Autor Wątek: Sygnał Rd1  (Przeczytany 28423 razy)

Offline norbis97

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
  • Skąd: Woj. Pomorskie
Sygnał Rd1
« dnia: 14 Lipiec 2014, 22:41:41 »
Witam chciałbym zapytać czy w okolicach waszych stacji obowiązuje sygnał Rd1 ? Drugie pytanie czym ustosunkowane jest podawanie tego sygnału ?, zapewne w mniejszym stopniu tradycja, ale co jeszcze prócz tego ;) ?

Ps: Gdzie można kupić tzw  tarczkę sygnałową ? powszechnego lizaka ;) ?
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec 2014, 00:48:12 wysłana przez norbis97 »

Offline IZKR

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 93
  • Kiedyś pracowałem jako ISDR...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lipiec 2014, 08:48:42 »
Sygnał "Nakaz jazdy" podawany jest na stacjach wyznaczonych w SRJ. Dowolności w zasadzie nie ma. Głównie są to stacje z dużym ruchem pasażerskim, gdzie występują skomunikowania. A te jak wiadomo uzgadnia dyżurny ruchu peronowy. I mimo podanego sygnału zezwalającego na semaforze podanego przez dyżurnego ruchu dysponującego to właśnie peronowy zezwala na odjazd pociągu. Tak jest teraz. Kiedyś Rd1 podawał każdy dyżurny, który miał swój posterunek przy peronie. Tak miałem np na śp. stacji Wieniawa (linia 22 - stacja zamknięta i zlikwidowana  w 1996/7 roku). Perony były przy nastawni dysponującej a semafor wyjazdowy ustawiony był na jego końcu. Miałem w obowiązkach wyjść do każdego pasażerskiego w kierunku Radomia z lizakiem w ręku. Inna sprawa, że jak nie wyszedłem bo w kasie bilety sprzedawałem to osobowe same odjeżdżały i problemu nie było. Pociągi jadące bez zatrzymania (towarowe, pośpieszne) tego sygnału ie otrzymywały. Raz mi się jednak w nocy zdarzyło, że zgasła lampa gazowa na wyjazdowym. Wtedy z peronu podałem nocny nakaz jazdy dla pośpiesznego. No ale semafor mimo to działał prawidłowo i zgodnie z instrukcją maszynista mógł obok takiego semafora, ustawionego na "wolna droga" pojechać bez mojej ingerencji, z tym, że pewnie by ostro przyhamował.
Szaman

taki cytacik z dawnych lat:

"Jak tarcza się kładzie
To semafor się podnosi"

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipiec 2014, 09:44:12 »
Witam chciałbym zapytać czy w okolicach waszych stacji obowiązuje sygnał Rd1 ? Drugie pytanie czym ustosunkowane jest podawanie tego sygnału ?, zapewne w mniejszym stopniu tradycja, ale co jeszcze prócz tego ;) ?

Ps: Gdzie można kupić tzw  tarczkę sygnałową ? powszechnego lizaka ;) ?

Ja kiedyś kupiłem za grosze na allegro. Potem ceny były nieco "wygórowane", ale można szukać.
O ile wiem, to chyba Rd1 już nie ma na PKP? Tam, gdzie kojarzę, że jeszcze było już nie ma.
Rd1 jest jeszcze wymagane na niektórych posterunkach zarządcy KPK LK. Ale to jest - "zakładam" - spowodowane brakiem blokad liniowych w jakimś stopniu.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lipiec 2014, 20:32:47 »
W moich okolicach na jednej ze stacji nie było drogowskazów i dyżurny wychodził i podawał Rd1. W najnowszej Ie1 jest Rd1 jeszcze, wyleciał natomiast Rp2

Offline IZKR

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 93
  • Kiedyś pracowałem jako ISDR...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lipiec 2014, 21:04:56 »
...W najnowszej Ie1 jest Rd1 jeszcze...
Nie widzę podstaw żeby go nie było. Dalej ma zastosowanie i jest sensowny.
Szaman

taki cytacik z dawnych lat:

"Jak tarcza się kładzie
To semafor się podnosi"

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lipiec 2014, 21:25:01 »
Nasz zarządca infrastruktury pomysłowym jest... :) A jak jest z sygnalizatorami do próby hamulca... Zastosowano/stosuje się to gdzieś?

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lipiec 2014, 11:56:21 »
Możliwe, że jakieś wraki się jeszcze ostały (np. Gdańsk Główny), ale nikt już raczej tego nie używa.
Sz na Tm

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lipiec 2014, 16:47:49 »
Nasz zarządca infrastruktury pomysłowym jest... :)

Jaki nasz? Ja mam innego  ;) A w Polsce jest kilku/kilkunastu...
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lipiec 2014, 17:32:55 »
Wydaje mi się że jeszcze Bydgoszcz Główna podaje omawiany sygnał, jakoś ostatnio tamtędy jechałem (miesiąc temu) to widziałem właśnie dyżurną podającą sygnał. Chyba że mi się wydawało.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.

Offline IZKR

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 93
  • Kiedyś pracowałem jako ISDR...
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lipiec 2014, 17:39:15 »
Kielce, Skarżysko Kam, Radom, Tomaszów Maz... to tylko w "mojej" okolicy.
Szaman

taki cytacik z dawnych lat:

"Jak tarcza się kładzie
To semafor się podnosi"

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lipiec 2014, 17:44:10 »
Radom jeszcze podaje?
Wydaje mi się że oni tylko rozkazy wydają, chyba że coś się zmieniło bo jeszcze rok temu jak jechałem to jakoś przemiła ekipa z peronu 2 nie raczyła podać sygnału ino jedna zapowiadała a druga doręczała rozkaz.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lipiec 2014, 20:24:13 »
Nasz zarządca infrastruktury pomysłowym jest... :)

Jaki nasz? Ja mam innego  ;) A w Polsce jest kilku/kilkunastu...

No ale to ten jest największy (chociaż skutecznie pracuje nad tym)  i to o jego pomysłowości mówiłem - skrót myślowy ;)

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lipiec 2014, 20:59:12 »
No ale to ten jest największy (chociaż skutecznie pracuje nad tym)  i to o jego pomysłowości mówiłem - skrót myślowy ;)

Jeszcze największy  ;D Dziś czytałem jakąś książkę o polityce transportowej, z której wynikło, że bolączką transportu kolejowego jest to, że firmy, są państwowe. Co nie pozwala zbytnio robić fuzji z zagranicznymi firmami, tworzenia oddziałów, bo działają dla państwa  :D Ale to dotyczyło akurat "przewoźników".
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lipiec 2014, 14:08:51 »
Fakt, w Tomaszowie trzymają jeszcze peronowego (nawet się zdziwiłem, że miał pełne umundurowanie). Na kolei w tych pipidówkach czas stanął w miejscu :). Szkoda tylko, że kas biletowych nie ma...
Sz na Tm

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Sygnał Rd1
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lipiec 2014, 19:48:59 »
Muszą mieć bo tam następuje zmiana trakcji co jedno znaczne jest z nowymi obostrzeniami itp. No i jak pamiętam tam jeszcze jest kawałek od nastawni do peronu.
Za dawnych lat (ok 10 lat temu),  człowiek wjeżdżał do Tomaszowa od strony Radomia, a tam już stała SP42 (najczęściej 007) w oczekiwaniu na zatrudnienie. Potem przesiadka na klasyczny skład jak nie BHP to 2xBh Tomaszów Maz. - Skarżysko Kamienna. A tam już na końcu składu   brało się coś mocniejszego i się jechało z powrotem. Szkoda że te czasy już nie wrócą bo na prawie wszystkich liniach spalinowych królują szynobusy.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.