Autor Wątek: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora  (Przeczytany 180084 razy)

Offline dedyk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
  • Skąd: okolice Warszawy
Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« dnia: 02 Wrzesień 2013, 11:39:10 »
Witam serdecznie!

Chciałbym zaproponować parę małych, skromnych pomysłów, które mi przyszły do głowy.

Otóż słuchając sobie kolejowego radyjka od czasu do czasu słyszę takie oto komunikat "urządzenie [tu jakaś nazwa, której nie mogę zrozumieć] wykazało płaską oś / grzanie hamulca dla osi numer [numer] liczone od początku, bądź końca czoła pociągu". W tym momencie najczęściej pociąg najczęściej staje na stacji, aby sprawdzić, co tam dzieje się, a po sprawdzeniu, dyżurny ruchu prosi o informacje zwrotną i nazwisko sprawdzającego. Można by coś takiego również zaimplementować w naszym wspaniałym symulatorze.

Drugi troszeczkę mniejszy pomysł jest taki, że jak pociąg ma defekt na szlaku to po naprawieniu niech od razu nie rusza. Wczoraj miałem sytuację, że popsuł mi się pociąg, na rozkaz pisemny S wysłałem po niego luzaka i gdy luzak dojeżdżał do niego, zdefektowany pociąg ruszył i doszło do małego wypadku. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji zdefektowany pociąg, nawet jeśli jest już naprawiony to powinien zgłosić to dyżurnemu ruchu i czekać na dalsze polecenia.

Trzeci pomysł, który mi przyszedł do głowy to pomysł zapowiedzi pociągów. I tutaj właśnie mam pytanie, czy za zapowiedzi pociągów odpowiada dyżurny, czy ktoś inny? Będąc na stacji czasami słyszę zdanie w stylu "pociąg od ... do ... przybędzie z opóźnieniem ok. 15 minut." A następnie najfajniejsze zdanie "opóźnienie może ulec zmianie". ;) Czy za przygotowanie tych komunikatów odpowiada dyżurny ruchu, czy też ktoś inny? Jeśli byłby to dyżurny to również można by to spróbować zaimplementować w naszym wspaniałym symulatorze.

Pozdrawiam,
Fryderyk

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Wrzesień 2013, 12:05:16 »
Otóż słuchając sobie kolejowego radyjka od czasu do czasu słyszę takie oto komunikat "urządzenie [tu jakaś nazwa, której nie mogę zrozumieć] wykazało płaską oś / grzanie hamulca dla osi numer [numer] liczone od początku, bądź końca czoła pociągu". W tym momencie najczęściej pociąg najczęściej staje na stacji, aby sprawdzić, co tam dzieje się, a po sprawdzeniu, dyżurny ruchu prosi o informacje zwrotną i nazwisko sprawdzającego. Można by coś takiego również zaimplementować w naszym wspaniałym symulatorze.
Chodzi o urządzenie ASDEK znajdujące się na szlaku. W symulatorze wymagałoby to zbudowania osobnego modułu symulującego komputer od ASDEK-a. Zawsze możesz zrobić ;)

Trzeci pomysł, który mi przyszedł do głowy to pomysł zapowiedzi pociągów. I tutaj właśnie mam pytanie, czy za zapowiedzi pociągów odpowiada dyżurny, czy ktoś inny? Będąc na stacji czasami słyszę zdanie w stylu "pociąg od ... do ... przybędzie z opóźnieniem ok. 15 minut." A następnie najfajniejsze zdanie "opóźnienie może ulec zmianie". ;) Czy za przygotowanie tych komunikatów odpowiada dyżurny ruchu, czy też ktoś inny? Jeśli byłby to dyżurny to również można by to spróbować zaimplementować w naszym wspaniałym symulatorze.
Na mniejszych stacjach, gdzie nie ma dyżurnego peronowego, najczęściej zapowiada dysponująca. Proponuję to rozwiązać w ten sposób, że stawiasz sobie obok kompa atrapę mikrofonu z guziczkiem i nawijasz komunikaty. To chyba jedyny sensowny pomysł na "zaimplementowanie" tego do symulatora :P. Tylko co na to pozostali członkowie rodziny widzący gościa nawijającego kolejowe komunikaty do kompa :D
Sz na Tm

Offline W.F.

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
  • Skąd: WDOKP
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Wrzesień 2013, 12:13:39 »

Chodzi o urządzenie ASDEK znajdujące się na szlaku. W symulatorze wymagałoby to zbudowania osobnego modułu symulującego komputer od ASDEK-a. Zawsze możesz zrobić ;)


To możnaby zaimplementować w prosty sposób, generując w sposób losowy polecenie zatrzymania pociągu w czasie, gdy zbliża się do naszej stacji (Testowo, Lisków). Tylko po co ????
Pomysł, wydaje mi się nienajszczęśliwszy.

Pozdr.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Wrzesień 2013, 12:18:51 »
Ale nie ma to sensu skoro nie będziemy mieli kontroli nad systemem. Chyba, że sterowanie ASDEK-iem będzie na nastawni w Ślemieniu i pociągi od niego będzie kazał nam zatrzymywać w stacji, lecz nie widzę w tym większego sensu.
Sz na Tm

Offline dedyk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
  • Skąd: okolice Warszawy
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Wrzesień 2013, 12:26:39 »
A po to, gdyż takie są obowiązki dyżurnego. Jeśli symulator ma odzwierciedlać prawdziwe sterowanie ruchem to mógłby również i to symulować. Takie nieplanowe zatrzymanie pociągu chyba dla nikogo nie jest zbyt miłe. Nieplanowane zajęcie toru, gdy w tym czasie może jechać kolejny pociąg, sprawdzenie stanu, wpisanie do dzienników i etc. Całe isdr-owe życie.

To był tylko taki mój pomysł, inne mądre głowy zdecydują, czy będą chcieli go zrealizować i czy to ma sens.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Wrzesień 2013, 12:36:02 »
To może dodamy jeszcze do pomysłu trzeciego, "przesypywanie" się tablic peronowych? Bo to chyba też należy do obowiązków dysponującej na mniejszych stacjach?

Offline dedyk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
  • Skąd: okolice Warszawy
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Wrzesień 2013, 12:46:52 »
Widzę, że zjedliście pomysł numer 1 i 3. Ja również się przy tym nie opieram. Były to pomysły, które mi przyszły do głowy i które chciałem przedstawić światu do przedyskutowania. Widać, że chyba nie wniosą niczego atrakcyjnego do symulatora. Ale plus tego wszystkiego jest taki, że przy okazji poznałem nazwę ASDEK. :)

Ale uważam, że pomysł numer 2 to chyba powinien być zrealizowany, zwłaszcza, że nie ja jedyny miałem podobną sytuację.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Wrzesień 2013, 12:57:16 »
A po to, gdyż takie są obowiązki dyżurnego. Jeśli symulator ma odzwierciedlać prawdziwe sterowanie ruchem to mógłby również i to symulować.
A na co drugim posterunku na PLK jest ASDEK... I tak już jest niezły misz-masz urządzeń: wszystkie typy blokad, SSP, RASP. W Liskowie przy obecnym rozkładzie stacja i przyległe szlaki oraz bocznice są eksploatowane w 100% i można dostać "zajoba". Oczywiście są na sieci posterunki, gdzie różnorodność urządzeń oraz ilość czynności jest jeszcze większa, mimo wszystko ja bym szedł w kierunku budowy kolejnych posterunków, już realnych aby zwiększyć różnorodność symulatora, niż cały czas pompowanie czasu i nerwów w oblatane już Testowo.
Sz na Tm

Offline MaKu

  • Moderator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 565
  • Starszy Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Wrzesień 2013, 13:06:34 »
Pozwolę sobie wtrącić 5 groszy.

Każdy pomysł się liczy i nie sądzę, aby od razu spisywać wszystko na nie. Z tym, że obecnie są inne priorytety i ważniejsze prace przy programie do wykonania.

Offline W.F.

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
  • Skąd: WDOKP
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Wrzesień 2013, 13:14:32 »

Ale uważam, że pomysł numer 2 to chyba powinien być zrealizowany, zwłaszcza, że nie ja jedyny miałem podobną sytuację.

Problem był już poruszany kilkakrotnie.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Wrzesień 2013, 14:30:55 »
To może dodamy jeszcze do pomysłu trzeciego, "przesypywanie" się tablic peronowych? Bo to chyba też należy do obowiązków dysponującej na mniejszych stacjach?

Ja mogę dostarczyć system z Bieżanowa, sterowaniem tablic w Wieliczce  :P

Ja bym przede wszystkim przywrócił Alfa na pulpit  ;D

Na koniec: z tego co autor mówił, to ma być bardziej symulator SRK, niż prowadzenia ruchu. Wszystkiego nie da się odwzorować nigdy.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2013, 14:39:24 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Wrzesień 2013, 15:01:10 »
ISDR - Symulator prowadzenia ruchu kolejowego
                                                                               

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Wrzesień 2013, 18:22:42 »
To może dodamy jeszcze do pomysłu trzeciego, "przesypywanie" się tablic peronowych? Bo to chyba też należy do obowiązków dysponującej na mniejszych stacjach?

Jestem jak najbardziej za tym i za punktem 3.
Chciałem o tym napisać wcześniej, ale w końcu się nie zdecydowałem :P
Swoją drogą, zawsze się zastanawiałem, jak wygląda taki system do "przesypywania" tablic peronowych...
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2013, 18:33:27 wysłana przez miki »

Offline Cezar

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
  • Skąd: Choszczno/Szczecin
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Wrzesień 2013, 19:19:27 »
Ja bym przede wszystkim przywrócił Alfa na pulpit  ;D
O tak! Alfa na pulpit! :D

Proponuję to rozwiązać w ten sposób, że stawiasz sobie obok kompa atrapę mikrofonu z guziczkiem i nawijasz komunikaty. To chyba jedyny sensowny pomysł na "zaimplementowanie" tego do symulatora :P. Tylko co na to pozostali członkowie rodziny widzący gościa nawijającego kolejowe komunikaty do kompa :D
Ej ;> Ja tak sobie gadam, czasami ;) tylko, że nie do mikrofonu, a w przestrzeń metabetafizyczną xD
Specjalista ds. transportu Follow Me w Szczecinie :)

Offline dedyk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
  • Skąd: okolice Warszawy
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Wrzesień 2013, 19:59:29 »
Zaraz pewnie będziecie na mnie krzyczeć ;) , ale przyszedł mi jeszcze do głowy kolejny mały pomysł. Aby od czasu do czasu dróżnicy, posterunki zgłaszały dyżurnemu fakt otwartych drzwi w jadącym pociągu. W takiej sytuacji dyżurny ruchu ma obowiązek poinformować o tym ten pociąg, aby w efekcie drzwi zostały zamknięte przez biednego kierownika.