Autor Wątek: Pytanie o badania wzroku.  (Przeczytany 21718 razy)

Offline mr-honest

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Pytanie o badania wzroku.
« dnia: 30 Kwiecień 2018, 12:16:24 »
Witam Was.
Piszę ponieważ nie znalazłem nigdzie jednoznacznej odpowiedzi jak to jest z tym badaniem wzroku przed przyjęciem na dane stanowisko. Według rozporządzenia z końca 2014 roku nie będąc zatrudnionym wcześniej na stanowisku dyżurnego ruchu, nastawniczego, kierownika pociagu, rewidenta, dróżnika czy automatyka wymaganie co do odczytu bez korekcji wynosi 0.4/0.2. Wygląda więc na to że wymagania zostały drastycznie zmniejszone? Jak to interpretować względem tablicy u okulisty w medycynie? 0.4 może być na jedno oko, 0.2 na drugie czy na przykład 0.2 na oba? Bo według tablic które obczailem w internecie 0.2 to są fest kobyły, 0.4 zresztą też (drugi lub czwarty rząd od góry tablicy). Więc w zasadzie praktycznie ślepy może przejść wstępne badania? Dobrze interpretuje? Wcześniej było bodajże 0.8 więc to już 8 rząd od góry, literki male. Jak to więc wyglada?

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwiecień 2018, 16:57:21 »
Cytuj
2. Wymagania dotyczące narządu wzroku
2.1. Konieczne jest spełnienie następujących wymagań dotyczących narządu wzroku:
2.1.1. ostrość wzroku:
2.1.1.1 w przypadku osób, które nie były dotychczas zatrudnione na danym stanowisku
kolejowym:

2.1.1.1.2. z korekcją 0,8/0,6 (korekcja ±3,0 Dsph), bez korekcji 0,4/0,2 – w odniesieniu do
stanowisk: kierownik pociągu, rewident taboru, dyżurny ruchu, nastawniczy, toromistrz,
dróżnik przejazdowy oraz automatyk,

Jak widzisz wszystko widzisz 1,0, potem jest chyba 0,8 itd, każda linia z większymi literkami (cyferkami) to mniej o ileś tam 0,X. Najlepiej idź do okulisty, niech Ci sprawdzi, to się dowiesz jaką masz ostrość widzenia. Albo zapytaj po prostu jakoś w kolejowej medycynie, być może i nawet "zwykły" okulista będzie wiedzieć....

Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline mr-honest

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Skąd: Katowice
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwiecień 2018, 18:20:02 »
Jaką mam to wiem bo na ostatnich badaniach wyszło 1.0. a więc odczytałem ostatni rząd. Pytam tylko hipotetycznie, bo zmieniając stanowisko na przykład z nastawniczego na dyżurnego badania są robione znowu wstępne, a nie okresowe. A więc nie wiadomo jak może być za pare lat z bardziej rygorystycznymi wstepnymi. Patrząc jednak na pierwszą lepsza tablice w internecie np https://www.google.pl/search?client=ms-android-samsung&tbm=isch&sa=1&ei=ZT_nWqLqJcyYkwXiuab4BA&q=tablica+badania+wzroku&oq=tablica+bada&gs_l=mobile-gws-wiz-img.1.0.0l5.13404.15170..16229...0....303.1286.2-4j1..........1.........41.IsUQFWNr3E8%3D#imgrc=Isu_83EDOfvUwM:
To 0.2 i 0.4 to odpowiednio drugi i czwarty rząd od góry a więc fest kobyły, gorzej by było z ustawiaczem czy manewrowym na start.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwiecień 2018, 21:24:01 »
No niestety tak jest, ja z się do ruchu przyjmowałem lat temu hoho, to obowiązywała I kat wzroku, chyba 0,8 na każde oko (bez korekcji). Teraz na "moje szczęście" badania kolejowe mnie nie obowiązują. Ale, z tego co wiem, to jeżeli masz podane 0.4/0.2 no to minimum tym jednym okiem musisz widzieć to 0,4.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2018, 21:25:50 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline arhan

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warmia
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwiec 2018, 16:25:18 »
Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu to się podepnę do tego ;)
Wracam na kolej po 26 latach. Po aplikacji na nastawniczego powiedziano że szkoda na nastawniczego i od razu na dyżurnego.
Badania wzroku bez zastrzeżeń, słuch też. Pozostały mi tylko testy u psychologa. Jest ich sporo w necie ale może podpowiecie które są najbardziej zbliżone do tych na badaniu.
I teraz pytanie najważniejsze. 23 lata temu przeszedłem mały zabieg operacyjny kręgosłupa. Ne ma z tego powodu żadnych dolegliwości ani ograniczeń. Czy taki zabieg mnie dyskwalifikuje u lekarza ogólnego. Neurolog nie widzi przeciwwskazań. Coś podpowiecie w tym temacie.

Offline Dulson

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwiec 2018, 17:43:45 »
Testy psychologiczne na nastawniczego wyglądają w ten sposób że pierwszy jest test na ajkju drugi test to test podzielności uwagi a trzeci test to rozmowa z psychologiem. Na teście podzielności uwagi dostałem kartkę na której były literki a w nich Ukryte słowa które miałem wyszukiwać i podkreślać jednocześnie w tle leciał lektor który czytał kolor i cyfrę miałem reagować na kolor zielony i żółty a cyfrę która występuje po tym kolorze zapisywać na osobną kartkę. Co do zdrowia Jeśli nie masz z tego tytułu żadnych ograniczeń i dolegliwości to nie będzie to stanowiło jakiegokolwiek problemu.

Pisane głosowo.

Offline arhan

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warmia
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Czerwiec 2018, 20:06:13 »
Dzięki za podpowiedź :) Słyszałem też że jest jakaś książeczka z obrazkami oraz listwy z lampkami które trzeba gasić bądź wciskać przycisk na przecięciu linii pionowej i poziomej.
Jutro się okaże co będzie :)

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Czerwiec 2018, 20:32:17 »
a trzeci test to rozmowa z psychologiem.

Poważnie takie coś jest? Nigdy nie miałem - ani na "durnego" (dyżurnego) - a robiłem w 2 ośrodkach różnych, ani na automatyka ......
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline arhan

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warmia
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Czerwiec 2018, 15:09:33 »
Badania zaliczone. Testy prawie dwie godziny ( cyferki, ogonki, tablice z podwójnymi liczbami oraz testy Ravena i coś tam jeszcze było ;) ), potem światełka ( gaszenie i krzyżowe). Rozmowa z psychologiem była, ale na zasadzie uzupełnienia kartoteki.

Offline Dulson

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Czerwiec 2018, 06:29:22 »
Ja jeszcze miałem test osobowości na 100 pytań, powtarzane pytania w innych kontekstach.

Offline shinkadamo

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Skąd: Ruda Śląska
Odp: Pytanie o badania wzroku.
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lipiec 2018, 22:41:50 »
Jaką mam to wiem bo na ostatnich badaniach wyszło 1.0. a więc odczytałem ostatni rząd. Pytam tylko hipotetycznie, bo zmieniając stanowisko na przykład z nastawniczego na dyżurnego badania są robione znowu wstępne, a nie okresowe. A więc nie wiadomo jak może być za pare lat z bardziej rygorystycznymi wstepnymi. Patrząc jednak na pierwszą lepsza tablice w internecie np https://www.google.pl/search?client=ms-android-samsung&tbm=isch&sa=1&ei=ZT_nWqLqJcyYkwXiuab4BA&q=tablica+badania+wzroku&oq=tablica+bada&gs_l=mobile-gws-wiz-img.1.0.0l5.13404.15170..16229...0....303.1286.2-4j1..........1.........41.IsUQFWNr3E8%3D#imgrc=Isu_83EDOfvUwM:
To 0.2 i 0.4 to odpowiednio drugi i czwarty rząd od góry a więc fest kobyły, gorzej by było z ustawiaczem czy manewrowym na start.
Mój pierwszy post na forum, więc witam, ale chciałem się odnieść do sprawy ostrości wzroku na badaniach w kolejowej medycynie pracy.

Podana powyżej tablica Snellena jest tylko przykładową tablicą. W katowickiej medycynie kolejowej są literki, ale wiele to nie zmienia. Zgodnie z  rozporządzeniem z 30 grudnia 2014, normy się drastycznie obniżyły w przypadku wzroku na stanowiska dyżurnego ruchu, nastawniczego, toromistrza itd. - bez zmian wymagania wstępne na maszynistę.
Badania ostrości wzroku są wykonywane z odległości 5 metrów i to właśnie cyfry ostrości po prawej stronie tablicy odpowiadają właśnie wyznacznikowi odległości, jakim jest 5 m.
Przykładowo okuliści w katowickiej medycynie kolejowej przyjęli punkt wyjściowy zgodny z okiem miarowym, co daje ostrość 1.0/1.0 na każde oko, więc trzeba przeczytać 3 rząd od dołu na badaniach. Jednak bez obaw - jeśli przeczytasz ten rząd bezbłędnie, kończy się badanie ostrości (pomijam dalsze badania na daltonizm, olśnienie itd.). Jeśli jednak będziesz miał problem, okulista będzie przesuwał się do góry po tablicy i nawet przyszły maszynista ma jeszcze pole manewru, bo musi przeczytać najmniej piąty rząd od dołu (0,8/0,8), wyżej jest zdyskwalifikowany.
Obecnie wystarczy, że dyżurny ruchu przeczyta 0.4/0.2, czyli jedno oko musi czytać bez okularów rząd z ostrością 0.4, co da możliwość zastosowania korekcji ±3,0 Dsph. Okulista nakaże Ci stosowanie takiej korekcji w pracy, no bo musisz widzieć. W przypadku badań okresowych sytuacja jeszcze bardziej działa na naszą korzyść, nawet u maszynisty.
Jedyny szkopuł to taki, że mentalnie lekarze w medycynach kolejowych żyją jeszcze rozporządzeniem z 16 sierpnia 2004 i stosują stare nawyki podczas badań. Lepiej iść na badanie wyposażony w wiedzę zgodną z nowym (już 3-letnim!) rozporządzeniem.

Dodam, że w przypadku słuchu, również nastąpiło mocne załagodzenie norm:

3.1.2.1. szept każdym uchem oddzielnie z odległości 4 m – w przypadku osób, które nie były
dotychczas zatrudnione na danym stanowisku kolejowym,
3.1.2.2. mowę zwykłą każdym uchem oddzielnie z odległości 5 m – w przypadku osób, które
były albo są zatrudnione na danym stanowisku kolejowym;
3.1.3. niedosłuch dla ucha gorzej słyszącego na poziomie: nie wyższym niż 40 dB przy
częstotliwościach 500 i 1000 Hz, nie wyższym niż 45 dB przy częstotliwości 2000 Hz i nie
wyższym niż 60 dB przy częstotliwości 3000 Hz;

Kiedyś szept był zawsze z 5 metrów, teraz jest na okresowych mowa zwykła z 5 metrów!! A także niedosłuch jest dozwolony. I kategoria słuchu była do bodajże 25 dB, a powyżej tej normy to zgodnie z WHO jest "lekki niedosłuch". Także dotychczasową kategoryzację słuchu można porzucić w niebyt. Zresztą, w obecnym rozporządzeniu nie ma w ogóle nic napisane o kategoryzacji wzroku i słuchu.