Autor Wątek: Technikum  (Przeczytany 156356 razy)

Offline ZiomalCl

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa / Celestynów
Odp: Technikum
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Grudzień 2012, 23:14:48 »
Do szkoły? Bzdura. Na piśmie może i wymagają, jednak nikt do tego nie przykłada wagi. Szczególnie, gdy nabór do tych kolejowych klas jest tragiczny i każda osoba się przyda. Tyle w temacie.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2012, 23:17:08 wysłana przez ZiomalCl »

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Grudzień 2012, 23:25:18 »
Bzdura, bzdurą, lecz jak na www podają link z "Wykazem jednostek służb zdrowia, do których mogą zgłaszać się uczniowie w celu wykonania badań" to ma coś na rzeczy.

Lexx

  • Gość
Odp: Technikum
« Odpowiedź #62 dnia: 06 Grudzień 2012, 00:23:57 »
Jak szedłem do technikum (i nie doszedłem tam) to mnie też wysłano do Lekarza Medycyny Pracy na badania. Właśnie tam powiedziano mojemu koledze, że ma zapomnieć o pracy na stanowisku dyżurnego i maszynisty. Zresztą co tu się rozpisywać Panowie :) Każdy z Was który szedł do Technikum kolejowego wie, że papierek był wypisany. Niestety nie wiem czy PLK w ogóle ten papierek potem czyta czy wysyła do swojego lekarza zakładowego.

Co do zapełniania klas to nie tak do końca. Dyrektorzy placówek tylko się cieszą jeśli mogą klasę NIE utworzyć. Mniej problemów, mniej pieniędzy wydanych na zgraję "kretynów", którzy wg nich nic w życiu nie osiągną. Niestety tak to w życiu wygląda bo pamiętajmy, że na każdego ucznia miasto musi wyłożyć pieniądze. To miasto płaci i stara zasada jest taka, że im ich mniej tym lepiej. Moja przygoda z technikum kolejowym właśnie tak się skończyła. Było nas około dwunastu chętnych na klasę kolejową i powiedziano nam won.

Nie żebym tylko narzekał, ale po to tutaj rozmawiamy by zmienić takie chore sytuacje.
Dlatego też pracując przy aktualizacji dokumentu "Master Plan dla transportu kolejowego w Polsce do 2030 roku" wskazywałem Ministerstwu na kształcenie osób młodych. Kładłem też nacisk na rozwój uczelni wyższych pod kątem kolejowym. Zobaczymy co w nowej wersji do hmm 2035-40 roku spłodzi IK hehe bo marnie to widzę.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 05:02:07 wysłana przez Lexx »

Offline MaKu

  • Moderator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 565
  • Starszy Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
Odp: Technikum
« Odpowiedź #63 dnia: 06 Grudzień 2012, 05:22:19 »
To teraz inna sprawa. Czy to jest legalne?
 
W momencie, kiedy kandydat składa CV na dane stanowisko, przyszly pracodawca pokrywa koszt wszelkich badań lekarskich.
A w tym przypadku? Miałbyś robić wszystkie te badania co ja okresowo na własną rękę?

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #64 dnia: 06 Grudzień 2012, 12:44:00 »
Owszem, bo wg. PLK to Tobie ma zależeć na przyjęciu na stanowisko, a nie im. Tak to widzę.

« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 12:47:46 wysłana przez Pr1 »

Lexx

  • Gość
Odp: Technikum
« Odpowiedź #65 dnia: 06 Grudzień 2012, 13:07:34 »
Panowie nie ma w ogóle takiej możliwości jak robienie badań okresowych na własną rękę i na własny koszt. Tym bardziej o skierowaniu na badania lekarskie dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych lub wyższych mówi Dz. U. Nr 155, poz. 1045 z 25 sierpnia 2010 z późniejszymi zmianami. Sprawy pracownicze reguluje kodeks pracy, a ponieważ dyżurny ruchu jest to pracownik na umowie o pracę to ten kodeks jest w mocy i reguluje wszystko związane z BHP itp. To jest wiadome :)

No to jedziem z prawniczym tekstem:

Art. 229. kodeksu pracy
§ 1. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy,
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowa-dzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

§ 5. Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest obowią-zany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
1) po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami,
2) po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.


I to jest najważniejszy artykuł kodeksu pracy mówiący o badaniach. Tak samo wszystkie badania do szkół są wykonywane za darmo. Jedyny nasz koszt to czas...
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 14:36:13 wysłana przez Lexx »

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #66 dnia: 06 Grudzień 2012, 13:20:58 »
A kto się tego trzyma? Na pewno nie PLK, a tym bardziej ta szkoła

-----------------

Przed chwilą czytałem taki artykuł co faceta przyjęli na ISDR-a. Po przepracowanych 2 latach poszedł na badania lekarskie. No i idzie, a ta mu mówi że nie może pracować (wyniki badań miał takie jak poprzednio ALE...). Okazało się, że doktorka przy poprzednim badaniu zapomniała zbadać wzrok przeoczyła wyniki badań, a teraz okazało się, że nie może pracować ze względu na wzrok.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 13:23:26 wysłana przez Pr1 »

Lexx

  • Gość
Odp: Technikum
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Grudzień 2012, 13:43:07 »
A kto się tego trzyma? Na pewno nie PLK, a tym bardziej ta szkoła

Zapędzasz się za daleko z tym stwierdzeniem :) Nie ma takiej możliwości by PLK nie przestrzegała BHP i badań lekarskich wstępnych czy okresowych. Pracodawca taki jak PLK może narazić się na wielomilionowe kary i występowanie pracowników na drogę sądową za nie dopełnienie jakichkolwiek obowiązków wynikających z kodeksu pracy. Jak dobrze pamiętam jest to też zabezpieczone tak, że jeśli nie udasz się na badania okresowe to pracodawca ma prawo nie dopuścić cię do stanowiska pracy. Oni to dobrze kontrolują bo tutaj wchodzi w grę życie ludzi.

Także kompletnie negatywne podejście do działań PLK jest nad wyraz. Myślę, że panowie pracujący obecnie w PLK i piszący na forum mogą coś na ten temat napisać więcej. Moje doświadczenie to lekarz zakładowy w Cegielskim i tam nawet nie było mowy o nie przestrzeganiu badań okresowych czy wstępnych jak się zatrudniałem.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 15:26:52 wysłana przez Lexx »

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Grudzień 2012, 13:52:26 »
A tak ap ropo. Taka droga jeszcze jest:
LO (niestety), matura
WCE, egzamin kwalifikacyjny 
zabieg laserowy  :-\ (Znajomy mechanik mi poleciał. Powiedział, że gdy go przyjmowali miał -5,0. A po zabiegu normalnie jeździ (aktualnie robi kurs w PKP Intercity)
praca w PLK

Czy ten cały zabieg laserowy jest dozwolony w PLK? Jak zrobię taką operacje to normalnie mnie przyjmą bez żadnych nieporozumień itd.?

Offline MaKu

  • Moderator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 565
  • Starszy Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
Odp: Technikum
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Grudzień 2012, 15:24:28 »
Nie masz badań, to L-4. Nie będziesz miał, to w/g umowy o pracę:
"Następuje natychmiastowe jej rozwiązanie z zachowaniem warunków wypowiedzenia o pracę w trybie natychmiastowym z powodu utraty zdolności wykonywania zawodu".

Czy jakoś tak...

A kto się tego trzyma? Na pewno nie PLK [...]

A Tobie kolego, radzę się zastanowić dwa razy, zanim następnym razem klikniesz "Wyślij wiadomość".

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Technikum
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Grudzień 2012, 16:33:04 »
Nie, nie. Oni chcą mieć już badania, które poświadczą to, że przy zatrudnieniu nie polegnę właśnie przy badaniach. Bez pozytywnych badań nie przyjmą.

To jest idiotyzm, po skończeniu technikum może się stan pogorszyć i co wtedy? ISDR ma badania na 2 lata, ustawiacz itp na rok...

Zabieg laserowy w założeniu likwiduje wadę. Co ich obchodzi jak sobie naprawiłeś wzrok? Czy kijem, spinaczem, czy miałeś zabieg. Widzisz dobrze wszystko jest ok.

Po WCE egzamin? A gdzie przygotowanie zawodowe w wymiarze 38 dni u pracodawcy?
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 16:36:13 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline ZiomalCl

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa / Celestynów
Odp: Technikum
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Grudzień 2012, 16:44:12 »
Niestety nie wiem czy PLK w ogóle ten papierek potem czyta czy wysyła do swojego lekarza zakładowego.

Do pracy na badania wysyłają tylko do Kolejowej Medycyny Pracy. Nie żadnej innej, prywatnej czy nie. Do szkoły mimo wady Cię przyjmą, ale robisz to na własną odpowiedzialność. Bo z góry wiesz, że robisz sobie zawód w którym nie będziesz pracował.

Cytuj
Było nas około dwunastu chętnych na klasę kolejową i powiedziano nam won.

Bo to wynika z przepisów. Do otwarcia oddziału musi być jakaś konkretna minimalna liczba (spora). A jak dyrektor jest głupi i nie łączy klas w jeden oddział, to tak jest. Ci mądrzejsi potrafią połączyć i trzy kierunki aby kierunek dotrwał do czwartej klasy. Co nie znaczy, że w innych decyzjach są równie mądrzy.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Technikum
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Grudzień 2012, 17:29:48 »
Cytuj
A kto się tego trzyma? Na pewno nie PLK [...]
Pisząc to miałem na myśli, że PLK nie trzyma się tych przepisów w stosunku do tej szkoły (PLK jest "patronem" klasy i daje na nią jako tako fundusze m.in za opłatę nauczycieli, którzy przygotowują uczniów do późniejszego egzaminu kwalifikacyjnego, lecz nie na badania, dlatego każdy płaci za siebie)

Cytuj
Po WCE egzamin? A gdzie przygotowanie zawodowe w wymiarze 38 dni u pracodawcy?
Dyplom  ;) Potem do PLK na staż (te 38 dni) i egzamin. (Jak wygląda taki egzamin?)

Cytuj
Bo z góry wiesz, że robisz sobie zawód w którym nie będziesz pracował.

No to jak wyżej napisane. PLK ma klasę na którą wydaje pieniądze (na każdego ucznia) i nie chce wydawać pieniędzy na Kogoś, kto i tak nie będzie mógł pracować. Do tego jeszcze dochodzi dane miasto, które też daje pieniądze, ale to już inna bajka.

EDIT: Ponadto ma parę takich klas w całej Polsce (kila stron wcześniej był artykuł, gdzie były wymienione te placówki w których są takie klasy).
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 17:32:33 wysłana przez Pr1 »

Offline ZiomalCl

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa / Celestynów
Odp: Technikum
« Odpowiedź #73 dnia: 06 Grudzień 2012, 17:44:41 »
No to jak wyżej napisane. PLK ma klasę na którą wydaje pieniądze (na każdego ucznia) i nie chce wydawać pieniędzy na Kogoś, kto i tak nie będzie mógł pracować. Do tego jeszcze dochodzi dane miasto, które też daje pieniądze, ale to już inna bajka.

Bzdury piszesz. Nic nie płaci. Mylisz to z ewentualnym stypendium, które jest dopiero w którejś tam klasie i wtedy ONI wysyłają Cię do KOLEJOWEJ medycyny pracy i dopiero PO BADANIACH u nich i podpisaniu lojalki przyznają Ci stypendium lub nie.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, 17:46:20 wysłana przez ZiomalCl »

Offline djuzi

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 175
  • Prawie jak Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Warszawa
Odp: Technikum
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Grudzień 2012, 19:34:45 »
Pr1: W twoim wypadku chyba faktycznie najlepiej  będzie w pierwszej kolejności udać się do specjalisty, aby zbadać sobie wzrok i upewnić się w sprawie wady. Tak jak koledzy poprzednio napisali - twoja wada może się jeszcze zmienić - zwiększyć lub zmniejszyć, zanim skończysz szkołę. Ponadto - nie jestem pewien, czy ewentualna korekcja wady wzroku w tak młodym wieku jest rozsądna i czy lekarze by się podjęli. Twój wzrok nadal się kształtuje. Nie jestem okulistą, nie wiem też czy okularami można zmniejszyć -3,0.
Być może, faktycznie najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku stwierdzenia, że badań nie przejdziesz - byłoby pójście do liceum, potem do WCE i w tym czasie ew. "rozprawienie się z wadą".