Forum Główne > Testowo
Testowo Wschód a Krosowo w Linii546
Ra:
Jako że usiłuję doprowadzić Linię 546 do stanu lepszej używalności, zauważyłem znaczne podobieństwo Testowa-Wschodu do przerobionego przeze mnie Krosowa. Zastanawiam się więc nad możliwością wykorzystania np. pulpitu. Czy lepiej by było układ torów w Krosowie zrobić jak w TW, czy dostosowanie pulpitu jest na tyle bezproblemowe, że nie warto zmieniać torów?
Paweł:
Co dokładniej masz na myśli? Wykorzystanie pulpitu jako tekstury do modelu nastawni z wnętrzem? W takim wypadku - narysowanie pulpitu dowolnej stacji nie stanowi żadnego problemu, jest do tego prosty edytor. Jeżeli chodzi o działanie - raczej ciężko widzę przenoszenie elementów TW do MaSzyny.
Ra:
Parę dni temu zrobiłem możliwość zalogowania wielu użytkowników MaSzyny do serwera w Rainsted. Podgląd scenerii na serwerze starałem się upodobnić kolorystycznie do Ebiscreen. Chciałbym coś ruszyć w kierunku zależności i utwierdzeń, żeby do przerobionej Linii 546 zrobić coś więcej, niż było dotychczas.
Nie bardzo czuję się na siłach, żeby przygotować pulpit dla stacji, więc nie wiem, co jest prościej. Czy dostosować tory do istniejącego pulpitu, czy przerabiać pulpit. Czy ten edytor zapisuje również, jaka kostka jest umieszczona w którym miejscu pulpitu, czy tylko ustawia grafiki?
matek123:
Witam. Samą bitmapę pupilu jest łatwo zrobić.
@Ra Jeśli byś mi podesłał plan nowego Krosowa (tzn. screen z edytora) to mógłbym wykonać bitmapę.
Paweł:
--- Cytat: Ra w 15 Wrzesień 2011, 23:22:47 ---Podgląd scenerii na serwerze starałem się upodobnić kolorystycznie do Ebiscreen.
--- Koniec cytatu ---
Tzn, schemat układu torów z symbolami, których kolory oznaczają utwierdzenia przebiegów, stan urządzeń itp? Taki schemat pełni rolę właśnie pulpitu nastawczego (trzeba tylko dodać sterowanie) i dodawanie pulpitu kostkowego takiego jak w TW w takim przypadku chyba nie ma sensu.
--- Cytat: Ra w 15 Wrzesień 2011, 23:22:47 ---Chciałbym coś ruszyć w kierunku zależności i utwierdzeń, żeby do przerobionej Linii 546 zrobić coś więcej, niż było dotychczas. Nie bardzo czuję się na siłach, żeby przygotować pulpit dla stacji, więc nie wiem, co jest prościej. Czy dostosować tory do istniejącego pulpitu, czy przerabiać pulpit. Czy ten edytor zapisuje również, jaka kostka jest umieszczona w którym miejscu pulpitu, czy tylko ustawia grafiki?
--- Koniec cytatu ---
http://kontrakt-bhp.com.pl/paul/epk.rar
Pierwszy edytor tworzy tylko tło pulpitu - bitmapę. Drugi opisuje wszystko, co ma być aktywne - położenie przycisków (ale np. nie ich kolor czy wygląd, bo nie są animowane - z wyjątkiem plomb), położenie i wygląd lampek kontrolnych (podczas działania program przerysowuje w danych miejscach grafiki zmienionych lampek), ewentualnie inne rzeczy, takie jak amperomierze, dźwigienki itp. Nie opisuje wyglądu i koloru kostek, bo są elementem statycznym - można w ten sposób tworzyć pulpity o dowolnym wyglądzie, nie tylko kostkowe.
Do tego jest jeszcze komponent Delphi (nie ma go w archiwum) który ładuje oba pliki i odpowiada za ich działanie. Zaznaczam jednak że jest to tylko pulpit nastawczy, czyli urządzenie MMI. Jego działanie polega na generowaniu zdarzeń obsługi przycisków/dźwigienek i podświetlaniu lampek zależnie od otrzymanych poleceń w stylu "zaświeć/zgaś lampkę x". Wszystkie zależności muszą być stworzone oddzielnie.
Zależności z TW raczej nie znajdą zastosowania, bo uwzględniają wiele detali których nie ma sensu odwzorowywać w symulatorze jazdy lokomotywą - np. działanie przekaźników Kzw czy PmUtm, bez których spokojnie można się obejść. Zależności mają formę wyrażeń logicznych, których budowa odpowiada w uproszczeniu schematom obwodów przekaźników, wygląda to mniej więcej tak:
SA:=(wPrz(A) or SA) and (not oPrz(A)) and ItWolny(ItA) and (not Utm1) and ItWolny(Iz1) and KnZwPlus(1) and ...
SA to uzwojenie symulowanego przekaźnika (sygnałowy semafora A), wPrz/oPrz - zestyki przycisków, ItWolny - przekaźniki torowe, KnZwPlus/Minus - kontrola położenia zwrotnic, U - przekaźniki utwierdzające. Koniunkcje odpowiadają połączeniom szeregowym zestyków, alternatywy - połączeniom równoległym, negacje - zestyki rozwierne.
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej