Autor Wątek: Kilka pytań od wiecznie początkującego  (Przeczytany 71954 razy)

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Grudzień 2015, 15:32:30 »
Jest łatwiejsza, ale mi się wydaje że jest nierealistyczna. A przynajmniej niezgodna z instrukcją i mniej bezpieczna. Pytanie do twórcy, czy to bug?

Z jaką instrukcją? Gdzie tam jest mniejsze bezpieczeństwo? Tam jest typowa blokada "EAP" ze stabilnym przyciskiem "poz" i tyle.....
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Grudzień 2015, 17:26:41 »
No jak to z jaką? Z instrukcją do symulatora w której jest napisane o przycisku Poz.
W symulatorze przycisk Poz nie działa (jest ładnie wyglądającym gadżetem, ale bez funkcji).

Powtarzam cytat z instrukcji:
Cytuj
    Żądanie pozwolenia przez sąsiedni posterunek sygnalizowane jest miganiem na biało strzałki kierunkowej
    "przyjazd" oraz dzwonieniem dzwonka. Danie pozwolenia odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku Poz -
    strzałka kierunkowa przechodzi w światło białe ciągłe, a dzwonek przestaje dzwonić.

W symulacji dzwonek dzwoni przez około 2-3 sekundy, po tym czasie niezależnie od tego czy nacisnę Poz dzwonek milknie i strzałka zapala się na stałe. Generalnie nie ma nawet czasu na naciskanie Poz.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2015, 17:29:21 wysłana przez macieksoft »

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Grudzień 2015, 18:05:07 »
Tu akurat jest to nie dopracowane, o czym Paweł wspominał. Jednak, gdy mi się zdarza - niestety rzadko ;) - że Wi prosza o zezwolenie, to dzwonek nie odpuszcza do chwili nie wydania pozwolenia.

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Grudzień 2015, 20:33:25 »
Taki sobie programik napisałem. Żeby zwizualizować sobie pociągi które jadą (bo ten rozkład jak dla mnie nie jest zbyt przejrzysty). Do tej pory korzystałem z "karteczek" na pulpicie i nadal mam zamiar je stosować, jednak na mniejszą skalę.
Nie jest to nic specjalnego, ale może coś z tego będzie ;-)
Może w przyszłych opcjach programu będzie generowanie karteczek (tabliczek) na pulpit korzystając z emulacji myszy i klawiatury ;-)
Do tego ustawiłem sobie pod myszą macro żeby jednym kliknięciem otwierać opcję dodawania własnej tabliczki oraz zakładać kapturki na przyciski. Małe ułatwienia, ale nie są złe.

Nie wiem tylko jak wyciągnąć z ISDR symulowany czas, żebym zrobił sobie timer co by przypominał o uruchamianych pociągach, chociaż pewnie Paweł walnie mnie w łeb jak się go o to zapytam ;-)

« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2015, 20:36:04 wysłana przez macieksoft »

Offline Andrev

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 117
    • Zobacz profil
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Grudzień 2015, 21:41:24 »
W liskowie do żadnego posterunku nie ma SBL. Domyślam się że kolega ma na myśli szlak do Wilamowic, gdzie faktycznie jest tam jakiś semafor, z tym że jest semafor odstępowy posterunku ruchu. Wtedy jeśli wyjeżdżasz na rozkaz "S" przejeżdżając semafor wyjazdowy wskazujący sygnał stój, uwzględniasz na co ma być wjazd na posterunku odstępowym, w symulatorze chyba tego nie ma bo tu są jeszcze stare druki, ale normalnie jest tak że uwzględnia się w trzeciej rubryce "inne" na co ma być wjazd na posterunek odstępowy. Można też podyktować rozkaz tylko do semafora odstępowego posterunku ruchu a dalej PO wydaję ponownie rozkaz z uwzględnieniem swojego semafora lecz rzadko to się stosuję.

Hola, hola, czegoś tu nie rozumiem. Jeśli chcemy wyjechać do Wilamowic na rozkaz pisemny "S", to wystarczy wprowadzić telefoniczne zapowiadanie pociągów (do Wilamowic - między post. zapowiadawczymi). Informacja co będzie na post. Tęcza nie jest wymagana w rozkazie. Przecież to jest autonomiczny posterunek (no chyba że pojedziemy hardkorem i w telefoniczym zapowiadaniu pociągu wyłączymy posterunek odstępowy z udziału w prowadzeniu ruchu pociągów - ale w związku z tym że Tęcza ma obsługiwany przejazd nie jest to zbyt bezpieczne). Po naszym wyprawieniu pociągu na "S", albo zastępczy, bo tutaj sytuacja jest analogiczna w zależności: Tęcza poda sygnał zezwalający, bądź podyktuje rozkaz pisemny "S". Tym bardziej że w każdym kierunku są semafory, a blokada jest przystosowana do prowadzenia ruchu zmiennokierunkowego.

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Grudzień 2015, 11:44:13 »
(no chyba że pojedziemy hardkorem i w telefoniczym zapowiadaniu pociągu wyłączymy posterunek odstępowy z udziału w prowadzeniu ruchu pociągów
Tego nie da sie uczynić. Łącznica jest jedna dla Wi i Te i, każdy komunikat odbierają oba posterunki. TZP nie będzie działac tylko do i z Tęczy. @macieksoft udostępnisz swój wynalazek?

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Grudzień 2015, 17:42:56 »
Jeśli do czegoś to Wam potrzebne to tak. Ale trzeba jeszcze dopracować bo to co jest to na szybko było robione, a ja leniem jestem ;-)
Do tego wszystko jest przystosowane pod ekran dotykowy.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Grudzień 2015, 21:15:54 »
No jak to z jaką? Z instrukcją do symulatora w której jest napisane o przycisku Poz.
W symulatorze przycisk Poz nie działa (jest ładnie wyglądającym gadżetem, ale bez funkcji).

To jest symulator, jak widzisz, tu jest dodatkowe "ułatwienie", na PLK też tak jest.... Więc, trzeba zmienić dokumentację nieco, a poziom bezpieczeństwa się nie obniża.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline miki

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 116
    • Zobacz profil
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Grudzień 2015, 21:59:53 »
Przycisk Poz działa, jeśli Wilamowice wyprawiają po torze lewym.
Wówczas lampka miga i trzeba potwierdzić Poz, aby pociąg mógł zostać wyprawiony.

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Grudzień 2015, 12:37:29 »
No to ja proponuję opcję w ustawieniach. Żeby się dało wybrać czy Poz jest "podparty" czy nie.

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Grudzień 2015, 13:24:24 »
Dawno temu już, została zaproponowana opcja cierpliwości, na ewentualne poprawki. A czy takowe powstaną, nie wiadomo.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Grudzień 2015, 19:34:39 »
No to ja proponuję opcję w ustawieniach. Żeby się dało wybrać czy Poz jest "podparty" czy nie.

Podeprzeć to sobie możesz zestyki przekaźnika.... ;) Tu jest legalnie "wciśnięto-wkręcony" przycisk stabilny.
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline macieksoft

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Skąd: Tychy
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Grudzień 2015, 19:52:17 »
Jak ktoś ma chęci przetestować planszę planowania ruchu to można pobrać wersję alpha: http://www.macieksoft.cba.pl/softw/ppr.exe
Należy skopiować link, hiperłącze niestety nie działa.

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Grudzień 2015, 00:49:11 »
Miałem napisać to już wcześniej, ale po ściągnięciu planszy i jej obejrzeniu są pewne przemyślenia. Otóż wydaje się, że zawody RSP i nastawniczego wymagają specyficznych predyspozycji. Takich, które pozwalają zapanować nad ruchem poc., zapamiętać co jest na stacji, co na podejściu, organizacyjnie mieć to w głowie, a nie otaczać się żółtymi karteczkami. To, że w zawodzie spotyka się ludzi, znajdujących się z przypadku na stanowiskach to efekt czasów braku pracy, przez ostatnie lata. Jednak pewnie zupełnie inaczej pracuje się z osobą na sąsiednim posterunku czującą tą pracę, realizującą się w niej.
  Przy moim RJ na używanie tego panela czasu już nie ma, bowiem RJ jest pełny, czy nasycony i nie ma czasu na wypełnianie jeszcze dodatkowych papierków.

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Kilka pytań od wiecznie początkującego
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Grudzień 2015, 07:27:02 »
Rzuciłem okiem i jedno co można stwierdzić na pewno to to, że kolega ma pewne pojęcie o pisaniu programów. Jednak przydatność tego narzędzia, w mym odczuciu, jest znikoma. SWDR wyświetla wszystkie potrzebne nam informacje. Gdy dany skład ma długi postój u nas na posterunku, to tabliczka z godz i kierunkiem odjazdu, jest wygodniejsza, aniżeli przeskakiwanie do aplikacji zewnętrznej.