Autor Wątek: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora  (Przeczytany 185250 razy)

CureQ

  • Gość
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Wrzesień 2013, 20:42:31 »
Mi osobiście podoba się pomysł z zapowiadaniem pociągów i z "przesypywaniem" tablic. Jeżeli chodzi o zapowiadanie pociągu to fajnie by było gdyby przed zapowiadaniem był ten charakterystyczny dźwięk :) Na pewno Wiecie o co chodzi :) Mogłoby to działać na zasadzie takiego megafonu i dźwięk wydobywałby się z naszych głośników, oczywiście byłoby słychać taki efekt echo jak to słychać na peronach. No i na zakończenie zapowiadania standardowo charakterystyczny dźwięk :)   

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Wrzesień 2013, 21:07:46 »
Mi osobiście podoba się pomysł z zapowiadaniem pociągów i z "przesypywaniem" tablic. Jeżeli chodzi o zapowiadanie pociągu to fajnie by było gdyby przed zapowiadaniem był ten charakterystyczny dźwięk :) Na pewno Wiecie o co chodzi :) Mogłoby to działać na zasadzie takiego megafonu i dźwięk wydobywałby się z naszych głośników, oczywiście byłoby słychać taki efekt echo jak to słychać na peronach. No i na zakończenie zapowiadania standardowo charakterystyczny dźwięk :)
Potwierdzam, te dwa pomysły są najlepsze, i moim zdaniem, na pewno powinny zostać wprowadzone do symulatora.

Offline PrC31

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
  • Skąd: mam wiedzieć kiedy zamruga?
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Wrzesień 2013, 15:28:58 »
A może jeszcze parę litrów i ogórki na zagrychę chcecie ? To jest symulator kierowania ruchem, a nie symulator dźwięków z megafonów. Jak idziecie na taki realizm to pamiętajcie, że niektórzy dyżurni schodząc z rana puszczają donośnego bąka pod nastawnią. To też powinno być ?
ISDR: Panie mechaniku, będę zaraz Panu mrugać i jedziemy po dwójce.
121: Jak przyjdzie Pani do mnie i ładnie zamruga to może i pojedziemy
ISDR: Kogo oni dziś zatrudniają w tych "peerach"...

Offline MaKu

  • Moderator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 565
  • Starszy Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Wrzesień 2013, 15:42:53 »
Zacznijmy od tego, że na stacjach z takim natężeniem ruchu, dyżurny na pewno nie zapowiadałby pociągów i obsługiwał tablic. 

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Wrzesień 2013, 16:57:15 »
Zacznijmy od tego, że na stacjach z takim natężeniem ruchu, dyżurny na pewno nie zapowiadałby pociągów i obsługiwał tablic.
Moim zdaniem w Liskowie nie, ale w Testowie jak najbardziej.
Pewien mechanik mi mówił, że na stacji w Sławnie dyżurny zapowiada pociągi, a ta stacja na pewno jest większa od Testowa.

Offline MaKu

  • Moderator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 565
  • Starszy Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Wrzesień 2013, 17:33:59 »
A ile w ciągu zmiany zatrzymuje się ta pociągów? Jak już wspomniałem, chodzi o natężenie ruchu. Nie o wielkość stacji.
Jeżeli jest możliwość, wypełnienia dodatkowych obowiązków, to się mu takowe przydziela.

Na takich stacjach jak Lisków, a nawet Testowo, pociągi zapowiada dyżurny peronowy, ewentualnie megafonista.

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Wrzesień 2013, 18:34:35 »
Jest tam ruch duży, stacja podobna do Testowa, ruch tak samo. Zatrzymują się tam pośpiechy i ekspresy. Czekaliśmy ze wspomnianym mechanikiem pod wjazdem i słchać było jak dyżurny zapowiada TLKe do Gdańska, dlatego mechanik powiedział, że nie będzie mu przerywał zapowiadania proźbą o wjazd i zaczekał aż skończy.

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Wrzesień 2013, 20:41:23 »
Ale porównujesz 5-kierunkową stację węzłową z dużym ruchem towarowym ze stacyjką na jednotorówce gdzie zatrzymuje się tylko 13 par pociągów osobowych?
To ja równie dobrze mogę powiedzieć, że w Liskowie ruch zbliżony jest do Warszawy Zachodniej :D

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Wrzesień 2013, 21:11:45 »
:D Faktycznie.
Zapowiedzi tak czy siak w Testowie powinny być, bo nawet z zamkniętym torem do Ślemienia jak coś tam dojeżdża tylko to nudno jest, a tak to odrazu tablica peronowa, zapowiedź, wjazd, przejazd, odjazd... :D

Offline W.F.

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
  • Skąd: WDOKP
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Wrzesień 2013, 08:34:43 »
Nudno Ci w Testowie, jedź do Liskowa.

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Wrzesień 2013, 14:58:51 »
Ależ pracuje ja na Liskowie :p A i Testowo zacne tylko troche nudno ;D

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Wrzesień 2013, 18:19:34 »
Po kolei:

ASDEK, czy inne urządzenia DSAT - dopóki format składów nie zostanie zmieniony z grup wagonów mierzonych w osiach obliczeniowych na pojedyncze wagony o określonej długości i układzie osi, wprowadzanie takiego urządzenia nie ma większego sensu.

Ruszanie zdefektowanego składu - proszę o dokładniejsze informacje, kiedy taki problem się pojawia. Skład musiał dostać jakiś sygnał, na pewno nie ruszył po naprawieniu, bo zdefektowane pojazdy trakcyjne się nie naprawiają. Najczęściej mogą się jednak dalej poruszać, choćby luzem - defekt polega na zmniejszeniu mocy pojazdu trakcyjnego.

Zapowiadanie pociągów - temat był wałkowany już wcześniej, i znów odpowiem tak samo - jeżeli ktoś chce zapowiadać pociągi, to niech sobie postawi mikrofon i zapowiada ;) Nie wiem na czym miała by polegać implementacja tego w symulatorze - mam zrobić przycisk puszczający gong, i drugi który udaje włączenie mikrofonu? Bo mikrofon i tak działać nie będzie.

Obsługa tablic peronowych - to nie zadanie dyżurnego ruchu. Zajmuje się tym najczęściej megafonista lub jakiś automatyczny system. W załączniku widok stanowiska megafonisty na st. Kraków Główny. Na monitorach (od lewej do prawej): wyciąg z rozkładu pobierany z SWDR, wprowadzanie informacji do systemu i podgląd tablic. W tym przypadku zastosowane są tablice LCD. "Pragotrony" współcześnie też są sterowane komputerowo, nie wiem jak to wyglądało dawniej.

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Wrzesień 2013, 19:54:35 »
Ruszanie zdefektowanego składu - proszę o dokładniejsze informacje, kiedy taki problem się pojawia. Skład musiał dostać jakiś sygnał, na pewno nie ruszył po naprawieniu, bo zdefektowane pojazdy trakcyjne się nie naprawiają. Najczęściej mogą się jednak dalej poruszać, choćby luzem - defekt polega na zmniejszeniu mocy pojazdu trakcyjnego.
1. Zdefektowany pociąg rusza, gdy wysyłam mu luzaka z pomocą.
2. Gdy coś się zepsuje i zatrzyma się, wystarczy krzyknąć "nakaz jazdy" i dalej sobie jedzie (Lisków).

Offline PrC31

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
  • Skąd: mam wiedzieć kiedy zamruga?
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Wrzesień 2013, 20:07:53 »
@Miki, czytając posty Pawła i Twoje dochodzę do wniosku, że...wszystko jest w najlepszym porządku.
Paweł napisał, że defekt pojazdu polega na OBNIŻENIU jego mocy. Na logikę: oznacza to, że pociąg taki (o ile nie stoi z wahadłem węgla 3200t), który zazwyczaj potrzebował X czasu na pokonanie odcinka długości Y, to teraz na pokonanie tego samego odcinka Y będzie potrzebował 2x lub 3x czasu. Piszę tu o lekkich składach, bo np jak padnie ST44 na 3200t brutta to wówczas trzeba ściągać go.
ISDR: Panie mechaniku, będę zaraz Panu mrugać i jedziemy po dwójce.
121: Jak przyjdzie Pani do mnie i ładnie zamruga to może i pojedziemy
ISDR: Kogo oni dziś zatrudniają w tych "peerach"...

Offline piotpal

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Parę pomysłów co do rozwoju symulatora
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Luty 2014, 20:55:05 »
Może to nie propozycja rozwoju, ale bardziej wskazanie pewnego ułatwienia. Otóż prowadząc ruch jesteśmy zmuszeni zawsze mieć włączony dźwięk, bo np. nie słychać centralki. Dla tych co nie mogą, albo nie chcą włączać dźwięku może warto, aby przy dzwonieniu centralki jedna karta po prostu wyraźnie migotała?