Autor Wątek: Dziwna sytuacja  (Przeczytany 68174 razy)

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Luty 2018, 10:11:58 »
Po pierwsze:
- nasza dysputa rozpoczęła się od zadania pytania, w jakim kontekście jest użyte słowo jakość, bowiem, jak później napisałem nie powiązałbym tego wyrazu z wyświetlaniem (nadawaniem) danego obrazu sygnału na semaforze świetlnym
Po drugie:
- nie wchodziłem w ogóle w szczegóły budowy, czy układu komór semafora świetlnego i ile potrzeba ich do prawidłowego wyświetlania (nadawania) sygnału świetlnego stąd rysowanie symafora, który miałby być jedynym możliwym przypadkiem nie jest tu tematem rozmowy. Być może w wolnej chwili narysuję, ale nie udowodnię, że jest to jedyny możliwy i co dalej?
Po trzecie:
- poczytałem o słowie "jakość" (jak zaleciłeś) i za wikipedią: "W współczesnym społeczeństwie przemysłowym, liczne nowe definicje kładą większy nacisk na jakość produktów określonych przez ich wartość użytkową, czyli w konsekwencji na społeczne aspekty użyteczności
technologii i usług.
Przykładowo jakość eksploatacyjna to zespół właściwości i charakterystyk wyrobu, określający rzeczywisty stopień spełnienia aktualnych wymagań użytkownika (według normy ISO 8402)"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jako%C5%9B%C4%87
Po czwarte:
- zdaje sobie sprawę, że ten wyraz ma więcej znaczeń (choćby jakość życia), ale jak napisałem
tylko do użycia, do konkretnych obrazów sygnałowych słowa "jakość", którego bym z tym, po prostu, nie powiązał. (...) bez wchodzenia w szczegóły jakie i ile do tego potrzeba komór.
Zadanie, to może być inne. Jak na familiadzie zrobienia ankiety z czym ludziom kojarzy się słowo "jakość". Ciekawe ile osób powiązało by to z wyświetlaniem (nadawaniem) konkretnego sygnału na semaforze świetlnym, czy sygnalizatorze drogowym.
Po piąte:
- zacząłem w ogóle tą rozmowę, bowiem wcześniej wyczytałem w Twoim poście
Twoja odpowiedź: Pyt.1-Ir1 §52,u.19,p.3
Taka ustawa nie istnieje, paragraf 52 kończy się na ustawie 8.
Dla mnie to wygląda tak:
- ustawa
- rozdział
- artykuł
- paragraf
- ustęp
- punkt
- litera
 chyba, że i w tym względzie mam jakieś zaległości.

Offline Kacper9

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Luty 2018, 11:40:29 »
Chyba chodzi o tą definicje za słownikiem PWN: "filoz. «istotne cechy przedmiotu wyróżniające go spośród innych".

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Luty 2018, 14:30:41 »
Po pierwsze: (...) ...
No cóż, przyjacielu, widzę, że przy Twojej ogromniastej erudycji, elokwencji i głębokiej (by nie powiedzieć - przenikliwej) znajomości tematu nie mam najmniejszych szans...
Mogę jedynie zacytować fragment znanej kiedyś reklamy telewizyjnej: a świstak siedzi i zawija te sreberka, zawija, zawija...
Paweł Piotr

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Luty 2018, 16:24:26 »
Ilość sygnałów = ilość obrazów sygnałowych; jakość = konkretny obraz sygnałowy.

Sorry, bo też się pogubiłem, rozumiem, że np sygnał wątpliwy np. choinka, gdzie świeci jednocześnie Z-P-P-B jest liczona jako ilość sygnałów?
Wg nowych instrukcji, to semafor podaje sygnały, czy wyświetla (czy wręcz emituje bądź wskazuje)?
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Luty 2018, 20:39:55 »
Wg nowych instrukcji, to semafor podaje sygnały, czy wyświetla (czy wręcz emituje bądź wskazuje)?
Na razie nadaje, ale pewnie po kolejnej zmianie będzie emitował...

Offline zolwik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 219
  • ISEDR - ISE Wr. Brochów
    • Zobacz profil
  • Skąd: Jelenia Góra/Wrocław
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Luty 2018, 00:25:44 »
Wg nowych instrukcji, to semafor podaje sygnały, czy wyświetla (czy wręcz emituje bądź wskazuje)?
Na razie nadaje, ale pewnie po kolejnej zmianie będzie emitował...
W której instrukcji jest napisane ze semafor nadaje sygnały?
Trainz

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Luty 2018, 09:34:52 »
W której instrukcji jest napisane ze semafor nadaje sygnały?
Jakby w tej głównej od sygnałów, czyli Ie-1
Rozdział II
§ 3. Sygnały nadawane przez semafory.
1. Sem. kształtowy nadaje sygnały...

Offline zolwik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 219
  • ISEDR - ISE Wr. Brochów
    • Zobacz profil
  • Skąd: Jelenia Góra/Wrocław
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Luty 2018, 13:21:43 »
A w ie4 jest mowa o wskazywaniu i wyswietlaniu
Trainz

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Luty 2018, 13:50:24 »
Proponuję zaprosić do rozmowy w tym wątku uznane autorytety w dziedzinie językoznawstwa - profesora Jerzego Bralczyka i profesora Jana Miodka...  ;D
Paweł Piotr

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Marzec 2018, 21:34:53 »
(...)  jeśli świeci się jedno pomarańczowe tylko te dolne,  jest to sygnał wątpliwy, nie mówcie że takiej możliwości nie ma, bo jak wiemy wszystko do okoła nas jest takie, a nie powinno mieć miejsca.
Mam prośbę do kolego IZKR IZ o komentarz do poniższego zdjęcia, które przeczy w oczywisty sposób wyznawanej przezeń błędnej teorii o kolejności komór sygnałowych na semaforach..
Paweł Piotr

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Marzec 2018, 15:00:42 »
I ciągle takie tam są, przynajmniej jeszcze w piątek tak było  ;D
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Marzec 2018, 16:30:54 »
Stoją sobie, stoją te semafory. A jak by któryś z kolegów pokusił się podać, jak wyglądają pozostałe komory świetlne na tych semaforach? Od razu zaznaczam, że na schemacie zamieszczonym przez Adriana Karwata na stronie http://www.semafor.prv.pl/ układy komór sygnałowych tychże semaforów są błędne.
Paweł Piotr

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Marzec 2018, 10:15:05 »
Już było o tym tu -> https://isdr.pl/index.php/topic,574.msg8967.html#msg8967 , a monter nie dał mi odpowiedzi. Musiałbym zadzwonić chyba na ZM bezpośrednio.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Marzec 2018, 13:38:49 »
A jak by któryś z kolegów pokusił się podać, jak wyglądają pozostałe komory świetlne na tych semaforach? Od razu zaznaczam, że na schemacie zamieszczonym przez Adriana Karwata na stronie http://www.semafor.prv.pl/ układy komór sygnałowych tychże semaforów są błędne.

Semafor N ma indeks 2, z czego wynika że można od niego wyjechać tylko do Mizerowa, a na wprost na tor lewy do ZMK brak przebiegu - potwierdza to oryginalny plan schematyczny (na którym układ komór jeszcze mniej zgadza się ze zdjęciami, przynajmniej w wersji do której mam dostęp). Szlak do Mizerowa jest krótki, nie ma na nim tarczy ostrzegawczej - zatem semafory M, N powtarzają sygnał semafora wjazdowego B1/2 w Mizerowie. Nie pozostaje chyba nic innego jak: semafor M od góry zielone-pomarańczowe-czerwone, semafor N od góry zielone-pomarańczowe-czerwone-pomarańczowe, bez światła białego.

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Dziwna sytuacja
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Marzec 2018, 16:28:45 »
Stan dzisiejszy usrk jest taki, że semafory wyjazdowe N2 i M w stacji Zabrze Makoszowy są równocześnie tarczami ostrzegawczymi do semafora B1/2 na podg. Mizerów i ich wskazania muszą uwzględniać wskazania sygnałowe, pojawiające się na semaforze B1/2, który może sygnalizować wjazd bez ograniczenia prędkości oraz z ograniczeniem prędkości do 40 km/h. Przy tym semafor wyjazdowy M zezwalał na wyjazd bez ograniczenia prędkości przy wyjeździe a semafor wyjazdowy N2 zezwalał na wyjazd z ograniczeniem prędkości do 40 km/h. Oczywiście były to wyjazdy na tor właściwy (nr 1) szlaku Zabrze Makoszowy – Mizerów (w mechanicznych usrk nie stosowano zorganizowanych przebiegów na niewłaściwy tor szlakowy). Zatem semafor wyjazdowy M musi podawać sygnały: S1, S2, S5 i S4, natomiast semafor wyjazdowy N2 musi podawać sygnały S1, S13, S12 i S10. Ale te semafory wyjazdowe nie były od zawsze tarczami ostrzegawczymi do semafora B1/2, a obowiązujące wówczas przepisy i odległości między semaforami wystarczał na ustawienie odpowiednich tarcz ostrzegawczych na szlaku – świadczyć o tym może zaznaczona na schemacie (jako nieczynna lub zlikwidowana) tarcza ostrzegawcza ToR do semafora wjazdowego R2 do stacji Zabrze Makoszowy od strony Mizerowa (skoro w tą stronę była wystarczająca odległość na ustawienie tarczy ostrzegawczej, to analogicznie w przeciwną stronę także). Wówczas semafor wyjazdowy M musiał podawać tylko 2 sygnały: S1 i S2, natomiast semafor N2 musiał podawać S1 i S10. Jak zatem wyglądały? Patrz rys. 1 – układ komór jakby znajomy, prawda? W momencie, gdy nadano im równoczesną rolę tarcz ostrzegawczych do semafora B1/2 w Mizerowie, liczna wskazań wzrosła – co zatem należało zrobić? Najprostsze wyjście – dodać do nich od góry komorę światła pomarańczowego – bez demontażu głowicy sygnałowej, bez demontażu samego semafora. W ten sposób powstały semafory, jak na rys. 2, czyli tak, jak na zdjęciu fotograficznym.
Dlaczego Adrian Karwat na narysowanym przez siebie schemacie oznaczył błędnie komory sygnałowe na tych semaforach, to pytanie do niego – pozostawiam je bez odpowiedzi, bo musiałbym napisać parę brzydkich rzeczy…
Paweł Piotr