Autor Wątek: Budowa nowych stacji  (Przeczytany 46621 razy)

Offline krzys34957

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Skąd: Potęgowo
Budowa nowych stacji
« dnia: 10 Wrzesień 2014, 22:15:05 »
Cześć wszystkim czy będą budowane stacje Wilamowice,Ślemień i Borek w ISDR?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Wrzesień 2014, 10:12:12 »
Nie będą, nie przewiduję budowy nowych symulatorów posterunków fikcyjnych. W trakcie budowy są natomiast dwa nowe symulatory posterunków rzeczywistych (stacja na linii dwutorowej oraz post. odg., urządzenia typu E; powoli powstają również moduły zależności dla innych typów urządzeń).

Offline dedyk

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
  • Skąd: okolice Warszawy
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Wrzesień 2014, 12:03:49 »
A ja mam takie malutkie pytanko.

Czy w przyszłości planowanie jest udostępnienie aplikacji oraz potrzebnych narzędzi na licencji Open Source tak, aby każdy posiadający wiedzę techniczną oraz odrobinę cierpliwości i zapału mógł wprowadzać własne zmiany, poprawki, ulepszenia a także być może budować nowe posterunki. Mając udostępniony publiczne repozytorium (git, svn lub coś innego) do projektu mogą dołączyć się inne osoby i wspólnie pracować nad jej rozwojem.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Wrzesień 2014, 12:29:22 »
A ja mam takie malutkie pytanko.

Czy w przyszłości planowanie jest udostępnienie aplikacji oraz potrzebnych narzędzi na licencji Open Source tak, aby każdy posiadający wiedzę techniczną oraz odrobinę cierpliwości i zapału mógł wprowadzać własne zmiany, poprawki, ulepszenia a także być może budować nowe posterunki.m.

Z tego co wiem, to jest planowane wydanie wersji umożliwiającej "proste" budowanie posterunków.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Wrzesień 2014, 14:21:52 »
Z tego co wiem, to jest planowane wydanie wersji umożliwiającej "proste" budowanie posterunków.

Będziemy dążyć do przenoszenia w miarę możliwości jak największej części ustawień i konfiguracji z kodu do plików. Daleko jednak do wersji, która umożliwi dowolne zmiany przy pomocy edytorów, bez konieczności oprogramowania niektórych funkcji i przekompilowania programu (przykład - dla tworzonej obecnie stacji konieczne było napisanie specjalnego kodu obsługującego ruch na bocznicy stacyjnej, bo dotychczasowe rozwiązanie nie pasowało do specyfiki jej funkcjonowania). Dlatego pliki te nie są umieszczane luzem, ale zaszyte w aplikacji.

Kod nie będzie otwarty, przewiduję jednak udostępnienie narzędzi edycyjnych czy nawet kodu osobom, które mają pomysł i materiały na jakiś posterunek, a także minimum wiedzy technicznej na temat srk i ruchu kolejowego (opcjonalnie programowania) - i w tym trybie tworzone są wspomniane nowe posterunki.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Wrzesień 2014, 14:26:45 »
Kod nie będzie otwarty, przewiduję jednak udostępnienie narzędzi edycyjnych czy nawet kodu osobom, które mają pomysł i materiały na jakiś posterunek, a także minimum wiedzy technicznej na temat srk i ruchu kolejowego (opcjonalnie programowania) - i w tym trybie tworzone są wspomniane nowe posterunki.

No, oczywiście, że nie miałem na myśli sposobu "Click and play" ;-)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline axtomek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z-Nienacka
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Wrzesień 2014, 21:05:42 »
jaegeer, a nie chodziło o technologię WYSIWYG (What You See Is What You Get)? ;) Tak najczęściej określa się edytory tworzące jakiś kod (np. HTML), ale bez konieczności znajomości programowania, bo większość typowych funkcji i procedur dostępnych jest z opcji programu "do wyklikania" ;)

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrzesień 2014, 15:36:45 »
jaegeer, a nie chodziło o technologię WYSIWYG (What You See Is What You Get)? ;) Tak najczęściej określa się edytory tworzące jakiś kod (np. HTML), ale bez konieczności znajomości programowania, bo większość typowych funkcji i procedur dostępnych jest z opcji programu "do wyklikania" ;)

Gdyby tak było, to by było już kilkadziesiąt posterunków do ISDR-a zrobione...
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline axtomek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z-Nienacka
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Wrzesień 2014, 11:27:42 »
jaegeer, a nie chodziło o technologię WYSIWYG (What You See Is What You Get)? ;) Tak najczęściej określa się edytory tworzące jakiś kod (np. HTML), ale bez konieczności znajomości programowania, bo większość typowych funkcji i procedur dostępnych jest z opcji programu "do wyklikania" ;)

Gdyby tak było, to by było już kilkadziesiąt posterunków do ISDR-a zrobione...

Ba i jeszcze kilkadziesiąt rozdłubanych i nieukończonych  ;)

Offline Ash

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Skąd: Mazowsze
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudzień 2014, 21:16:53 »
Witam. :)
Kod nie będzie otwarty, przewiduję jednak udostępnienie narzędzi edycyjnych czy nawet kodu osobom, które mają pomysł i materiały na jakiś posterunek, a także minimum wiedzy technicznej na temat srk i ruchu kolejowego (opcjonalnie programowania) - i w tym trybie tworzone są wspomniane nowe posterunki.
A tak teoretyzując jakiego typu materiały byłyby potrzebne? Po okresie edukacji na Szczęśliwickiej, zostało mi jakieś 200kg literatury o tematyce SRK, głównie z okresu '60-'90, kilka starszych, kilka nowszych. Powiedzmy, że układ torowy nie stanowi tajemnicy i jest możliwość przespacerowania się aby spisać nazwy odcinków izolowanych itp. z puszek. O ile tablica zależności na podstawie zmierzenia długości torów jest wykonalna, to nie mam dostępu do zdjęcia pulpitu oraz regulaminu. Acha, mam na myśli urządzenia typu E1, które nie miały takich udziwnień jak choćby mechaniczne z blokadą Eap.

Pytam ponieważ rozumiem, że symulator powinien być symulacją. Z rozkładem można popłynąć dla wyzwania, ale stacja nie powinna być tak radosną twórczością (w moim prywatnym postrzeganiu naturalnie). ;)

To luźne pytanie. Sam się zastanawiam, jak określić odległość izolacji od np. semafora. Póki co do głowy przyszła mi tylko fotka pod kątem prostym w stosunku do innych obiektów w kadrze. Ewentualnie gps, zakładając nutkę ryzyka. ;)

Co do samego kodu, choć nigdy go nie widziałem, to jako programista popieram podejście Pawła. System kontroli wersji nie jest powiązany z licencją. Autor powinien być tyranem w kwestii licencji i chęci pokazania/lub nie komuś. Zbyt często widziałem wydłubywanie sobie oczu za przewagę foreach nad for iterując tablicę. A gdy dochodziło do stos vs. sterta, pozostawał popcorn i oglądanie walki. :) Lepiej uniknąć sytuacji 2 naszych - 3 zdania, skupiając się na logice algorytmów. Open source potrafi zrobić więcej zamieszania, niż to warte. Ale to naturalnie subiektywna opinia. :)

Pozdrawiam.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Grudzień 2014, 22:35:01 »
Odwzorowanie pulpitu i układu torowego to 30% sukcesu. Reszta, to złożenie programu do "kupy" :) A czasem na nastawni, są ciekawe patenty :D
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline axtomek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z-Nienacka
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Grudzień 2014, 09:52:00 »
Ogólnie zgadzam się Ash. Symulator powinien trzymać jak najwyższy poziom dodatków z którymi jest publikowany. Jak największy realizm, to jest bez wątpienia jeden z największych atutów ISDR-a i na prawdę szkoda byłoby go tracić dla być może kilku więcej stacji wątpliwej jakości.

Oczywiście niekoniecznie jestem za tym, żeby to, o czym pisze jageer (owe ciekawe patenty) stawały się z powodu nieoprogramowania jakichś udziwnień, przeszkodami nie do pokonania i blokadą prac nad konkretnymi stacjami. Raczej w takich sytuacjach byłbym za tym, aby próbować implementować rozwiązania typowe, jeśli się da i jeśli brak w programie rozwiązań umożliwiających implementację "ciekawych patentów" ;)

Także w kwestii stacji. Dopuszczam możliwość tworzenia posterunków półfikcyjnych, tzn. istniejących na prawdę, ale rozwiązanych w sposób inny, niż w rzeczywistości (np. zamiast urządzeń mechanicznych, urządzenia przekaźnikowe itp.), ale w zgodzie ze sztuką budowy posterunków, nie zaś jak się komu zechce.

A w kwestii kodu to fakt, że OpenSource nie jest zasadny, przynajmniej dopóki jest aktywna grupa programistów opiekująca się ISDR-em. Przykładów w necie mamy wiele, jak się kończą prace nad projektami OpenSource (Firefox --> Iceweasel; Apache OpenOffice --> Libre Office)
Bardzo często są spory o pierdoły i tworzą się różne grupy, różne projekty i szczęście, jeżeli oba projekty się rozwiną, ale gorzej jeżeli po pewnym czasie oba upadną, bo będzie za mało chętnych do zajęcia się zarówno jednym, jak i drugim.
Na otwarcie kodu nigdy nie jest za późno. Jeżeli programiści ISDR-a kiedyś zdecydują, że brak im chęci, czasu, siły, czegokolwiek do dalszej pracy nad ISDR-em, to źródła powinny być wstrzyknięte w czeluści internetu. Póki jednak tak się nie dzieje, to kod powinien pozostać zamknięty.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Grudzień 2014, 11:58:53 »
Akurat "ciekawe" patentny, można zaimplementować. Bo to jest np odpowiednia kolejność postawienia słupów, wzbudzanie awaryjne SSP itp.. Nie mówię tu o jakiś mega rozwiązaniach. Tylko to trzeba wiedzieć, oprócz układu stacji. Nawet foto pulpitu może nie wystarczyć, bo nie wiemy dokładnie jakie sekcje się zaświecają lampek. Jest też czasem sekcyjne rozwiązywanie przebiegów.

Tak na prawdę, to by zrobić 100% (no 99%) oryginał, to najlepiej pracować na danej nastawni.... Lub mieć mocne wtyki i wszystko się dowiedzieć  :)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline axtomek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
  • Skąd: Z-Nienacka
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Grudzień 2014, 12:45:50 »
Ale ja też właśnie mówię o tym, że jeśli takie szczegóły nie będą w 100% zgodne z rzeczywistością, to przecież nie stanie się nic strasznego... Na pewno nie powinno być to przeszkodą dla opublikowania nowej stacji. To, czego trzeba się zdecydowanie wystrzegać, to tworzenie stacji zupełnie "od czapy", bez pomysłu, wiedzy z dziedziny SRK, na "pałę". Bo wówczas namnożą nam się jakieś potworki, od uruchamiania których przeciętnemu ruchowcowi, lub nawet pasjonatowi SRK będą przechodziły ciarki po plecach. ;)

Offline Ash

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Skąd: Mazowsze
Odp: Budowa nowych stacji
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Styczeń 2015, 02:11:59 »
To się nieco wytłumaczę. ;)
Miałem na myśli stację z której podróżowałem przez wiele lat. Wiem które przebiegi były na przelocie empirycznie obserwując.
Wiem też jak w przybliżeniu wyglądał pulpit, ponieważ byłem w nastawni. Nie mam fotek niestety. Wprosiłem się wówczas po rozkład towarowych.

Chodziło mi o informację, bez czego się nie pojawiać, aby głowy nie zawracać. ;) Na myśli miałem Zielonkę. Typowe E1, podobnie jak Wołomin. Pierwsze testy blokady Eac. Z tego co wiem: przykładnie albumowo, bez cudowania.  Podręcznikowo zgrane bloki  mechaniczne z elektrycznymi. ;)

Przepraszam za pomieszanie dwóch wątków. Otwartość kodu nie oznacza bezpłatności.

Mnie chodziło o odwzorowanie posterunku i wymagania co do informacji. :)