Autor Wątek: Wzór ROGATYWKI ISDR'a  (Przeczytany 43748 razy)

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« dnia: 03 Październik 2013, 19:40:50 »
Witam.
Jaki teraz obowiązuje wzór czapki rogatywki dyżurnego ruchu? Chodzi mi, czy na czapce rogatywce powinno być logo PKP, czy Orzeł i logo PLK?

EDIT:
I jaki pracownik kolei nosi granatową czapkę rogatywkę? I to samo pytanie co powyżej.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2013, 20:37:08 wysłana przez Pr1 »

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Wzór czapki ISDR'a
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Październik 2013, 19:49:15 »
Obecnie generalnie nie ma mundurów  ;) Nie licząc osób, które reprezentują PLK, no i starych "wyjadaczy".
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline MaKu

  • Moderator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 565
  • Starszy Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
Odp: Wzór czapki ISDR'a
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Październik 2013, 20:19:11 »
Jak już, to nie czapka, tylko rogatywka...  ???

Masz w górnej prawej części strony którą właśnie przeglądasz obecny i ostatni wzór rogatywki.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2013, 20:22:08 wysłana przez MaKu »

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Wzór czapki ISDR'a
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Październik 2013, 20:33:32 »
Granatowy był dla każdego kolejarza i niezależnie czy to jest konduktor czy dróżnik, ale owszem czerwony zawsze był dla nas zarezerwowany. Jak masz możliwość gdzieś znaleść kalendarz PLKi sprzed bodajże 4 lat to tam na każdym zdjęciu jest pracownik naszej firmy w mundurze i odpowiednim nakryciu głowy.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Październik 2013, 20:47:39 »
No dobra... ROGATYWKA... ale i tak wszyscy mówią na to czapka i ew. dodają rogatywka.

Cytuj
Masz w górnej prawej części strony którą właśnie przeglądasz obecny i ostatni wzór rogatywki.
Cytuj
Granatowy był dla każdego kolejarza i niezależnie czy to jest konduktor czy dróżnik,
Dziękuję za odpowiedzi.

Faktem jest to co napisał jageer, że teraz praktycznie nie ma czegoś takiego jak rogatywka, a tym bardziej  mundur. Wszyscy dyżurni, których do tej pory widziałem nie posiadali ani munduru, ani rogatywki.

A ta wersja z napisem PKP to w ogóle kiedyś obowiązywała?
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2013, 20:50:52 wysłana przez Pr1 »

Offline taper

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 123
    • Zobacz profil
  • Skąd: D29-26 43km
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Październik 2013, 12:20:54 »
Faktem jest to co napisał jageer, że teraz praktycznie nie ma czegoś takiego jak rogatywka, a tym bardziej  mundur. Wszyscy dyżurni, których do tej pory widziałem nie posiadali ani munduru, ani rogatywki.
A ta wersja z napisem PKP to w ogóle kiedyś obowiązywała?
Młody  jesteś ;]. Mieszkam w wiosce kolejarskiej. Kiedyś kolejarze to tylko w mundurach chodzili do pracy. Za komuny były czapki stylu ruskiego, czyli z okrągłym denkiem. Dopiero ok 1991 zaczęły wchodzić rogatywki.
Co do PKP to nie widziałem. Był na czapce orzełek i pod spodem koła, czy jakoś tak.;]

Offline zolwik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 219
  • ISEDR - ISE Wr. Brochów
    • Zobacz profil
  • Skąd: Jelenia Góra/Wrocław
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Październik 2013, 00:29:25 »
Kiedyś to kolejarze chodzili na służbę a nie do pracy.
Jak za komuny to na pewno nie ruskie, jak juz to rosyjskie. A bardziej radzieckie.
Trainz

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Październik 2013, 12:25:50 »
Cytuj
Kiedyś to kolejarze chodzili na służbę a nie do pracy.
A teraz nie? Idziesz do roboty, siedzisz 8 godzin i piszesz coś w papierkach, czy idziesz na 12 godzin i służysz dla kolei?

Cytuj
A bardziej radzieckie.
Czyli ruskie.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Październik 2013, 14:48:58 »
A teraz nie? Idziesz do roboty, siedzisz 8 godzin i piszesz coś w papierkach, czy idziesz na 12 godzin i służysz dla kolei?
Zależy, są posterunki gdzie robisz 8h, z tym że wtedy najczęściej dyżurni zmieniają się i robią 16-stki :)
Sz na Tm

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Październik 2013, 14:50:39 »
A teraz nie? Idziesz do roboty, siedzisz 8 godzin i piszesz coś w papierkach, czy idziesz na 12 godzin i służysz dla kolei?
Zależy, są posterunki gdzie robisz 8h, z tym że wtedy najczęściej dyżurni zmieniają się i robią 16-stki :)

Słabo. Dniówka na jednym posterunku, nocka na innym i powrót na dniówkę  ;) 36 wychodzi  ;D Ale obstawiam, że w "dzisiejszych" by to nie przeszło.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2013, 15:49:35 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline uetam

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Wrocław
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Październik 2013, 13:55:01 »
A teraz nie? Idziesz do roboty, siedzisz 8 godzin i piszesz coś w papierkach, czy idziesz na 12 godzin i służysz dla kolei?
Zależy, są posterunki gdzie robisz 8h, z tym że wtedy najczęściej dyżurni zmieniają się i robią 16-stki :)

Słabo. Dniówka na jednym posterunku, nocka na innym i powrót na dniówkę  ;) 36 wychodzi  ;D Ale obstawiam, że w "dzisiejszych" by to nie przeszło.
Jak masz 5 pociagow na zmiane to mozesz sie tak bawic. Na post gdzie masz duza ilosc pociagow nie dalbys rady zrobic takich 36h.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Październik 2013, 14:11:19 »
Rozumiem że @zolwik rozpoczął tą owocną dyskusje, aczkolwiek jednak odbiega ona zbytnio od tematu.

Gdy byłem na nastawni w Wolsztynie (jakby nie było miejsce w jakimś stopniu "bardziej kolejowe"), to dyżurny normalnie ubrany, nie ma nigdzie czapki, brak lizaka i to charakterystyczne dla wielu nastawni połączenie stare-nowe. Z jednej strony mechaniczne, a z drugiej 2 monitory (SWDR oraz łącze telefoniczne) oraz elektryczne sterowanie rogatkami. 

Offline Andrev

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 117
    • Zobacz profil
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Październik 2013, 18:39:23 »
Gdy byłem na nastawni w Wolsztynie (jakby nie było miejsce w jakimś stopniu "bardziej kolejowe"), to dyżurny normalnie ubrany, nie ma nigdzie czapki, brak lizaka

Z tego co wiem to obecnie w PLK mundury przysługują tylko dróżnikom przejazdowym i dyżurnym ruchu peronowym - reszta ubiera się wg uznania. Nie wiem jak to jest unormowane w przypadku gdy ISDR - nie peronowy podaje pociągom Rd1, ale podejrzewam że im także mundur i czapeczka przysługuje. Niewiele takich stacji zostało. Z moich okolic to spotkałem się z tym w Nowym Świętowie (Podsudecka).

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Październik 2013, 19:06:10 »
Nie wiem jak to jest unormowane w przypadku gdy ISDR - nie peronowy podaje pociągom Rd1, ale podejrzewam że im także mundur i czapeczka przysługuje. Niewiele takich stacji zostało. Z moich okolic to spotkałem się z tym w Nowym Świętowie (Podsudecka).

A Rd1 nie został zlikwidowany? W Krakowie peronowi chodzą ubrani w granatowe spodnie i błękitne koszule + ciemne kurtki.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Wzór ROGATYWKI ISDR'a
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Październik 2013, 23:54:14 »
Rd1 już nie ma nigdzie. Faktycznie, można zobaczyć jeszcze peronowych w mundurach, ale obowiązku ich noszenia już nie mają. Mundury zlikwidowano OIDP w 2001 i od tamtego czasu PLK nie zapewniała swoim pracownikom strojów służbowych. Inaczej sprawa ma się u przewoźników pasażerskich, np. PR czy IC, tam obowiązek umundurowania jest i ma się dobrze :)
Sz na Tm