Autor Wątek: częstotliwości radiotelefonów  (Przeczytany 55191 razy)

Offline marek_n0

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wołów
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Marzec 2013, 20:14:06 »
Jak już manewry robią to gadają na tym kanale jaki obowiązuje na danej linii, ewentualnie (chociaż zbyt często tego nie słyszę) gadają na dyspozytorskim (150.500 MHz).

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Marzec 2013, 20:22:55 »
Tu akurat nie ma manewrowych  ;)

A co, podniecają Cię teksty typu: O której Ci ciągnęłam? (tekst nastawniczej przez manewrowe na dysponującą).
Tylko takie kwiatki są na manewrowych :)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline dp116

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: czestotliwosci radiotelefonow
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Marzec 2013, 15:03:39 »
Praktycznie każdym radiotelefonem z cyfrową syntezą oraz każdym skanerem, który pracuje w paśmie 2m, czyli ~136-173 MHz.
Użytkowania radiotelefonów bez stosownego pozwolenia oczywiście nie polecam, ze względu na grożące konsekwencje.
A na te nasłuchy trzeba mieć zgodę? A jak tak, to czy jest z tym, problem?

ort, Paweł
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2013, 17:49:39 wysłana przez Paweł »

Offline marek_n0

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wołów
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Marzec 2013, 19:51:00 »
Z tego co ja wiem i z tego co inni mówią podsłuchiwanie nie jest nie legalne natomiast nadawanie na falach nie przeznaczonych dla krótkofalowców jest zabronione i karalne, ale jeżeli już się słucha to powinno się nasłuchiwać przez słuchawki lub w inny sposób, ale tak żeby inni nie słyszeli. Chociaż np. na paradzie parowozów w Wolsztynie to słychać i widać że jakiś ktoś ma taki skaner lub radiotelefon (nie wiem czy jak się ma radiotelefon i nie jest się krótkofalarzem lub jakiegoś zezwolenia to czy nie będzie się miało jakieś nieprzyjemności, ale nie jestem pewny) i normalnie wszyscy wokół słyszą co tam się mówi przez to urządzenie, ale tak na mieście lepiej przez słuchawki.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2013, 20:47:23 wysłana przez marek_n0 »

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Marzec 2013, 20:34:36 »
Zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.), nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Jednak jesteś zobowiązany do stosowania się do art. 160 ust. 3: osoba, która korzystając z urządzenia radiowego lub końcowego, zapoznała się z komunikatem dla niej nieprzeznaczonym, jest obowiązana do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej.

Offline marek_n0

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wołów
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Marzec 2013, 20:44:34 »
Czyli to o co mi chodziło i to co napisałem wyżej.

Offline Cezar

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
  • Skąd: Choszczno/Szczecin
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Marzec 2013, 20:29:02 »
Możesz słuchać bez zezwoleń, jednak najlepiej gdy jest się w tłumie słuchać w słuchawkach. Bezpieczniej. Nikt się nie przyczepi :) W pociągach kierpocie różnie reagują, albo w ogóle brak reakcji, albo zaciekawienie. Raz mi się zdarzyło kilka lat temu, że kierownik zapytał czy mam tam radiostop. Oczywiście wyjaśniłem, że nie mam, bo to nie jest radiotelefon kolejowy, tylko skaner nasłuchowy i mogę słuchać jakiekolwiek służby chcę i kiedy chcę :)

Raz na stacji w Choszcznie jeden z drogowców wezwał policję do mnie, gdy słuchałem z kolegą co się dzieje (akurat SPENO przyjechało szyny poszlifować). Policja przyjechała, wytłumaczyłem co to, zarzuciłem artykułem, pogratulowałem panu drogowcowi reakcji (bez złośliwości) i panowie pojechali zająć się poważnymi rzeczami :)
Specjalista ds. transportu Follow Me w Szczecinie :)

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Marzec 2013, 20:51:55 »
Cytuj
Czyli to o co mi chodziło i to co napisałem wyżej.
Dokładnie  ;)

Słuchawki przydają się jeszcze po to, aby nie denerwować współpasażerów (szczególnie w wagonach bezprzedziałowych), ponieważ zaraz pojawia się najpierw zaniepokojenie, a następnie zaciekawienie.
Jechałem w SKM'ce to ludzie tak dziwnie się na mnie patrzyli. Jak wychodziłem na Śródmieściu to zrozumiałem o co im chodziło  ;D 

Offline demon

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Skąd: warszawa
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Grudzień 2016, 17:25:34 »
witam jaka jest częstotliwość w SKM kach w warszawie pilne!!!

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Grudzień 2016, 22:00:15 »

Offline demon

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Skąd: warszawa
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Grudzień 2016, 10:24:01 »
tak wiem ze tam jest 150.100 ale nikt sie nie odzywa ;/ wogule moze skm ma inną czestotliwość  chce kupić w przyszłosci sknaer uniden edacs

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: częstotliwości radiotelefonów
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Grudzień 2016, 16:21:06 »
Jak lata po torach PKP-PLK to musi mieć ich. Na swojej bocznicy mogą coś mieć "ekstra".
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.