Autor Wątek: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie  (Przeczytany 409529 razy)

Offline Prezes

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #90 dnia: 17 Lipiec 2015, 19:04:16 »
Dzisiaj znikła oferta pracy, na którą aplikowałem.
Myślicie, że mogę się jeszcze spodziewać odzewu czy raczej "CHOPIE, DO BIEDRONKI NA KASA!".

Szkoda, że nie informują o odrzuceniu CV, trochę to takie "brzydkie".
Nie narzekaj, że masz pod górkę, skoro zmierzasz na szczyt...

Offline djuzi

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 175
  • Prawie jak Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Skąd: IZ Warszawa
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #91 dnia: 17 Lipiec 2015, 20:14:18 »
Standard w Polsce, radzę zacząć się przyzwyczajać.

Offline Prezes

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #92 dnia: 17 Lipiec 2015, 20:24:01 »
ja sobie wiele nie wyobrażałem, dlatego podchodzę do tego neutralnie.
Jednak trochę się podłamałem bo jednak miałem tę nadzieję. ;p

Bardzo chciałbym pracować na kolei, najlepiej w Państwowej spółce, gdzie są jakieś gwarancje i umowa o pracę.
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2015, 20:31:29 wysłana przez Prezes »
Nie narzekaj, że masz pod górkę, skoro zmierzasz na szczyt...

Offline Zacha

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 447
    • Zobacz profil
  • Skąd: podg Lumpago
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #93 dnia: 18 Lipiec 2015, 14:31:16 »
Dzisiaj nawet państwowa spółka nie da Ci gwarancji pracy... Obdzierają socjal, marne pensje, do tego zewsząd inwigilacja, biurokracja i milion "mord" chcących Cię udupić... Już chyba lepiej iść do prywaciarza :P
Sz na Tm

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #94 dnia: 18 Lipiec 2015, 16:22:41 »
Znikła tj już zakończył się okres wiszenia jej. Teraz musisz czekać aż zadzwonią. Więc się nie załamuj tak.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #95 dnia: 20 Lipiec 2015, 13:33:00 »
Dzisiaj nawet państwowa spółka nie da Ci gwarancji pracy...

Jak to mówią: Za komuny miałeś wszystko na komendzie, dzisiaj nie wiesz, czy papierek w sroczu będzie ;)

Oferta zniknęła, oni za 3-4 mc-e mogą Ci przysłać @, że "sorry winetou" :) Chyba, że zadzwonią. Do kolegi raz zadzwonili po pół roku, nawet nie pamiętał, o aplikowaniu  ;D
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline yhym

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #96 dnia: 19 Styczeń 2016, 21:46:10 »
Witam, zacząłem niedawno praktykę na nastawniczego(niecały tydzień temu) i jeszcze dosyć mało umiem(nie byłem jeszcze na kursie), ale zbieram powoli informacje. Skąd można wziąć dokładne informacje:
1. o oględzinach rozjazdów - na co zwracać uwagę, budowa rozjazdów(tego potrzebuje dosyć dokładnie), smarowanie itp - czy to wszystko trzeba wyszukiwać w ID-4 czy jest to gdzieś fajnie opisane?
2. budowa nawierzchni kolejowej - kolejno co się na czym znajduje, podsypka itp.

Jakiej jeszcze informacje powinienem wyszukać, dowiedzieć się? Studiuję powoli IR-1, IE-1 znam niemal w całości, IR-2 będę ogarniał jak tylko z IR-1 zacznę te najważniejsze informacje wyciągać, IE-8 nie mogę nigdzie znaleźć aktualnej, jedynie trochę na nastawni poczytałem.

Jeśli chodzi o praktykę to nie jest już dla mnie czarna magia jak w pierwszych dniach, tam myślę że sobie poradzę, bardziej martwie się teorią i przepisami które będę stosował.

Kurs będę miał dopiero na początku kwietnia, więc czasu dużo mam, ale chcę wszystko jak najlepiej umieć juz przed kursem, bo w kwietniu będę też miał już egzaminy.

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #97 dnia: 19 Styczeń 2016, 23:04:30 »
Dość przystępnie podstawowe sprawy dot. nawierzchni kolejowej, budowy rozjazdów, zasad ruchu są opisane na stronie transportszynowy.pl. Z książek to polecam stara pozycja Karola Lau'a - "Podstawowe wiadomości dla dyżurnych ruchu"; Tadeusza Mroczkowskiego - "Nastawiczy, podstawowe wiadomości dla nastawniczych". Oczywiście, ponieważ są to stare pozycje, to sprawy dot. przepisów ruchu musisz uaktualnić z tego co obecnie trawisz IR-1, IE-1, ale tam w prosty sposób podstawowe informacje są wyjaśnione.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #98 dnia: 20 Styczeń 2016, 07:08:04 »
Witam, zacząłem niedawno praktykę na nastawniczego(niecały tydzień temu) i jeszcze dosyć mało umiem(nie byłem jeszcze na kursie), ale zbieram powoli informacje. Skąd można wziąć dokładne informacje:
1. o oględzinach rozjazdów - na co zwracać uwagę, budowa rozjazdów(tego potrzebuje dosyć dokładnie), smarowanie itp - czy to wszystko trzeba wyszukiwać w ID-4 czy jest to gdzieś fajnie opisane?
2. budowa nawierzchni kolejowej - kolejno co się na czym znajduje, podsypka itp.

U kogoś się szkolisz na posterunku, to może chyba powiedzieć nie ;)? Zobacz jak robią oględziny i konserwację, "próbuj" sam. A najlepiej zamiast "popijać kawkę", trzeba ruszyć tyłek z działką drogową w teren.....  :D
Instrukcje to jedno, dobra praktyka to drugie.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline ciziol

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #99 dnia: 20 Styczeń 2016, 12:41:27 »
A żeby lepiej zrozumieć instrukcję Ir1 i Ie1 - od siebie polecam wspaniałą książkę Warszawskiego Wydawnictwa Komunikacji i Łączności z 1985r. pt. "Technika ruchu kolejowego" cz. I Prowadzenie ruchu pociągów. B. Gajda. Sam się z niej przygotowuję do egzaminu - również na nastawniczego ;)

Offline yhym

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #100 dnia: 20 Styczeń 2016, 17:21:38 »
Na pewno przeczytam te książki. Wielkie dzięki za informacje. Na razie zbieram wszystko co znajdę żeby potem zebrać wszystko do kupy i się nauczyc.
 
Co do praktyki - jak to praktyka, wiem co robić, tylko nie wiem jak to się nazywa. Nie opierdzielam się grając cały czas na telefonie, ale egzaminów nie zdam pytając się nastawniczych co i jak się nazywa. Starsi nastawniczowie z kilkunastoletnim czy większym stażem po prostu w większości używają potocznych nazw(np. przełóż tą wajchę żeby z 4 na 2 pojechał, weź pozwolenie na blokadzie), co na egzaminie nie przejdzie i go nie zdam po prostu.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #101 dnia: 20 Styczeń 2016, 17:59:46 »
No, z tymi, u których się szkolisz, jest różnie. Jeden to Ci "odda robotę", a drugi jak się zbliżasz do urządzeń, nawet nie mając zamiaru ich dotykać, a czasem wejdziesz na nastawni, to by Cie dał do kąta, siedź 8h i o nic nie pytaj  ;)

Ogólnie, popytaj też ludzi, czy nie mają jakiś testów na egzamin, pytań itp. Ale, zakładam, że będziesz zdawać kwalifikacyjny, to spona/zamek itp itd to będą ostro sprawdzać  :)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline yhym

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #102 dnia: 20 Styczeń 2016, 18:42:16 »
Pytania mam (300 około, w tym 1/2 z nich jest o obsłudze przejazdu co umiem perfekcyjnie).

Co do nastawniczych - dokładnie jest tak jak mówisz :) Jednemu przeszkadza sama moja obecność, drugi cieszy się, że mogę obsłużyć urządzenia i nie musi wstawać nawet, a kolejnemu jest obojętne czy tam siedzę. W sumie nie dziwię się niektórym, bo urządzenia tam różnie działają i dopóki oficjalnie nie będę mógł ich obslugiwać nie chcą brać odpowiedzialności, nie chce też im się w razie czego robić sobie dodatkowej roboty jakbym na przykład źle semafor podał czy coś niby nieumiejętnie zrobił.
Co do spony/zamka będę uczył się jeszcze zakładać na pewno.

Ogólnie jestem dość skołowany, bo jestem na praktyce, a kurs dopiero za miesiąc-dwa będzie, a zaraz po kursie egzaminy i sam nie wiem czego się uczyć, a w przerwie między kursem a egzaminami wszystkiego na pewno nie ogarnę. A teoria ustna jest ciężka do zdania.

Liczyłem, że będzie ktoś, kto zdawał ostatnio egzaminy i mnie troszkę naprowawdzi na co uwagę zwrócić :)

Offline ciziol

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Skąd: Wrocław
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #103 dnia: 21 Styczeń 2016, 11:26:15 »

Liczyłem, że będzie ktoś, kto zdawał ostatnio egzaminy i mnie troszkę naprowawdzi na co uwagę zwrócić :)

Zależy kto ma jakiego "konika"... Trzeba być przygotowanym na wszystko, bo z tego co słyszałem Panowie z komisji lubią zadawać podchwytliwe pytania. Ale nie ma się co przerażać. Trzeba po prostu być w gotowości i uważnie słuchać i notować. Jeśli byś chciał to ja mam pakiet pytań na egzamin ISDR - jest ich trochę więcej niż 300 i nie różnią się specjalnie od tych na nastawniczego.

Offline yhym

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: Nastawniczy - dyskusja o zawodzie
« Odpowiedź #104 dnia: 23 Styczeń 2016, 09:36:14 »
Jeśli mógłbyś wysłać mi je gdzieś to chętnie je przyjmę :)