Autor Wątek: Praca jako ISDR - pytania  (Przeczytany 23868 razy)

Offline mr-honest

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Praca jako ISDR - pytania
« dnia: 11 Marzec 2015, 12:50:42 »
Witajcie.
Kiedyś pytałem Was o szczegóły pracy jako ISDR. Tak się złożyło, że dopiero w tym roku mam szansę dostać się na kolej.
Kilka miesięcy wcześniej odrzucono mnie ze względu na wzrok. Wyszło, że mam astygmatyzm i około -2 Dcyl na każdym oku.
Muszę przyznać, że ta informacja mnie trochę podłamała, wszystkie badania ok, a ze względu na oczy - niestety.
W końcu zdecydowałem się laserową korekcję wzroku. Jestem 13 dni po zabiegu, podczas wczorajszej kontroli przeczytałem z tablicy lewym okiem niecały ostatni rząd, na wyrywki ale jeszcze nie 100 proc. Natomiast prawym (które przed zabiegiem miałem "lepsze" od lewego) słabo- przedostatni na wyrywki, ostatniego ani rusz. Tak wiem, trzeba czekać, lekarz uspokaja, że rekonwalescencja różnie przebiega. Są osoby co po dwóch tygodniach przeczytają cały ostatni rząd, a są takie, którym ostrość wraca dopiero po miesiącu, dwóch, a niekiedy nawet kilku.
Druga sprawa, że kontrolę miałem w godzinach południowych, więc wzrok był już trochę zmęczony. Podejrzewam, że z rana lewym okiem przeczytał bym cały ostatni rząd, prawe jeszcze odbiega nawet jak niezmęczone. Inna sprawa to też taka, że okulistka ma podświetlaną tablicę i na podświetleniu też mi się trochę wszystko rozjeżdża.
Postawiłem jednak wszystko na jedną kartę, wydałem ostatnie pieniądze żeby móc pracować jako ISDR.

Macie może jakieś doświadczenia z laserową korekcją i ewentualnym przyjęciem na kolej ? I nie daj Bóg gdyby tak się stało że to moje widzenie nie było by 100-procentowe, to czy nie czytając w pełni ostatniego rzędu, lub dwóch ostatnich można przejść badania w Medycynie Kolejowej ? Czy są jakieś ogólne ramy co do tego ? Konkretne wartości przy których przepuszczają na pierwszych badaniach ?

Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc, podpowiedzi :)

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marzec 2015, 14:01:15 »
Są. To tzw. kategorie zdrowia z podziałem na wzrok i słuch. To jest w załączniku w którejś tam ustawie. Ściśle ustalone - jakbyś leciał w kosmos. Na pewno są to wartości dziesiętne (0,8 D) czy coś koło tego.
Jak wszystko będzie dobrze i nadal będzie jakieś miejsce - to Cię przyjmą. Wtedy nie będą mieli żadnego haczyka. Mało ich rusza, że miałeś laser. Jak Ci się pogorszy przy następnych badaniach (bo też może tak być przy tym laserze - niestety - jak sam napisałeś u niektórych szybciej u niektórych wolniej, a to również dotyczy ewentualnego pogorszenia wzroku) to po prostu dadzą papierek i pa pa.
Znam (poprzez PW) maszynistę po laserze i aż miło jeździ sobie w InterCity. Powiedział mi, że wzrok nie jest żadną przeszkodą w pracy na kolei. Ty ten najważniejszy krok masz już za sobą. Jak nie czytasz tylko ostatniego to i tak jest wyśmienicie.  ;) Ja już się poddaję w połowie...

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marzec 2015, 16:32:09 »
Właśnie że nie, bo od tego roku zostało zmienione, i teraz oczy musisz mieć 0,8 czyli czytać ostatni rząd NAWET W OKULARACH BĄDŹ SOCZEWKACH,  a gdy je zdejmiesz musisz mieć 0,2 czyli musisz przeczytać 2 rząd od góry. Co do wzroku poprawili właśnie i to jest dobra dla tych co mają małą wadę.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.

Offline TaKeT

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 143
    • Zobacz profil
  • Skąd: X
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marzec 2015, 19:22:18 »
...teraz oczy musisz mieć 0,8 czyli czytać ostatni rząd NAWET W OKULARACH BĄDŹ SOCZEWKACH,  a gdy je zdejmiesz musisz mieć 0,2 czyli musisz przeczytać 2 rząd od góry...

Na jaką kat. wzroku to kwalfikuje?

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Marzec 2015, 09:30:32 »
Na taką aby przejść badania wstępne.
Okulary 0,8
Bez okularów 0,2

Takie wartości maksymalne można mieć.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Marzec 2015, 14:35:45 »
Przedtem było 0,8 bez okularów?
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Marzec 2015, 14:44:22 »
0,2 D to lepszy wzrok niż 0,8 D to jak mam przy 0,2 D przeczytać drugi rząd od góry...
Jak przy 0,8 D mam przeczytać ostatni to przy 0,2 D te kobyły?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Snellen_chart.svg/640px-Snellen_chart.svg.png
Teoretycznie rzecz ujmując po tym co piszesz to ja przy wadzie 4,75 D, czytając drugi rząd od góry bez okularów (bo nie ma w tym najmniejszego problemu) powinienem przejść badania. Ale jak mam okulary, w których już nie przeczytam ósmego rzędu (max. 5) - już nie. Ciekawa teoria.

My tu nie mówimy o ostrości wzroku, lecz o zdolności skupiającej, czyli o zjawisku znanym jako zmiana struktury soczewki, a dalej mówiąc o wadzie wzroku. A Twoje dane powinieneś podać właśnie w dioptriach.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Marzec 2015, 15:04:26 »
Jakich dioptriach? Masz widzieć bez korekcji 0,2 czyli 2 rzędy od góry... A w okularach 8 rzędów od góry.... Nie zawsze ktoś kto ma np -1 widzi 0,9, może widzieć 0,8 albo i 0,7 np.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Marzec 2015, 15:24:06 »
SPEŁNIAĆ PRACOWNICY ORAZ OSOBY PRZYJMOWANE DO PRACY NA

WARUNKI ZDROWOTNE, FIZYCZNE I PSYCHICZNE, JAKIE SĄ OBOWIĄZANI SPEŁNIAĆ PRACOWNICY

1. Wymagania dotyczące ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego

Pracownicy powinni mieć dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a w szczególności

nie powinny u nich występować choroby lub niesprawności, lub nie powinni przyjmować

leków lub innych substancji, które mogą powodować: nagłą utratę świadomości, osłabienie

uwagi lub zmniejszenie zdolności koncentracji, nagłą utratę sprawności, utratę równowagi lub

koordynacji, istotne ograniczenie czynności ruchowych, zachowania patologiczne.

2. Wymagania dotyczące narządu wzroku

2.1. Konieczne jest spełnienie następujących wymagań dotyczących narządu wzroku:

2.1.1. ostrość wzroku:

2.1.1.1 w przypadku osób, które nie były dotychczas zatrudnione na danym stanowisku

kolejowym:

2.1.1.1.1. bez korekcji 0,8/0,8 – w odniesieniu do stanowisk: manewrowy, ustawiacz,

prowadzący pociągi lub pojazdy kolejowe oraz pomocnik maszynisty pojazdów trakcyjnych,

2.1.1.1.2. z korekcją 0,8/0,6 (korekcja ±3,0 Dsph), bez korekcji 0,4/0,2 – w odniesieniu do

stanowisk: kierownik pociągu, rewident taboru, dyżurny ruchu, nastawniczy, toromistrz,

dróżnik przejazdowy oraz automatyk,

2.1.1.2 w przypadku osób, które były albo są zatrudnione na danym stanowisku kolejowym:

2.1.1.2.1. z korekcją 0,8/0,8 (korekcja ± 3,0 Dsph), bez korekcji 0,4/0,2 – w odniesieniu do

stanowisk: manewrowy, ustawiacz, prowadzący pociągi lub pojazdy kolejowe oraz pomocnik

maszynisty pojazdów trakcyjnych,

2.1.1.2.2. z korekcją 0,8/0,5 (korekcja ± 5,0 Dsph), bez korekcji 0,2/0,1 – w odniesieniu do

stanowisk: kierownik pociągu, rewident taboru, dyżurny ruchu, nastawniczy, toromistrz,

dróżnik przejazdowy oraz automatyk;

ORAZ OSOBY PRZYJMOWANE DO PRACY NA STANOWISKACH KOLEJOWYCH

STANOWISKACH KOLEJOWYCH
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Marzec 2015, 16:42:21 »
Teraz zgodnie z nowym rozporządzeniem zwrotniczy nie jest pracownikiem bezpośrednio związanym z ruchem, ciekawe, czy też będą temu podlegać.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec 2015, 19:48:00 »
Czyli jak mam wadę 4,75... I ostrość wzroku BEZ KOREKCJI taką, iż mogę przeczytać te dwie kobyły w drugim rzędzie, to mogę przejść badania i pracować BEZ KOREKCJI, bo tak przeszedłem badania? Naprawdę...? Dioptrie nic nie mają podczas badań?  No bo inaczej tego nie rozumiem. Przecież ja na tym oku jestem ślepy jak kret, ale te 0,2 przeczytam. Szczęście w całym, że na drugim mam 1,5 dioptrii.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec 2015, 19:51:57 »
Z tego wynika, że jak przeczytasz 2 od góry, to masz widzenie "0,2" z tego co wiem? Jak ja jednym okiem widziałem 9/10 to miałem 0,9. Tak mi to kiedyś tłumaczono. Ale to musiałbyś sie upewnić :)
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Pr1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pr
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Marzec 2015, 20:02:26 »
Tak. Rzędy to jest 0,x
0,8 to rząd, który powinno przeczytać każde zdrowe oko. A rzędów jest 11. Tych po 0,8 najczęściej się nie używa, bo mało kto je przeczyta.

Drugi od góry to naprawdę nie sztuka przeczytać... Chyba że:
a) badano mnie z błędnej odległości - a badano w dwóch różnych gabinetach, raz w szkole, dwa w prywatnym gabinecie
b) mam nienormalne oczy
c) panowie trochę przegięli z złagodzeniem przepisów
d) dziwne to...  :o

Offline mr-honest

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Marzec 2015, 20:19:23 »
Ciekawa sprawa też jest z astygmatyzmem. Dalej w tym rozporządzeniu pisze, że przy astygmatyzmie konieczna jest opinia lekarza okulisty.
W moim przypadku przed korekcją wzroku raczej na pewno bym przeczytał 2 rzędy od góry. Pytanie jak rozpatrują astygmatyzm, a jak krótkowzroczność...

Offline Droznik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
  • Skąd: Pandionowo
Odp: Praca jako ISDR - pytania
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Marzec 2015, 13:50:02 »
Sprawa jest prosta, potrzeba ludzi, a mając dalej figurowane wymagania nikt na dyżurnego się nie dostanie. Teraz zaczyna wychodzić pokolenie Z jak piszą czyli Ci co dzieciństwo spędzili przed kompem, zamiast na podwórku to są tego skutki. Teraz prawie co 3 młody ma popsuty wzrok, więc o czym tu piszemy. Najlepiej jest pojść do okulisty zrobić badania i zapytać się czy mieści się to w danych przepisach. Oczywiście można zabrać przepisy ze sobą aby on dokładnie wytłumaczył.
Pracuję w firmie, która wstydzi się swoich pracowników.