 tygodni ze Skierniewic (50 km od Pruszkowa). Jak jutro nie przyjdzie paczka to zadzwonię do tego faceta, bo też już jestem poddenerwowany, szczególnie że bardzo chcę to dostać i wypróbować. //
Nie, nie jestem uratowany, bo nie posiada zasilania zewnętrznego/ładowania baterii. Gdzieś czytałem, że na bateriach wytrzymuje ok. 7-10 h. Może to i lepiej, że jest na baterie. Nawet chyba o to w tym urządzeniu chodzi, że nie siedzi się z nim w domu tylko jest się z nim w terenie.

EDIT: Pogrzebałem trochę głębiej i znalazłem aktualne częstotliwości WKD: 155.5125, 155.6, 155.6375 MHz. To 468 MHz jest już nieużywane.

Przyszła właśnie paczka. Znaczy sam po nią poszedłem. Leżała sobie na poczcie.
Coś nie ma  dużo rozmów w Pruszkowie.


« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2012, 16:34:46 wysłana przez Pr1 »