Autor Wątek: Zakladanie zamka  (Przeczytany 15068 razy)

Offline maria1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Skąd: krakow
Zakladanie zamka
« dnia: 21 Styczeń 2018, 06:35:54 »
Nie zakładałam jeszcze zamka trzpieniowego. Czytałam w Ie 8 o sposobie zakładania i z wiadomości na sucho rozumiem, że po założeniu zamka trzeba sprawdzić czy spełnia on swoją rolę. Czyli co? Załóżmy, że rozjazd / elektryczny/ mam w plusie i nie chce mi przejść do minusa a potrzebuje dla jazdy pociągu takie właśnie położenie. Czyli wyłączam napięcie, idę przekorbowac rozjazd do minusa i w tym położeniu zakładam zamek, korbuje znowu aby sprawdzić czy spełnia swoją rolę czyli w tym momencie iglica powinna oprzeć się na trzpieniu zamka a następnie muszę odkorbowac czyli niejako odsunąć iglice od zamka. Tzn., że prawidłowo założony zamek a właściwie jego trzpien będzie odsunięty od iglicy, nie będzie się z nią stykal ?

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Zakladanie zamka
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Styczeń 2018, 09:14:40 »
Zasadą prawidłowego działania zamka trzpieniowego jest niedopuszczenie do I fazy przekładania rozjazdu - czyli, nie idzie iglica odlegająca, więc wtedy nie pójdzie dolegająca. Wtedy zamek spełnia swoje zadanie.

Teoretycznie iglica powinna dolegać do trzpienia, ale często zdarza się, że jest lekko krótszy, jednak spełnia swoje zadanie.
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2018, 09:16:12 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline maria1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Skąd: krakow
Odp: Zakladanie zamka
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Styczeń 2018, 09:36:41 »
Czyli kolejność wykonywanych czynności jest prawidłowa:
- korbuje do wymaganego położenia
- zakładam zamek
- jeszcze raz dokorbowuje aby sprawdzić
- następnie odkorbowuje/ z powrotem/
I to wszystko?

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Zakladanie zamka
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Styczeń 2018, 10:35:08 »
Tak, przekorbowanie do położenia, w którym chce się jechać, założenie zamka, próbne przekorbowanie, czy I faza pójdzie (czyli czy dolegająca się ruszy, ale nie powinna, jedynie lekko odlegająca), potem spowrotem do położenia w którym chcemy jechać (oczywiście położenie końcowe) i wtedy jest ok....
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline maria1

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Skąd: krakow
Odp: Zakladanie zamka
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Styczeń 2018, 11:21:56 »
Ogromne dzięki!