Forum Główne > Inne

Symulacyjne Centrum Sterowania: sterowanie ruchem w symulatorach pojazdów

(1/3) > >>

Paweł:
Program przeznaczony jest do sterowania ruchem w symulatorach pojazdów trakcyjnych MaSzyna EU07-424 lub TrainDriver 2, ew. w innych aplikacjach z kompatybilnym protokołem komunikacji, np. dla makiet kolejowych. Interfejs użytkownika ma postać komputerowego pulpitu nastawczego, który nie jest odwzorowaniem konkretnego rzeczywistego typu urządzeń, ale generyczną implementacją pulpitu z symbolami i nazwami poleceń opartymi na wytycznych Ie-104 PKP PLK SA, ze sposobem działania i obsługi zbliżonym do systemów rzeczywistych. Logika sterowania bazuje na geograficznym połączeniu elementów pulpitu oraz ich odpowiednich właściwościach, a także opcjonalnych dodatkowych definicjach pozwalających skonfigurować np. ochronę boczną czy też drogi ochronne. Do poprawnego działania program wymaga wyposażenia stacji w sygnalizację świetlną i odcinki izolowane (przynajmniej w torach głównych, w razie potrzeby bocznych). Możliwe jest częściowe zautomatyzowanie nastawiania przebiegów przy pomocy funkcji automatycznego nastawiania przebiegów (ANP). Do programu dołączony jest edytor pulpitu.

Program sam w sobie nie jest symulatorem i wymaga połączenia z symulatorem pojazdu trakcyjnego, który odpowiada za symulację ruchu i urządzeń wykonawczych. Wyjątkiem jest tryb testowy, w którym program działa bez połączenia, a stany zajętości odcinków zadawane są ręcznie.

Program dostępny jest tutaj (załącznik dostępny po zalogowaniu):
https://td2.info.pl/scs/symulacyjne-centrum-sterowania-najnowsza-wersja/msg823/#msg823

lub tutaj:
https://bsk.isdr.pl/tmp/SCS1.zip

Dla porządku, pytania i uwagi do działania programu w powiązaniu z TD2 proszę zgłaszać na forum https://td2.info.pl, tu prowadzona może być ogólna dyskusja na temat współpracy symulatorów.

Niezależnie od SCS-1, w bliżej nieokreślonej przyszłości planowane jest dostosowanie symulatora ISDR do współpracy z TD2/MaSzyną (z urządzeniami przekaźnikowymi, a być może również innymi).

Pozdrawiam, Paweł

jageer:
A co z interfejsami I/O celem "realnej" współpracy z obwodami przekaźnikowymi, ewentualnie mikroprocesorami? Coś ma być robione w tym kierunku?

Paweł:
A to jest całkiem inny temat, który aktualnie stanął na etapie koncepcji i prostego prototypu (nie licząc pulpitu @Ziomala). Komunikacja ISDR - mikrokontroler jest opracowana (przez złącze szeregowe, podpięte przez USB), brakuje jeszcze sprawdzonego sposobu rozszerzania układu o wiele wejść/wyjść logicznych, np. poprzez karty złączone magistralą I2C. Wstępnie myślę o matrycach do skanowania wejść i multipleksowania wyjść, ponieważ już przy średniej wielkości pulpicie liczba sygnałów robi się za duża aby sterować tym bezpośrednio z pinów mikrokontrolera.

MuNiO:
A może po MIDI ?

Paweł:
Do czego chcesz zastosować MIDI?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej