Autor Wątek: Pozmieniali znów SWDRa  (Przeczytany 38954 razy)

Offline djuzi

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 175
  • Prawie jak Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Warszawa
Pozmieniali znów SWDRa
« dnia: 25 Styczeń 2011, 21:33:05 »
Programiści tworzący SEPE poszli z duchem czasu i stwierdzili, że czas SWDRa nieco odświeżyć.
Nagłówki tabel dostały gradientowe tło, wspaniale pogarszając widoczność białych liter tytularnych tabeli. Dodatkowo pasek zaznaczenia jest koloru niebieskiego, a numer pociągu na tym pasku czarnego, co również powoduje, że trzeba się przyglądać, żeby coś doczytać. Doszły też "wstęgi" - bliżej nieokreślona funkcja podkreślająca wiersz z pociągiem na oczo**bny kolor różowy lub zielony. Co i po co to nie wiadomo, bo legenda niby jest na dole, ale przy rozdzielczości XGA, która jest zablokowana na wielu nastawniach i nie można jej zmienić - nie widać w ogóle objaśnień. Doszła też jakaś opcja edycji czasu przyjazdu/odjazdu, jednak jest ona nieaktywna. Oczywiście w dalszym ciągu nie ma opcji korekty czasu odjazdu, jeśli pociąg ma planowy dłuższy postój na stacji - dalej odjazd rzecz. przedłużany jest o czas opóźnienia.

Na szczęście jest też jakiś pozytyw - działają już telegramy, można sobie dany telegram po kliknięciu otworzyć i odczytać jeśli ma się ochotę - dali jakąś wbudowaną czytałkę PDFów.

Wybaczcie, ale zapomniałem zrobić zrzutu ekranu z tego zachwytu ;)


Pytanie do Pawła - czy również "pójdzie z duchem czasu" i upodobni SWDRa w ISDRze do niuansów w pierwowzorze?
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2011, 21:35:18 wysłana przez djuzi »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2011, 21:44:35 »
Jak będą jakieś dokładne screeny jak to wygląda to może zmienię, chociaż inne rzeczy czekają na zrobienie/poprawienie i szczerze mówiąc nie bardzo mi się teraz chce bawić w różowe podświetlenia i zmienianie nagłówków na jakieś gradientowe. Zawsze można zostać przy rozkładzie z 2010 ;)

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń 2011, 21:51:45 »
Na szczęście jest też jakiś pozytyw - działają już telegramy, można sobie dany telegram po kliknięciu otworzyć i odczytać jeśli ma się ochotę - dali jakąś wbudowaną czytałkę PDFów.
To juz dziala conajmniej 4-5 msc.
Co do rozdzielczosci to ja sie jeszcze nie spotkalem z mniejsza niz 1280x1024 ;)
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2011, 21:54:26 wysłana przez mateu »

Offline djuzi

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 175
  • Prawie jak Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Warszawa
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Styczeń 2011, 22:06:36 »
To juz dziala conajmniej 4-5 msc.
No jeszcze w grudniu nie działało mi to...
Co do rozdzielczosci to ja sie jeszcze nie spotkalem z mniejsza niz 1280x1024 ;)
U nas niektórzy dyżurni nie dają rady na SXGA i mają ustawione monitory na XGA, więc powinni do 1024x768 dopasować SWDRa wg mnie.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Styczeń 2011, 17:14:26 »
Tak wygląda najnowsza wersja SEPE (2.0). Sorry za jakość, jednak da się coś z tego odczytać.

Na prośbę innego użytkownika usunąłem część informacji ze zdjęcia - Paweł.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2011, 20:29:42 wysłana przez Paweł »
Sz na Tm

Offline KRZAQ

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 39
  • dyżurny ruchu dysponujący st. Lubliniec
    • Zobacz profil
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Styczeń 2011, 10:44:01 »
Tak wygląda najnowsza wersja SEPE (2.0). Sorry za jakość, jednak da się coś z tego odczytać.
284009 jeździ przez Lubliniec ;p Podobno od 1 lutego będziemy mogli wprowadzać czasy przejazdu :D
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2011, 10:46:02 wysłana przez KRZAQ »

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Styczeń 2011, 22:26:10 »
Tak wygląda najnowsza wersja SEPE (2.0). Sorry za jakość, jednak da się coś z tego odczytać.
284009 jeździ przez Lubliniec ;p Podobno od 1 lutego będziemy mogli wprowadzać czasy przejazdu :D
Teraz zmienili to na 7 lutego.

@djuzi: Ladnie to sie tak na VIP-usera logowac ?:P
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2011, 22:28:30 wysłana przez mateu »

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Styczeń 2011, 22:40:58 »
@djuzi: Ladnie to sie tak na VIP-usera logowac ?:P
Nie @djuzi tylko ja.
Włączasz vip-a i cała Polska w jednej kieszeni  :P
Sz na Tm

kokodar

  • Gość
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Styczeń 2011, 18:18:23 »
Witam Wszystkich. Co do nowego SWDRa, to słyszałem jeszcze jedną rewelację a to taką, że będziemy prócz czasów jazdy wprowadzać analizy pociągów rozpoczynających bieg w stacji. Wiąże się to z tym, że trzeba będzie czekać jeszcze na "ptaszka" od IDDE, by móc taki pociąg wyprawić. I jeszcze brak możliwości korekty błędnie wprowadzonych czasów przyj. i odj. Podwójna robota: R146 i komputerowe dublowanie tego... Eh, czym jeszcze ten ISDR ma się zajmować... Pozdrowienia dla wszystkich, podobnie ciemiężonych ;-)

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Styczeń 2011, 18:31:06 »
Wiąże się to z tym, że trzeba będzie czekać jeszcze na "ptaszka" od IDDE, by móc taki pociąg wyprawić.
... albo po prostu na selektorze zadzwonić do "kompozytora" i zgłosić jak dawniej :P
Sz na Tm

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Styczeń 2011, 19:04:19 »
Wiąże się to z tym, że trzeba będzie czekać jeszcze na "ptaszka" od IDDE, by móc taki pociąg wyprawić.
... albo po prostu na selektorze zadzwonić do "kompozytora" i zgłosić jak dawniej :P
Dodzwoń sie do dyspozytora przy okazji jakiegos wypadku gdzies na linii/zamkniecia gdy trzeba uzgadniac pociagi lub po prostu w srodku nocy. Zycze powodzenia.
Poza tym to jedna osoba a niekiedy ma pod soba stacje na odcinku 200 lub wiecej kilometrow a do tego do tej pory musiala jeszcze co chwile dzwonic i spisywac pociagi.
Cala idea SWDR generalnie polega chyba na tym zeby dyzurny mogl jak najwiecej zrobic sam - i to sie chwali.
@kokodar: Mysle, ze te komputerowe dublowanie tez niedlugo zostanie zlikwidowane, slyszalem ze rownolegle do SWDR prowadzone sa prace nad Elektrocznym Dziennikiem Ruchu ktory ma zastapic wiekszosc pisaniny w ksiazkach.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2011, 19:07:02 wysłana przez mateu »

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Styczeń 2011, 21:37:09 »
Mysle, ze te komputerowe dublowanie tez niedlugo zostanie zlikwidowane, slyszalem ze rownolegle do SWDR prowadzone sa prace nad Elektrocznym Dziennikiem Ruchu ktory ma zastapic wiekszosc pisaniny w ksiazkach.

O tym słyszałem już ok 2 lat temu. Jeżeli będzie działać jak WSKR-PIP to będzie dobrze, bo opóźnienia będą same się aktualizowały na zasadzie potwierdzenia przyjazdu/odjazdu/przejazdu pociągu przez posterunek... Tylko żeby aktualizowali rozkłady itp na bieżąco. Bo w WSKR-PIP zaniedbanym, nie wiem dlaczego dość dawno, ma właśnie zostać wyparty obecnie już przez SWDRa jest tak, że pociąg przyjeżdża planowo, a na ekranie opóźnienie wynosi np 900 minut  :D
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Styczeń 2011, 23:12:35 »
Na PLK generalnie to co nie jest niezbędne jest albo zaniedbane, albo wogóle nie działa.

SWDR kompletnie nie nadaje sie do zastąpienia dziennika ruchu. Wystarczy porównać SWDR z WSKR-PIP czy innymi komputerowymi systemami śledzenia ruchu. SWDR opiera się o bazę danych tras pociągów, musiał by mieć dodatkowo bazę danych o układzie szlaków i torów szlakowych oraz stacyjnych i potrafić powiązać obie te rzeczy. Niezależnie od aktualizowania opóźnień które przenoszą się na całą trasę system musiał by mieć wprowadzanie na bierząco przez dyżurnych godzin przyjazdu i odjazdu oraz zajmowanych torów. Musiał by mieć też odpowiedni interfejs do prezentowania danych o tych torach i szlakach - skoro mamy już komputer, to nie widzę innej opcji niż właśnie graficzna prezentacja sytuacji ruchowej (uproszczony schemat układu torów na stacji i na szlakach), jest to o wiele bardziej czytelna forma, a tabelka taka jak w tradycyjnym dzienniku ruchu służyła by raczej do ewentualnego sprawdzania co się na szlaku działo wcześniej.

Obecnie SWDR pełni funkcję informacyjną i bardzo ciężko będzie to przerobić tak, żeby odpowiadało za bezpieczeństwo ruchu. Patrząc na wyczyny programistów z bajerami w tabelkach i nie mieszczącymi się legendami wątpie czy to wogóle jest wykonalne ;) Myślę że dziennik elektroniczny o ile będzie, to będzie stworzonym od zera właśnie w tym celu i niezależnym od SWDR systemem.

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Luty 2011, 08:14:24 »
Pare fotek z instrukcji obslugi. Po poludniu dorzuce screeny z nowej wersji sepe.

Offline Daniel

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Pozmieniali znów SWDRa
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Luty 2011, 13:28:21 »
Witam, a ja mam pytanie do Pawła czy też nam włączy nową wersje SEPE od 7.02.? ;) Z góry dzięki za odpowiedź.