Autor Wątek: Pulpity fikcyjnych stacji  (Przeczytany 255835 razy)

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #75 dnia: 03 Maj 2017, 22:53:06 »
Fakt. Mój pulpit Dozowników taki bardzo nie dopracowany. :( Skąd miałem wiedzieć ze jest instrukcja jak zrobić poprawnie pulpit? I przedstaw mi co nie tak z moimi bo mam wątpliwości co do swoich.
OK. Poczynając od nomenklatury - nie ma posterunku rozgałęźnego, tylko posterunek odgałęźny.
Po drugie - nieprawidłowy (a wręcz absurdalny) układ torowy tego Twojego posterunku.
Po trzecie - wszystkie moje uwagi, zamieszczone w poprzednim moim poście, odnoszą się także do Twojego projektu.
Paweł Piotr

Offline Tadek40

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #76 dnia: 03 Maj 2017, 22:56:25 »
Cóż a więc.....................:
1. Na filmie gdzieś widziałem że napisane rozgałęźny więc przepraszam.
2. Fakt. Nie umiem robić porządnych pulpitów więc większości z moich się nadają do gruntownej poprawki.
3. Cóż....................... Fakt źle zrobiłem a więc zrobie gruntowne poprawki.
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2017, 22:59:31 wysłana przez Tadek40 »
(Były) Wscheh wspaniały stwórca rozkładów jazdy. Na emeryturze... na zawsze...

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #77 dnia: 03 Maj 2017, 23:06:43 »
Tu nie chodzi o przepraszanie. Problem tkwi gdzie indziej i z tego trzeba sobie zdać sprawę. Użyję takiego porównania - istnieją edytory muzycznego zapisu nutowego, tylko aby się nim prawidłowo posłużyć, należy znać się na muzyce, jako takiej, z jednej strony, a z drugiej strony znać się na technice i sztuce kompozycji...
Paweł Piotr

Maszynista222

  • Gość
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #78 dnia: 04 Maj 2017, 14:56:20 »
Nie do końca wiem co źle zrobiłem...
Fakt WK powinny być...Blokada też pomieszana....
Co jeszcze?
Nie pisze tego z wyrzutami tylko nie wiem gdzie zrobiłem błąd prosze o wytłumaczenie  :)

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #79 dnia: 04 Maj 2017, 15:28:40 »
Popatrzcie na oryginalne pulpity, jakie przyciski, poczytajcie książki o pulpitach, pomacajcie prawdziwe kostki. Bo pulpit 50x26 ze stacją z 4 torami, to ja nie wiem jak byście rozrysowali WGA, KO, KG itp....
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #80 dnia: 04 Maj 2017, 15:55:50 »
http://www.symulator.isdr.pl/2_3.php
Na tej stronie jest bardzo dobry przykład opisu pulpitu kostkowego do symulatora - proszę go dokładnie obejrzeć.
Proszę zamieścić plan schematyczny (sporządzony zgodnie z przepisami) Twojego projektu - to jest podstawa do konstrukcji pulpitu.
Proszę określić rodzaj przekaźnikowych urządzeń srk.
Proszę określić rodzaje blokad liniowych na szlakach.
Dopiero wówczas można wskazać błędy przez Ciebie popełnione.
Co do samego pulpitu: w jednej kostce może znajdować się tylko jeden przycisk, umieszczony w jednym z rogów kostki (w IZH111 stosuje się kostki ze specjalną konstrukcją przycisku na środku kostki), przyciski do obsługi zwrotnic umieszcza się w kostce obrazującej rozjazd, nie umieszcza się przycisku do obsługo semafora w kostce, będącej powtarzaczem tarczy ostrzegawczej, a sam powtarzacz tarczy ostrzegawczej (w domyślnym typie usrk na Twoim rysunku) zawsze składa się z dwóch kontrolek - pomarańczowej i zielonej, przyciski doraźnego zwolnienia przebiegów są plombowane, a nie z licznikami, brak opisu przycisków operacyjnych, doraźnych, izolacji torowej, numeracji torów, niewłaściwa kompozycja elementów pulpitu - np. mierniki i przełączniki umieszcza się w górnej części pulpitu, błędnie zobrazowane blokady liniowe, braki przycisków w określonych grupach przycisków operacyjnych i doraźnych, zła symbolika peronów, to na gorąco...
W kwestiach projektowania układów torowych: tory boczne muszą posiadać zabezpieczenie (wykolejnice lub żeberka ochronne), tory boczne nie posiadają urządzeń kontroli ich zajętości..
Jak napisałem wcześniej - chcąc prawidłowo korzystać z narzędzia do projektowania pulpitów, potrzebna jest dość spora wiedza - o kolei, o projektowaniu układów torowych, o zasadach rysowania planów schematycznych, o zasadach działania poszczególnych typów przekaźnikowych usrk, o zasadach budowy i działania pulpitów kostkowych...
Projekt pulpitu  jest jednym z ostatnich z elementów projektu posterunku ruchu..
Paweł Piotr

Maszynista222

  • Gość
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #81 dnia: 04 Maj 2017, 16:50:12 »
Blokada typu Eap. Urządzenia takiego typu jak Testowo-głównie tym sie wzorowałem  :)
Przy tarczy Tz1 już jest WK. Czy gdzieś jeszcze trzeba dać Wk?
Blokadę zrobiłem jak do Borku z Testowa

Offline Tadek40

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #82 dnia: 04 Maj 2017, 16:52:16 »
Kurcze to zrobienie bardzo dobrze pulpitu kostowego to czarna magia.
(Były) Wscheh wspaniały stwórca rozkładów jazdy. Na emeryturze... na zawsze...

Maszynista222

  • Gość
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #83 dnia: 04 Maj 2017, 17:10:09 »
To fakt  :D
Niby takie proste a jednak nie  :)

Offline Tadek40

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #84 dnia: 05 Maj 2017, 15:16:45 »
Prawdobodopnie mój ostatni pulpit z powodu kiepskich umięjętności w robieniu. Pulpit stacji Jasło.
(Były) Wscheh wspaniały stwórca rozkładów jazdy. Na emeryturze... na zawsze...

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #85 dnia: 05 Maj 2017, 15:34:54 »
Brak dPo, dKo, 2 przyciski w 1 kostce, możliwość podania sygnału manewrowego na semaforze wjazdowym, brak przycisków od Kr, Pjz i rozwiązań przebiegów.

Wstawiam, jak widać, można na mniejszej kracie ;) Też brakuje kilku przycisków, semaforów i opisów, ale chodziło o pokazanie ogólne
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2017, 16:09:44 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Tadek40

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #86 dnia: 05 Maj 2017, 18:12:45 »
Widzisz bo przyciski rozwiązywania to dla mnie czarna magia i a te przyciski o którym wspomniałeś to zapomniałem.
(Były) Wscheh wspaniały stwórca rozkładów jazdy. Na emeryturze... na zawsze...

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #87 dnia: 05 Maj 2017, 18:40:10 »
Widzisz bo przyciski rozwiązywania to dla mnie czarna magia i a te przyciski o którym wspomniałeś to zapomniałem.

Rozwiązania - prosta sprawa jeżeli masz semafor A robisz zA, jeżeli masz semafor B robisz zB i tak dla wszystkich semaforów (pomijam grupowe itp.)

Do każdego rozjazdu masz Kr i pJz + nr rozjazdu nr Kr2 a jeżeli 1 przyciskiem idą 2 wajchy to np Kr1/2.

Trzeba popatrzyć na pulpity, chyba najlepiej się nauczyć w symku.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Maszynista222

  • Gość
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #88 dnia: 05 Maj 2017, 19:50:46 »
Chyba nic nie brakuje  :D

Offline Tadek40

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Pulpity fikcyjnych stacji
« Odpowiedź #89 dnia: 05 Maj 2017, 20:25:04 »
Jageer dzięki za chęci. Aczkolwieg stawaim tu poprawioną wersje pulpitu stacji Jasło.
P.S Być może pojawią się poprawione wersje pulpitów posterunku odgałęźnego Rybno oraz stacji Dozowników.
(Były) Wscheh wspaniały stwórca rozkładów jazdy. Na emeryturze... na zawsze...