Autor Wątek: Niewygaszenie semafora T  (Przeczytany 23606 razy)

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Niewygaszenie semafora T
« dnia: 27 Czerwiec 2014, 23:36:11 »
Wjechał poc. do Testowa i pozostał niewygaszony semafor wjazdowy T. Zakładam, że mimo, iż teoretycznie nie jest to usterka u mnie to ja wprowadzam TZP ?

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Czerwiec 2014, 00:21:23 »
Pamiętam że mi się nie wygaszał ten semafor ja źle obsługiwałem blokadę do Testowa, lub nie powiadomiłem Testowa co jedzie...

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Czerwiec 2014, 12:02:17 »
To fakt, zadzwoniła aby zablokować i zablokowałem. Po tym zablokowaniu był dzwonek blokady, tylko nie spojrzałem czy z Testowa czy Borku. Teraz jeżeli już mamy taki stan faktyczny, że tam się świeci S5 to nawet jak wprowadzę TZP, to powinienem rozkazem szczególnym powiadomić wszystkie poc. jadące tam, że semafor unieważniony. W Testowie powinni wbić D1, a na wysokości To - D0. I kto to wszystko ma praktycznie w symulatorze zrobić? Skoro tam funkcjonuje AI to pozostanie do chyba dla mnie. Piszę o tym, bo akurat w tym momencie zakończyłem symulację, bo było już późno.

Offline IZKR

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 93
  • Kiedyś pracowałem jako ISDR...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Czerwiec 2014, 13:49:56 »
A po co takie kołomyje? a semafora nie da się wygasić przyciskiem? Przecież to semafor wjazdowy.
... Zakładam, że mimo, iż teoretycznie nie jest to usterka u mnie to ja wprowadzam TZP ?
A na jakiej podstawie tak zakładasz? To przecież Twój semafor i to Ty nie obsłużyłeś blokady liniowej. Jeżeli jednak zastawka nad blokiem Ko zadziałała to po wygaszeniu ręcznym semafora blok zablokujesz. Jeżeli nie da się zablokować Ko to Ty wprowadzasz TZP od Liskowa do Testowa z powodu nie zwrócenia bloku. TZP obowiązuje w obu kierunkach i może zostać odwołane po przejechaniu po jednym pociągu w obu kierunkach.
Taka usterka w działaniu srk kwalifikuje się do sprawdzenia nadzwyczajnego urządzeń srk na stacji. Grubsza sprawa. No bo: co wygasza semafor wjazdowy/wyjazdowy na tego typu urządzeniach? Wjazd pierwszej osi na odcinek osłaniany tym semaforem. A jak nie zadziałało to co? Dlaczego tabor nie wykazał zajętości? A może wykazał ale przekaźnik sygnałowy nie odpadł? A jak nie odpadł to co? Zwarcie w jego podtrzymaniu? A jak zwarcie ....itd  ... grubsza sprawa D78 czyli trudność eksploatacyjna.

Jak się semafora nie da wygasić (ustawić na Stój) to oczywiście że tarcza D1 + D0 + rozkaz unieważniający na poprzedniej stacji. Dodatkowo drogę przebiegu (jak się da) to cały czas na wolny tor aby kichy nie było = dobra praktyka
Szaman

taki cytacik z dawnych lat:

"Jak tarcza się kładzie
To semafor się podnosi"

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Czerwiec 2014, 17:09:54 »
A po co takie kołomyje? a semafora nie da się wygasić przyciskiem? Przecież to semafor wjazdowy. To przecież Twój semafor i to Ty nie obsłużyłeś blokady liniowej.
Umknęło widzę, bo temat dałem w dziale Lisków i to nie mój wjazdowy tylko z sąsiedniej stacji więc jakby nie mogę go wygasić dlatego pytałem się o załatwienie tego w symulatorze. Może puszczenie następnego poc. (jeszcze nie odpaliłem symka z tym stanem) po wcześniejszym wstawieniu tarcz D1 i D0, aby jej nie wjechał z 80km/h w stację wygasi semafor i dalej jakoś pójdzie.

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Czerwiec 2014, 17:39:19 »
U mnie było tak że po poprawnym obsłużeniu blokady, po jakimś czasie sem zostawał wygaszony - odczekaj jakieś 10min isdr'owego czasu...

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Czerwiec 2014, 18:15:14 »
Ponieważ mam sava z tym zdarzeniem to pokombinuje i zobaczę co z tego wyjdzie. Postaram się później napisać co wyszło.

Offline IZKR

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 93
  • Kiedyś pracowałem jako ISDR...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Czerwiec 2014, 22:43:22 »
U mnie było tak że po poprawnym obsłużeniu blokady, po jakimś czasie sem zostawał wygaszony - odczekaj jakieś 10min isdr'owego czasu...
To też jest nieprawidłowo. Blokada nie powinna się dać obsłużyć bo aby ją obsłużyć to zastawka musi zwolnić a ta zwolni dopiero po wygaszeniu semafora i zwolnieniu odcinka ochronnego za semaforem. Kolejność zdarzeń dla semafora wjazdowego X - urządzenia przekaźnikowe E lub PB:
1. podany semafor X
2. zajęty odcinek ItX - wygaszony semafor X
3. zajęty następny odcinek np Iz1 (najczęściej rozjazd)
4. zwolniony ItX - zwolniona zastawka
5. KoX można zablokować zanim ostatnia oś minie miejsce przebiegowe - to w zasadzie nie ma znaczenia z punktu działania srk, ale nie ma się co spieszyć bo nie mamy np pewności czy pociąg ma sygnały/zderzaki... (działka 31 i 32 RTS)
Szaman

taki cytacik z dawnych lat:

"Jak tarcza się kładzie
To semafor się podnosi"

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Czerwiec 2014, 10:37:16 »
Uruchomiłem z sav-a i w debugowaniu wisiał na linii 4370 mimo, że fizycznie zjechał ze szlaku. Wprowadziłem TZP. Poproszenie o zgodę na wyprawienie następnego poc. zakończyło się informacją zajętości szlaku przez 4370. Wyprawiłem następny poc. na Sz, a w osi semafora wjazdowego do Testowa wbiłem D1 (w symulatorze nia ma opcji wbicia D0, bo ustawiłbym k/tarczy). Po zatrzymaniu składu przed D1 zdjąłem ją i pojechał dalej. Testowo potwierdziło przyjazd 4370.
   Wiem, w ogóle tak nie powinno być, bo to takie sztuczne udrożnienie szlaku w symulatorze, ale teraz nie przychodzi mi nic innego jak ten szlak udrożnić jeżeli poc. z niego zjechał, a faktycznie wisi w systemie na nim dalej.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Czerwiec 2014, 13:12:54 »
Wjechał poc. do Testowa i pozostał niewygaszony semafor wjazdowy T. Zakładam, że mimo, iż teoretycznie nie jest to usterka u mnie to ja wprowadzam TZP ?

Wygaszasz "podciągnięciem przycisku". Jak się nie da i wskazuje wolną, to ustawiasz tarczę D1 ;)
Z praktycznego punktu widzenia taka usterka, to jak trafienie szóstki w totka...
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Niewygaszenie semafora T
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Czerwiec 2014, 13:16:50 »
Nie powinno się tego chyba robić, ale zacytuję sam siebie:
Umknęło widzę, bo temat dałem w dziale Lisków i to nie mój wjazdowy tylko z sąsiedniej stacji więc jakby nie mogę go wygasić dlatego pytałem się o załatwienie tego w symulatorze.