Autor Wątek: Słownictwo angielskie  (Przeczytany 8825 razy)

Offline way

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Skąd: nikąd
Słownictwo angielskie
« dnia: 14 Marzec 2014, 19:07:40 »
Stworzył ktoś może lub wie gdzie znaleźć bazę angielskich słówek dotyczących SRK? To dosyć ciężki temat, bo to słownictwo specjalistyczne i ciężko mi zaufać słownikom internetowym po przejściach z "rozjazdem"( internet mówił - junction albo crossover, a okazało się, że powinno być turnout, a to wyszło po zakupie książki z PLK).

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Słownictwo angielskie
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Marzec 2014, 21:12:05 »
"junction" jest chyba ok.
Słownik, gdzieś się znajdzie ;)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Słownictwo angielskie
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Marzec 2014, 19:21:59 »
Załączam rozwojową wersję słownika terminów związanych z ruchem i srk. Zacząłem to składać jakiś czas temu na podstawie różnych źródeł, niestety przeważnie dosyć starych (lata 50-60), a terminologia specjalistyczna ulega ewolucji wraz z rozwojem technologii. Współczesnych słowników specjalistycznych prawie nie ma, a dostępne tłumaczenia trzeba traktować ostrożnie - przykładowo "Leksykon terminów kolejowych" (KOW, Warszawa 2011), z którego pochodzą niektóre tłumaczenia na angielski, zawiera sporo błędów, w tym literówki. Pozostaje jeszcze brać terminy ze źródeł zagranicznych, tłumacząc je na polskie (co jednak wymaga dobrej znajomości polskiej terminologii i choć podstawowej znajomości języka obcego). @way - o jakiej książce z PLK mówisz?

Słownik obejmuje języki: polski, niemiecki, angielski, hiszpański i szwedzki. Najbardziej rozwinięte są tłumaczenia na niemiecki, co wynika z tego, że polska technika srk ma o wiele więcej wspólnego z niemiecką niż z angielską. Szwedzki uwzględniony został również z uwagi na to, że wiele naszych urządzeń ma szwedzkie korzenie. Przydałby się jeszcze czeski, ale nie miałem żadnego dobrego źródła danych. Zapraszam do współpracy przy rozwijaniu słownika (weryfikowaniu, dodawaniu haseł).

edycja:
słownik dostępny jest pod adresem http://www.bsk.isdr.pl/slownik.php
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2016, 13:19:39 wysłana przez Paweł »

Offline way

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Skąd: nikąd
Odp: Słownictwo angielskie
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Marzec 2014, 15:39:43 »
Świetny słownik!  ;D
Książka PLK (a może PKP - teraz nie mam jej przy sobie) to "English for Railway Work dla zaawansowanych"

Teraz zacząłem prace w hiszpańskiej firmie (ale budujemy w Polsce) i dla nich rozjazd to "switch point" - co w sumie jest zgodne z tym co jest w słowniku od @Pawła.
W sumie im ufam odnośnie słownictwa, bo u nich to wyszedł fajny słownik:
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2014, 16:09:23 wysłana przez way »