Autor Wątek: S12 na semaforze, a na następnym S2  (Przeczytany 43755 razy)

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
S12 na semaforze, a na następnym S2
« dnia: 07 Grudzień 2014, 21:48:00 »
Witam Wszystkich!
Nie jestem jakimś wielkim znawcą, ale dziś bardzo zaintrygował mnie sygnał na semaforze w stacji Mysłowice. Według mnie był to sygnał wątpliwy, ale prosiłbym o wypowiedź bardziej doświadczonych.

Otóż przy wyjeździe ze stacji pociąg otrzymał sygnał S13. Po dalszym ułożeniu przebiegu sygnał ten zmienił się w S12. Jednak za chwilę z S12 zrobiło się nagle S10, czyli pulsujące pomarańczowe zmieniło się w zielone ciągłe. Moje pytanie brzmi, czy była to awaria sygnalizatora, czy też jakiś błąd dyżurnego ruchu, który podał sygnał na następnym semaforze. Sygnał S12 informuje, że za tym semaforem następuje jazda z prędkością 40km/h, a na następnym 40 albo 60, w związku z czym następuje zmiana toru, więc podany musi być albo S13 albo też S12. I tutaj nagle z S12 robi się S10, a na następnym semaforze faktycznie świeci S2. Co o tym sądzicie? Bo gdyby faktycznie pierwszy semafor wskazywał dobry sygnał, a na drugim byłaby awaria, to przy maksymalnej prędkości skład mógłby się położyć na rozjeździe...

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudzień 2014, 22:34:09 »
Może być tak że ,,gdzieś tam" nie ma drogi hamowania, i ktoś zachowawczo gdy nie ma przelotu założył wyświetlanie S13 a gdy przelot jest S2.
Może być też lekko skopane srk, które pomimo pełnej drogi hamowania wyświetla dwie pomarańcze gdy ,,następny stój".
A może być się dyżurny się po prostu ,,rypnął" zerwał przebieg i ułożył inny.

A sygnał wątpliwy jest wtedy, gdy na semaforze świeci się coś, o czym PLK-owska broszurka nie ma pojęcia.  8)

Dokładniej by mógł powiedzieć ktoś kto za (i tutaj pojęcie które zawsze może być odpowiedzią) ,,warunki lokalne".  ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2014, 22:36:28 wysłana przez TaKeT »

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Grudzień 2014, 22:42:30 »
Dodam, że oba semafory są wyświetlane w obrębie tej samej stacji, pierwszy przez nastawnię dysponującą, drugi przez wykonawczą.
Dodatkowo też, gdyby się dyżurny rypnął i zerwał przebieg, wskoczyło by ponownie na pierwszym S13 na moment, bo drugi by wskazywał "Stój", a czegoś takiego nie było
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2014, 22:47:55 wysłana przez dejvid »

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Grudzień 2014, 22:46:51 »

Jeśli się nie mylę to w Mysłowicach (z tego co się w necie da wyszperać) są dwie dysponujące.

Fakt, gdyby zerwał to powinno wskoczyć S13 na moment.

Więc pozostaję przy tezie że gdzieś nie ma drogi hamowania (ewentualnie ,,skopano" przebieg) i dopóki nie ma s2 na np. wyjazdowym drogowskaz będzie pokazywał S13 pomimo wajch ,,na prosto".

EDIT: za ,,semaforkiem" :
Cytuj
,,Obecnie ruch pociągów prowadzą 2 nastawnie dysponujące: MwA (w części pasażerskiej i południowa część grupy towarowej) i MwB (wyjazd na Zawodzie i Stawiska). Z nastawnią MwA współpracuje wykonawcza Mw11, która znajduje się na głowicy rozjazdowej od strony Jęzora."
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2014, 22:50:48 wysłana przez TaKeT »

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudzień 2014, 22:50:19 »
Fakt, drobne przejęzyczenie ;)
TaKeT, po S13 wskoczyło S12, z którego dopiero zrobiło się S2, czyli sygnał pokazuje Ci zmianę toru, a za chwile każe Ci jechać prosto. Stąd jak dla mnie ten wątpliwy sygnał

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudzień 2014, 22:55:16 »
Chwilunia bo już nie ogarniam  ;)

Wcześniej napisałeś:
Cytuj
Otóż przy wyjeździe ze stacji pociąg otrzymał sygnał S13. Po dalszym ułożeniu przebiegu sygnał ten zmienił się w S12. Jednak za chwilę z S12 zrobiło się nagle S10

I do tego opisu jak najbardziej  że: ,,pozostaję przy tezie że gdzieś nie ma drogi hamowania (ewentualnie ,,skopano" przebieg) i dopóki nie ma s2 na np. wyjazdowym drogowskaz będzie pokazywał S13 pomimo wajch ,,na prosto".

Chodzi mi oczywiście o to że po tym semaforze (wyświetlającym końcowo S10) jest gdzieś następny który świeci sobie S13, a gdy na kolejnym ukaże się S2 przełącza się również na S2. Nie skomplikowałem za bardzo?

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Grudzień 2014, 23:00:07 »
Rozumiem, o co Ci chodzi, może ja troszkę skomplikowałem ;)
Otóż masz 3 minuty do odjazdu osobówki, więc dyżurny ustawia Ci jeden przebieg z odbiciem na inny tor i wyświetla Ci S13. Minutę przed odjazdem dyżurny na wykonawczej daje Ci wyjazd w stronę Szopienic i ustawia S13, bądź S12 (też z odbiciem). Po drodze nie ma żadnego innego semafora. Po ułożeniu drogi przez nastawnię wykonawczą na pierwszym semaforze przy peronie wyświetla Ci się S12, który chwilę później przechodzi w S10. Odnalazłeś się już? :-)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Grudzień 2014, 23:03:16 »
na wykonawczej daje Ci wyjazd w stronę Szopienic i ustawia S13, bądź S12 (też z odbiciem).

To na następnym było w końcu S2, czy S13/S12? Najlepiej zobacz na plan i podaj które to semafory.

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudzień 2014, 23:05:15 »
Było S2, ale wcześniejszy semafor wskazywał na początku, jakby miało tam być S12 lub S13. Później wskoczył dopiero na S10, który to dobrze wskazywał podany na następnym S2. Chodzi o wcześniejsze, błędne wskazanie, bo bez rozwiązania przebiegu nie może Ci się S12 zmienić w S10

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Grudzień 2014, 23:06:22 »
Chyba tak  ;D

A czy za tym semaforkiem który stawia wykonawcza jest jakiś jeszcze?

To jest schemat ,,tych" Mysłowic: http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/htmlets/Myslowice_NEW.jpg ?

S12 może się zmienić w s10 przez zmianę następnego semafora (ten przypadek o którym pisałem)

Zaznacz na planie gdzie to to jechało ;)

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Grudzień 2014, 23:17:53 »
Nie zauważyłem po drodze dodatkowego semafora O, przez semaforem S1 wyjazdowym, ale i tak obraz z semafora J1 odnosi się bezpośrednio do sem. O, na którym powinno być podane S5 przed podaniem S2 na semaforze S1. Możesz mieć jednak racje z tą drogą hamowania i podawania zamiast S5 S13 ;)

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudzień 2014, 23:21:43 »
No to chyba tak będzie, zważywszy na to że nawet na planie odległość tego drogowskazu od wyjazdowego nie jest zbyt wielka  :)

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Grudzień 2014, 23:25:08 »
Gdyby srk na tej stacji nie były tak skomplikowane, nie mielibyśmy o czym dyskutować :D

Ale przyjmując wersję, że TaKeT ma rację, to pod semaforem O powinien być umieszczony wskaźnik W20 ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2014, 23:30:24 wysłana przez dejvid »

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Grudzień 2014, 00:02:11 »
Srk generalnie są skomplikowane  8)

Nie zapominaj o drugiej wersji, w której "oficjalnie" droga hamowania jest ale...

Najlepiej przejdź się pod ten drogowskaz, zobacz i napisz  :)

Offline dejvid

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Skąd: Śląsk
Odp: S12 na semaforze, a na następnym S2
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Grudzień 2014, 00:06:07 »
Zerknę na niego następnym razem jak pojadę, bo wszystko, co opisywałem widziane było okiem podróżnego w pociągu, a do Mysłowic mi nie po drodze ;-)