Autor Wątek: Technikum  (Przeczytany 155130 razy)

Lexx

  • Gość
Odp: Technikum
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Grudzień 2012, 00:04:30 »
Witam serdecznie. Chętnie dołączę się do rozmowy ponieważ jestem na bieżąco. Miło też zacząć pierwszym postem w temacie nie związanym z symulatorem (jeszcze przyjdzie czas na zawracanie głowy autorowi :) ).

PKP PLK i jej zakłady to spory problem i bałagan. Obecnie ukończenie Techniku Kolejowego NIE daje 100% szansy na pracę w PLK. PKP PLK jest świadoma problemu jakim staje się średnia wieku, ale nie robi w tym kierunku nic. Obecnie żyjemy słowami "restrukturyzacja", "ograniczanie kosztów" i "zwolnienia grupowe". Kilka miesięcy temu byłem na rozmowie z naczelnikiem nadzorującym przyjęcia. Rozmowa toczyła się w miłej atmosferze, ale pojawił się problem pt. "Warszawa decyduje bo nie ma pieniędzy na nowe przyjęcia i szkolenia". Poinformowano mnie o tym i temat umarł śmiercią naturalną. Jakiekolwiek próby rozmowy z dyrektorem zakładu nie przyniosły żadnego rezultatu bo mają związane ręce.

Oczywiście żeby było śmieszniej od kolegi, który pracuje w tym zakładzie dowiedziałem się, że przyjęto nowe osoby na dyżurnych. Zapytacie się jak? Bardzo proste. Były to osoby, które przeszły z innych spółek PKP.
Mój kolejny kolega, który teraz jest po szkoleniu (wrocławski oddział CS) dostał się do PLK tylko dlatego, że wcześniej pracował jako manewrowy przez trzy lata.

Wspomniałem, że sytuacja się zmienia. Jesteś młody, ucz się proszę i spokojnie czekaj. Nie zniechęcaj się, a miejsce w PLK na pewno się znajdzie bo niedługo będą musieli odmłodzić kadrę. Głośno się o tym nie mówi, ale średnia wieku pracowników na liniach to 45-52 lat.

Technikum Komunikacji (dawne Technikum Kolejowe) w Poznaniu jest martwe. Praktycznie zero dla ISDR. Nie wiem czy to aktualne, ale jeszcze kilka lat temu Poznań douczał pracowników PKP PLK w trybie weekendowym. Vice dyrektor opowiadał mi, że przychodzili na lekcje ludzie którzy pracowali w PLK, a nie wiedzieli co to PKP. Czasem i tak bywa.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2012, 10:41:15 wysłana przez Lexx »

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #46 dnia: 04 Grudzień 2012, 13:02:05 »
Dobrze. Mam teraz pytanie do ISDR-ów na służbie czynnej, którzy mają jakąkolwiek wadę wzroku.
Jak to jest ze wzrokiem?
Jednym okiem widzę doskonale (0,0), lecz drugim widzę (wg. badań które były rok temu) 70%. Wychodzi na to że mam wadę ok. -3,0, a w tej szkole w Łodzi już na samym początku chcą mieć  badania zdrowotne, które "nie wykażą przeciwwskazań do wykonywanego zawodu". Czy to w jakiś sposób mi zagraża w niedostaniu się do tego technikum? II kategoria to ile dioptrii?

EDIT: PLK, ani nie odpisze na maila, ani nie odbierze telefonu. Czyli nic nie wiem od PLK. Nie udało mi się skontaktować.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2012, 13:03:38 wysłana przez Pr1 »

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Technikum
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Grudzień 2012, 14:07:23 »
Dobrze. Mam teraz pytanie do ISDR-ów na służbie czynnej, którzy mają jakąkolwiek wadę wzroku.
Jak to jest ze wzrokiem?
Jednym okiem widzę doskonale (0,0), lecz drugim widzę (wg. badań które były rok temu) 70%. Wychodzi na to że mam wadę ok. -3,0, a w tej szkole w Łodzi już na samym początku chcą mieć  badania zdrowotne, które "nie wykażą przeciwwskazań do wykonywanego zawodu". Czy to w jakiś sposób mi zagraża w niedostaniu się do tego technikum? II kategoria to ile dioptrii?

EDIT: PLK, ani nie odpisze na maila, ani nie odbierze telefonu. Czyli nic nie wiem od PLK. Nie udało mi się skontaktować.

II Kategoria widzisz 8 linijek jednym okiem, drugim 6 (widzenie na tablicy 0,8/0,6 - przy -3 raczej bez korekcji tym okiem nie masz szans na widzenie 7 rzędów na tablicy...)/ Wytyczne co do korekcji masz w rozporządzeniu.  Jakbyś miał -3 przy tym oku "chorym" to widzisz mało ostro daleko ;) Sprawdź u okulisty ile widzisz + komp to wszystkiego się dowiesz.

Z Twojej wypowiedzi wynika, że widzisz 1.0/0.7 więc niby się łapiesz do II kategorii. Okulista Ci może podbić, ale nakazać pracować w okularach. Zresztą jesteś w wieku najgorszym dla rozwoju krótkowzroczności. Więc - wszystko się może zmienić.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2012, 14:11:06 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #48 dnia: 04 Grudzień 2012, 14:19:45 »
Czyżby to było rozporządzenie ministra infrastruktury nr. 2332 z 2004 roku? Trochę przestarzałe  ::)

No, okulista kazał mi zakrywać to "chore" oko jak np. oglądam TV. No to ja sobie włączam "MaSzynę" i jadę na jednym oku (z okularami) w takiej odległości jak normalnie, czyli ok 40-50 cm od monitora. 

Lexx

  • Gość
Odp: Technikum
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Grudzień 2012, 15:07:38 »
Czyżby to było rozporządzenie ministra infrastruktury nr. 2332 z 2004 roku? Trochę przestarzałe  ::)

Przepraszam, że odbiegnę od tematu, ale chętnie wyjaśnię to co napisałeś. Data wydania rozporządzenia nie ma nic wspólnego z starością dokumentu. Jak możemy zauważyć poniżej jest to dokument obowiązujący i jeżeli nie pojawiły się przesłanki to jest on jak najbardziej aktualny. Wyznacznikiem dobrej jakości aktów prawnych nie jest ilość pojawiających się zmian. Obecnie najwięcej zmian wprowadzonych do ustaw związanych z transportem kolejowym itp. wynika z prawodawstwa unijnego.

Dz.U. 2004 nr 232 poz. 2332
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 października 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze straży ochrony kolei, zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności
Tekst ogłoszony:    D20042332.pdf
Status aktu prawnego:   obowiązujący
Data ogłoszenia:   2004-10-26
Data wydania:   2004-10-06
Data wejścia w życie:   2004-11-10
Data obowiązywania:   2004-11-10
Organ wydający:   MIN. INFRASTRUKTURY

Hmm tylko z tego rozporządzenia wynika, że zawarte tam informację dotyczą pracowników SOK. Nie jest on właściwy.

Właściwym dokumentem jest:  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego, prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych oraz pojazdów kolejowych metra (Dz.U. 2011 nr 59 poz. 301 2011.11.02 z późniejszymi zmianami).
Dokument ten określa dla dyżurnego ruchu: Kategoria wzroku II, Kategoria słuchu I. Terminy badań okresowych co 2 lata.

Mój dobry kolega na tym poległ. Od razu okulistka mu powiedziała, że o pracy maszynisty czy dyżurnego ma zapomnieć bo jego wada jest zbyt poważna.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2012, 15:13:49 wysłana przez Lexx »

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Grudzień 2012, 15:35:47 »
A to mnie pocieszyłeś  :(

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Technikum
« Odpowiedź #51 dnia: 04 Grudzień 2012, 17:08:16 »
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,nr,59/poz,301,rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-pracownikow-zatrudnionych-na.html

Tu macie dosłownie wszystko.
LEXX - naczelnik/dyr nie może nic zrobić. No chyba, że masz mocne znajomości to z prezesem pogada inaczej  ;) U mnie było podobnie - dyrektor miał braki w automatyce/drogownictwie, ale prezes mówi NIE i koniec.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2012, 17:10:59 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #52 dnia: 04 Grudzień 2012, 17:13:31 »
No to z tabeli nr 3 wynika, iż przy wstępnych badaniach nie ma korekty wzroku. Dopiero jest dopuszczalna przy badaniach okresowych co 2 lata (tabela nr 4).

Offline maciejgrzywna

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chrzanów
Odp: Technikum
« Odpowiedź #53 dnia: 04 Grudzień 2012, 19:42:24 »
Dobra rada, najpierw zbadaj dokładnie swój wzrok u specjalisty, później się martw. To, że masz ostrość 1,0/0,7 wcale Cię nie dyskwalifikuje. Warto też zaznaczyć że przepisy to przepisy, w praktyce jest nieco inaczej  ;)

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Technikum
« Odpowiedź #54 dnia: 04 Grudzień 2012, 20:21:20 »
Dobra rada, najpierw zbadaj dokładnie swój wzrok u specjalisty, później się martw. To, że masz ostrość 1,0/0,7 wcale Cię nie dyskwalifikuje. Warto też zaznaczyć że przepisy to przepisy, w praktyce jest nieco inaczej  ;)

Gość jest w 2 gimbazy, więc do 3 liceum wiele się może zmienić ;) Mówię do ok 21 roku krótkowzroczność lubi się zmieniać powiększać/pomniejszać.
Więc nie ma się o co spinać ;)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Daniel

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Technikum
« Odpowiedź #55 dnia: 04 Grudzień 2012, 20:57:00 »
Właśnie lekarze trzymają się ściśle przepisów. Niestety przez wzrok nie zostałem dopuszczony do pracy w PLK, teraz jestem po korekcji, ale nie ma aktualnie przyjęć.

Lexx

  • Gość
Odp: Technikum
« Odpowiedź #56 dnia: 04 Grudzień 2012, 21:02:15 »
LEXX - naczelnik/dyr nie może nic zrobić. No chyba, że masz mocne znajomości to z prezesem pogada inaczej  ;) U mnie było podobnie - dyrektor miał braki w automatyce/drogownictwie, ale prezes mówi NIE i koniec.

Jak najbardziej się z Tobą zgodzę. Jeszcze za czasu jak zastępcą prezesa Szafrańskiego był pan Pawlik to to zadziałało. Mój znajomy uderzył bezpośrednio do pana wiceprezesa Pawlika i teraz pracuje w PLK. Co prawda za biurkiem na Targowej bo to go tylko interesowało, ale można. Jak widać można też bez znajomości.

Zaczynamy pisać jak Wujkowie Dobra rada :D Z tą zmianą też się z Tobą Jageer zgodzę. Są sposoby by z tym walczyć. Proste ćwiczenia oczu, warzywa i dużo porzeczko podobnych rzeczy do jedzenia. Ponoć wada nie pogłębia się, a nawet jest szansa, że trochę się cofnie.

Skoro rozmawiamy o technikum to też pragnę zauważyć Panowie, że cofamy się w rozwoju. Szkół nie ma, a szkolenia to nie wszystko. Za kilka lat będą błagać by ktoś przyszedł na stanowisko. Miałem okazje być na rozmowie w siedzibie głównej VR w Helsinkach. Poinformowano mnie tam, że zabijają się o to by przyjmować młodych bo wiedzą co się dzieje z średnią wieku.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #57 dnia: 04 Grudzień 2012, 23:01:15 »
Jageer przecież pisałem, że to nie tak prosto. Oni już chcą do rekrutacji do tego technikum papiery od lekarzy (chyba, że mówisz, iż najpierw  iść do LO, a jakoś ogólniaki mnie odstraszają swoją strukturą edukacyjną)

http://www.zsp5lodz.pl/strona83.htm

Punkt I podpunkt 4

Cytuj
Kandydaci do technikum są zobowiązani przedstawić zaświadczenie lekarskie oceniające możliwość podjęcia nauki w zawodzie. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są wszelkie schorzenia ograniczające sprawność fizyczną ucznia oraz wady wzroku, słuchu i postawy, a także zaburzenia o charakterze psychicznym.
----------
Cytuj
Dokumenty wymagane przy przyęciu do szkoły

    1. świadectwo ukończenia gimnazjum
    2. zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego
    3. trzy fotografie
    4. zaświadczenie  od  lekarza  medycyny   pracy  o  braku  przeciwwskazań
    zdrowotnych do nauki w  wybranym  zawodzie  w  przypadku  ubiegania
    się  o  przyjecie   do  technikum i ZSZ. Skierowania do lekarza medycyny
    pracy wydaje sekretariat uczniowski od 1 kwietnia br.

--------------------

Cytuj
1. Skoro rozmawiamy o technikum to też pragnę zauważyć Panowie, że cofamy się w rozwoju. Szkół nie ma, a szkolenia to nie wszystko. 2. Za kilka lat będą błagać by ktoś przyszedł na stanowisko. 3. Miałem okazje być na rozmowie w siedzibie głównej VR w Helsinkach. Poinformowano mnie tam, że zabijają się o to by przyjmować młodych bo wiedzą co się dzieje z średnią wieku.

1. To każdy wie.  ;)
2. No oczywiście. 
3. Bardzo mądrze robią

PLK za kilka lat rozłoży ręce i powie "zamykamy linie, bo....... bo szyny są złe, a podkłady, podkłady...... też są złe", a w rzeczywistości nie będą mili kim obsadzić nastawie, bo na małych lokalnych liniach nikt nie będzie inwestował w LCS-y, bo to też kosztuje.

« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2012, 23:03:32 wysłana przez Pr1 »

Offline ZiomalCl

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa / Celestynów
Odp: Technikum
« Odpowiedź #58 dnia: 05 Grudzień 2012, 22:46:22 »
Jageer przecież pisałem, że to nie tak prosto. Oni już chcą do rekrutacji do tego technikum papiery od lekarzy (chyba, że mówisz, iż najpierw  iść do LO, a jakoś ogólniaki mnie odstraszają swoją strukturą edukacyjną)

Do samego w sobie technikum to jest chyba tylko na papierze. Dopiero jak przychodzi czas na zatrudnienie się, to wtedy jest to obligatoryjnie wymagane.

PLK za kilka lat rozłoży ręce i powie "zamykamy linie, bo....... bo szyny są złe, a podkłady, podkłady...... też są złe", a w rzeczywistości nie będą mili kim obsadzić nastawie, bo na małych lokalnych liniach nikt nie będzie inwestował w LCS-y, bo to też kosztuje.

Żebyś się nie zdziwił, że walną jednego LCSa na te 50 km lokalnej linii...

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #59 dnia: 05 Grudzień 2012, 23:13:36 »
Nie, nie. Oni chcą mieć już badania, które poświadczą to, że przy zatrudnieniu nie polegnę właśnie przy badaniach. Bez pozytywnych badań nie przyjmą.