Autor Wątek: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego  (Przeczytany 21669 razy)

Offline mechatronik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 13
  • Maszynista pojazdów trakcyjnych, rewident taboru
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź/Poznań/Ruda Śl.
Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« dnia: 11 Lipiec 2013, 15:17:07 »
Witam kolegów.
Opiszę w skrócie sytuację jaką niedawno miałem.
Na jednej ze stacji zostałem wzięty na bok celem wyprzedzenia przez pociąg towarowy o wyższym niż mój luzak priorytecie ;)
Na torze głównym dodatkowym na tej stacji obowiązuje ograniczenie 20km/h. Dyżurny ruchu nie poinformował mnie o wyjeździe na sygnał zastępczy. Zajęty pisaniem papierów po jakimś czasie stwierdziłem, że zastępczy na wyjazd podany. Jako, że byłem stosunkowo daleko od semafora ruszając (pojazd spalinowy) zawołałem czy to aby na pewno dla mnie mruga na wyjazd. Po potwierdzeniu przez dyżurnego w miarę szybko osiągnąłem niecałe 20km/h. Będąc w odległości ok 50m od semafora zastępczy wygasł. Niby nic nadzwyczajnego -zdarza się. Na uwagę jednak zasłużył fakt, że normalnie jak zastępczy wygasa (tu podany przy sygnale S1) to czerwone nam zostaje… W moim przypadku było tak, że niemalże równocześnie po wygaśnięciu Szta zgasło światło czerwone a w miejsce zastępczego po niecałej sekundzie wyświetliło się Ms2… Zawołałem dyżurnego na radiu żeby zerknął na powtarzacz semafora na pulpicie i powiedział mi co widzi. Na to on zaczął się śmiać, że choinka mu się zrobiła i urządzenia pogłupiały. Dalsze postępowanie już wiązało się z rozkazem na wyjazd. Jednak mnie ciekawi co się pokopało skoro zastępczy to oddzielny obwód sygnałowy. Miał ktoś z Was taki przypadek?

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lipiec 2013, 17:33:19 »
Dyzurny podal na semaforze sygnal zastepczy, nastepnie utwierdzil sobie droge przebiegiem manewrowym. Gdy zastepczy skonczyl sobie mrugac na semaforze podalo sie Ms2 zamiast sygnalu stoj. Jest to całkiem normalne a blad polegal na tym, ze po utwierdzeniu drogi manewrem powinien podciagnac przycisk zeby nie zadzialal przekaznik sygnalowy na semaforze.
W Testowie mozna sobie ta sytuacje odtworzyc podajac przykladowo E/m, pozniej podciagnac SzE aby zadzialal zastepczy i po chwili znow wcisnac przycisk SzE aby go wygasic.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2013, 17:38:25 wysłana przez mateu »

Offline djuzi

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 175
  • Prawie jak Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Warszawa
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lipiec 2013, 21:19:36 »
Ja dodam tylko, że instrukcja zaleca jeśli to możliwe - zabezpieczenie w możliwy sposób drogi przebiegu przed podaniem sygnału zastępczego - w tym, używając do tego celu utwierdzenia drogi manewrowej.
Jednakże dyżurny powinien poinformować Cię o wyjeździe na sygnał zastępczy i przyczynie jego podania oraz - tak jak już mateu wspomniał - podciągnąć przycisk, aby "wygasić" sygnał Ms2, a pozostawić utwierdzenie drogi. Chyba, że podciągnięcie to wiązało by się z rozwiązaniem drogi manewrowej - nie wiem, jak tamte urządzenia były skonstruowane.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipiec 2013, 21:30:02 »
Jest to całkiem normalne a blad polegal na tym, ze po utwierdzeniu drogi manewrem powinien podciagnac przycisk zeby nie zadzialal przekaznik sygnalowy na semaforze.

Chyba, że ma przebiegi manewrowe zamykane, to by rozwiązał go podciągając przycisk i nie uzyskuje żadnego efektu. Najlepiej sobie utwierdzić "pod prąd".
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lipiec 2013, 21:56:27 »
Na zamykanych krótkie podciągnięcie przycisku nie rozwiązuje przebiegu tylko wygasza tarczę.
Sz na Tm

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lipiec 2013, 21:59:13 »
Na zamykanych krótkie podciągnięcie przycisku nie rozwiązuje przebiegu tylko wygasza tarczę.

Chyba na nowym pulpicie  8)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline PrC31

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
  • Skąd: mam wiedzieć kiedy zamruga?
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Lipiec 2013, 22:17:35 »
@Jageer: ale tylko w wersji dla Kobiet :P
ISDR: Panie mechaniku, będę zaraz Panu mrugać i jedziemy po dwójce.
121: Jak przyjdzie Pani do mnie i ładnie zamruga to może i pojedziemy
ISDR: Kogo oni dziś zatrudniają w tych "peerach"...

Offline MaKu

  • Moderator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 565
  • Starszy Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lipiec 2013, 00:13:04 »
Na zamykanych krótkie podciągnięcie przycisku nie rozwiązuje przebiegu tylko wygasza tarczę.

Zgadza się :-)
Przebieg manewrowy rozwiązuje się dłuższym podciągnięciem.

Offline mechatronik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 13
  • Maszynista pojazdów trakcyjnych, rewident taboru
    • Zobacz profil
  • Skąd: Łódź/Poznań/Ruda Śl.
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lipiec 2013, 01:56:17 »
…a blad polegal na tym, ze po utwierdzeniu drogi manewrem powinien podciagnac przycisk zeby nie zadzialal przekaznik sygnalowy na semaforze.

Podziękował
Ja dodam tylko, że instrukcja zaleca jeśli to możliwe - zabezpieczenie w możliwy sposób drogi przebiegu przed podaniem sygnału zastępczego - w tym, używając do tego celu utwierdzenia drogi manewrowej.
Jednakże dyżurny powinien poinformować Cię o wyjeździe na sygnał zastępczy i przyczynie jego podania oraz - tak jak już mateu
I jedno i drugie to sprawa znana. Ciekawił mnie tylko fakt, że tak się stało bo na te wszystkie zastępcze co mi przed czołem wygasły był to pierwszy taki przypadek ;)
W skrócie drobny błąd w sztuce. Z tym, że dyżurny się raczej nie pokapował o co chodzi bo zamiast podać ponownie Szta podyktował rozkaz… ;)

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Anomalie przy wygaśnięciu sygnału zastępczego
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Lipiec 2013, 09:35:41 »
No chyba że masz zwalniacze i liczniki jak ja mam u siebie. Podciągam gaszę sygnał, ale przebieg dalej jest utwierdzony.
Tutaj masz właśnie przykład wjazdu poc na odwrotną tarczę manewrową
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.