Autor Wątek: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546  (Przeczytany 18974 razy)

Ra

  • Gość
Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« dnia: 15 Wrzesień 2011, 19:06:42 »
Jako że usiłuję doprowadzić Linię 546 do stanu lepszej używalności, zauważyłem znaczne podobieństwo Testowa-Wschodu do przerobionego przeze mnie Krosowa. Zastanawiam się więc nad możliwością wykorzystania np. pulpitu. Czy lepiej by było układ torów w Krosowie zrobić jak w TW, czy dostosowanie pulpitu jest na tyle bezproblemowe, że nie warto zmieniać torów?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2011, 20:53:54 »
Co dokładniej masz na myśli? Wykorzystanie pulpitu jako tekstury do modelu nastawni z wnętrzem? W takim wypadku - narysowanie pulpitu dowolnej stacji nie stanowi żadnego problemu, jest do tego prosty edytor. Jeżeli chodzi o działanie - raczej ciężko widzę przenoszenie elementów TW do MaSzyny.

Ra

  • Gość
Odp: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrzesień 2011, 23:22:47 »
Parę dni temu zrobiłem możliwość zalogowania wielu użytkowników MaSzyny do serwera w Rainsted. Podgląd scenerii na serwerze starałem się upodobnić kolorystycznie do Ebiscreen. Chciałbym coś ruszyć w kierunku zależności i utwierdzeń, żeby do przerobionej Linii 546 zrobić coś więcej, niż było dotychczas.

Nie bardzo czuję się na siłach, żeby przygotować pulpit dla stacji, więc nie wiem, co jest prościej. Czy dostosować tory do istniejącego pulpitu, czy przerabiać pulpit. Czy ten edytor zapisuje również, jaka kostka jest umieszczona w którym miejscu pulpitu, czy tylko ustawia grafiki?

Offline matek123

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Wrzesień 2011, 07:15:16 »
Witam. Samą bitmapę pupilu jest łatwo zrobić.
@Ra Jeśli byś mi podesłał plan nowego Krosowa (tzn. screen z edytora) to mógłbym wykonać bitmapę.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Wrzesień 2011, 11:29:17 »
Podgląd scenerii na serwerze starałem się upodobnić kolorystycznie do Ebiscreen.

Tzn, schemat układu torów z symbolami, których kolory oznaczają utwierdzenia przebiegów, stan urządzeń itp? Taki schemat pełni rolę właśnie pulpitu nastawczego (trzeba tylko dodać sterowanie) i dodawanie pulpitu kostkowego takiego jak w TW w takim przypadku chyba nie ma sensu.

Chciałbym coś ruszyć w kierunku zależności i utwierdzeń, żeby do przerobionej Linii 546 zrobić coś więcej, niż było dotychczas. Nie bardzo czuję się na siłach, żeby przygotować pulpit dla stacji, więc nie wiem, co jest prościej. Czy dostosować tory do istniejącego pulpitu, czy przerabiać pulpit. Czy ten edytor zapisuje również, jaka kostka jest umieszczona w którym miejscu pulpitu, czy tylko ustawia grafiki?

http://kontrakt-bhp.com.pl/paul/epk.rar

Pierwszy edytor tworzy tylko tło pulpitu - bitmapę. Drugi opisuje wszystko, co ma być aktywne - położenie przycisków (ale np. nie ich kolor czy wygląd, bo nie są animowane - z wyjątkiem plomb), położenie i wygląd lampek kontrolnych (podczas działania program przerysowuje w danych miejscach grafiki zmienionych lampek), ewentualnie inne rzeczy, takie jak amperomierze, dźwigienki itp. Nie opisuje wyglądu i koloru kostek, bo są elementem statycznym - można w ten sposób tworzyć pulpity o dowolnym wyglądzie, nie tylko kostkowe.

Do tego jest jeszcze komponent Delphi (nie ma go w archiwum) który ładuje oba pliki i odpowiada za ich działanie. Zaznaczam jednak że jest to tylko pulpit nastawczy, czyli urządzenie MMI. Jego działanie polega na generowaniu zdarzeń obsługi przycisków/dźwigienek i podświetlaniu lampek zależnie od otrzymanych poleceń w stylu "zaświeć/zgaś lampkę x". Wszystkie zależności muszą być stworzone oddzielnie.

Zależności z TW raczej nie znajdą zastosowania, bo uwzględniają wiele detali których nie ma sensu odwzorowywać w symulatorze jazdy lokomotywą - np. działanie przekaźników Kzw czy PmUtm, bez których spokojnie można się obejść. Zależności mają formę wyrażeń logicznych, których budowa odpowiada w uproszczeniu schematom obwodów przekaźników, wygląda to mniej więcej tak:

SA:=(wPrz(A) or SA) and (not oPrz(A)) and ItWolny(ItA) and (not Utm1) and ItWolny(Iz1) and KnZwPlus(1) and ...

SA to uzwojenie symulowanego przekaźnika (sygnałowy semafora A), wPrz/oPrz - zestyki przycisków, ItWolny - przekaźniki torowe, KnZwPlus/Minus - kontrola położenia zwrotnic, U - przekaźniki utwierdzające. Koniunkcje odpowiadają połączeniom szeregowym zestyków, alternatywy - połączeniom równoległym, negacje - zestyki rozwierne.

Ra

  • Gość
Odp: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrzesień 2011, 02:03:59 »
Tzn, schemat układu torów z symbolami, których kolory oznaczają utwierdzenia przebiegów, stan urządzeń itp? Taki schemat pełni rolę właśnie pulpitu nastawczego (trzeba tylko dodać sterowanie) i dodawanie pulpitu kostkowego takiego jak w TW w takim przypadku chyba nie ma sensu.
Wygląda mniej więcej jak Podgląd terenu w programie ISDR. Tylko zamiast czarnych kresek na białym tle są szare na czarnym. Zwrotnice w czasie przekładania (od wybrania nowej pozycji do uzyskania potwierdzeń od wszystkich zalogowanych) migają kolorem białym. Tory zajęte rysowane są kolorem czerwonym. Na razie tyle, ale jeszcze planuję rysowanie torów żółtym, zielonym, niebieskim itp.


Dzięki, edytory sobie jeszcze przejrzę. Czy mógłbyś ewentualnie przygotować program, do którego by się dało wczytać grafikę pulpitu oraz informacje o elementach aktywnych i żeby operacje na pulpicie były wysyłane przez TCP/IP, a zwrotnie odbierane komendy sterowały animacjami grafik?

Co do zależności, to chodzi mi po głowie zrobienie czegoś między językiem skryptowym a automatem skończonym. Pierwotnym zastosowaniem miało być symulowanie obwodów lokomotyw, ale pewnie da się to też rozszerzyć na systemy uzależnień. Na razie jednak mam zbyt małą wiedzę na ten temat (i ma to u mnie dosyć niski priorytet).


To jedynie większe upodobnienie Krosowa do TW może dać np. możliwość wykorzystania rozkładów jazdy, czy doświadczenia osób, które opanowały obsługę ruchu na TW...

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrzesień 2011, 12:15:05 »
Wygląda mniej więcej jak Podgląd terenu w programie ISDR. Tylko zamiast czarnych kresek na białym tle są szare na czarnym. Zwrotnice w czasie przekładania (od wybrania nowej pozycji do uzyskania potwierdzeń od wszystkich zalogowanych) migają kolorem białym. Tory zajęte rysowane są kolorem czerwonym. Na razie tyle, ale jeszcze planuję rysowanie torów żółtym, zielonym, niebieskim itp.

A co ma oznaczać niebieski? Żółty, zielony - chcesz na podglądzie terenu sygnalizować utwierdzenie przebiegów? Czyli każdy przebieg będzie utwierdzany na poziomie obiektów torów? W rzeczywistości, jak również w ISDR, utwierdzenia istnieją jedynie w poziomie zależności, utwierdzenie danego obiektu (zwrotnica, semafor) oznacza zablokowanie możliwości sterowania nim, ale nie zmienia jego stanu "na gruncie".

Dzięki, edytory sobie jeszcze przejrzę. Czy mógłbyś ewentualnie przygotować program, do którego by się dało wczytać grafikę pulpitu oraz informacje o elementach aktywnych i żeby operacje na pulpicie były wysyłane przez TCP/IP, a zwrotnie odbierane komendy sterowały animacjami grafik?

Tzn. taki zdalny pulpit? Nie powinno sprawić to problemu, ale nie będzie się to nadawało do bezpośredniego sterowania ruchem (pliki pulpitu nie zawierają informacji o tym, które przyciski/lampki odnoszą się do których zwrotnic/semaforów, nie wspominając już o utwierdzeniach - to wszystko siedzi w zależnościach).

Co do zależności, to chodzi mi po głowie zrobienie czegoś między językiem skryptowym a automatem skończonym. Pierwotnym zastosowaniem miało być symulowanie obwodów lokomotyw, ale pewnie da się to też rozszerzyć na systemy uzależnień. Na razie jednak mam zbyt małą wiedzę na ten temat (i ma to u mnie dosyć niski priorytet).

Nie ma potrzeby bawienia się w zaawansowanie symulowanie obwodów, pełnią one wyłącznie funkcję logiczną - metoda podana przeze mnie dwa posty wyżej w zupełności wystarczy. Dla MaSzyny prościej było by zrobić tablicę zależności (nie widzę sensu wchodzenia w szczegóły obwodów, tym bardziej że np. na stacjach z urządzeniami mechanicznymi działa to zupełnie inaczej), w której było by określone które zwrotnice są utwierdzane w których przebiegach, które przebiegi są sprzeczne, jakie odcinki torowe są w nich kontrolowane, jakie mają być wyświetlane sygnały (plus wskazanie na następny sygnalizator, To, Sp itp.), które odcinki mają zwolnić przebieg, ewentualnie dane do powiązania z pulpitem nastawczym itp. Pytanie jeszcze co planujesz zrobić z blokadami liniowymi?

Brak zależności to jeden z podstawowych problemów scenerii - sytuacje typu przestawienie zwrotnicy pod składem z powodu za późnego odjazdu lub wydłużenia składu o dwa wagony są po prostu żałosne. Można by to było na upartego zrobić samymi eventami, ale dla twórców i użytkowników najwyraźniej nie jest to istotne.

To jedynie większe upodobnienie Krosowa do TW może dać np. możliwość wykorzystania rozkładów jazdy, czy doświadczenia osób, które opanowały obsługę ruchu na TW...

Jeżeli ktoś opanował obsługę TW, to na pewno nie będzie miał problemów z obsługą Krosowa, jak również innych posterunków z takimi samymi urządzeniami. Rozkładu jazdy raczej nie wykorzystasz, bo ruch w MaSzynie i ISDR ma całkiem inny charakter - w MaSzynie jest kilka składów jeżdżących cały czas po scenerii, a w ISDR ruch jest dużo większy, ponieważ pociągi pojawiają się na wjazdach i zostają usunięte po dotarciu do końca szlaku.

Ra

  • Gość
Odp: Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Wrzesień 2011, 13:15:10 »
Niebieski to będzie ewentualnie rezerwacja głowicy pod niezorganizowane manewry. W zasadzie na serwerze mam tylko "podgląd terenu", gdyż nie jest dostępna żadna postać symboliczna (schemat). Utwierdzenie będzie na poziomie serwera ruchu. Jest też opcja taka, że serwer będzie jedynie służył do synchronizacji pomiędzy zalogowanymi, natomiast utwierdzenia będzie robił u siebie użytkownik zalogowany jako nastawnia.

Tzn. taki zdalny pulpit? Nie powinno sprawić to problemu, ale nie będzie się to nadawało do bezpośredniego sterowania ruchem (pliki pulpitu nie zawierają informacji o tym, które przyciski/lampki odnoszą się do których zwrotnic/semaforów, nie wspominając już o utwierdzeniach - to wszystko siedzi w zależnościach).
Tak. Będzie to podłączane do serwera ruchu, który będzie to dalej przetwarzał.

Pytanie jeszcze co planujesz zrobić z blokadami liniowymi?
Blokady liniowe będą obsługiwane przez serwer (docelowo w komunikacji pomiędzy serwerami).

Rozkładu jazdy raczej nie wykorzystasz, bo ruch w MaSzynie i ISDR ma całkiem inny charakter - w MaSzynie jest kilka składów jeżdżących cały czas po scenerii, a w ISDR ruch jest dużo większy, ponieważ pociągi pojawiają się na wjazdach i zostają usunięte po dotarciu do końca szlaku.
Zacząłem już robić usuwanie niepotrzebnych pociągów, w planach mam również dynamiczne ich wstawianie.