Autor Wątek: Zawórki blokowe i inne pierdółki.  (Przeczytany 16242 razy)

Offline centarail

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« dnia: 03 Październik 2018, 22:52:53 »
Witam.
Mógłby ktoś wskazać jakieś lektury poruszające tę jakże ciekawą dziedzinę automatyki? Potrzebowałbym też materiałów które mówią jak to wszystko się odbywa. Ktoś zapyta co to obchodzi ruchowca - no po części ma rację, ale pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny usterki to pół sukcesu patrząc na umiejętności niektórych automatyków z urzędów pracy. Z góry dziękuję za pomoc.

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Październik 2018, 15:38:00 »
Na allegro można znaleźć dużo książek o srk mechanicznych.
Co do samej zasady działania - ja dopóki nie zacząłem grzebać w urządzeniach to myślałem, że wiem dużo z książek, jednak praktyka to praktyka ....
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.

Offline EN57-002

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 770
    • Zobacz profil
  • Skąd: Chorzów
Odp: Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Październik 2018, 18:23:09 »
W miarę przystępnie urządzenia mechaniczne opisane są w:
Antoni Mikulski - "Mechaniczne urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego." WKŁ W-wa, 1979.

Poglądowo z duża ilością rysunków, dziś już b. trudna do zdobycia, właśnie z powodu pożądania jej przez automatyków:
Antoni Mikulski - "Elektromechaniczne urządzenia bezpieczeństwa ruchu pociągów". WK Wa-wa, 1955 (wyd. 2 w czerwonej oprawie) lub z 1954 [bardziej ubogie (wyd. 1 w niebieskiej oprawie)].  Obie pozycje to powiększony format A4.

Oczywiście można jeszcze skorzystać z:
Tad. Ważyński, St. Karaś - "Urządzenia zabezpieczenia ruchu pociągów" t. 1 (część mechaniczna) i 2 (urządzenia elektryczne) wyd. 1961 poszerzone lub to samo, wyd. 1964 już bardziej ubogie.

Bardziej przystępnie napisane jest w Mikulskim z 1979 r, i jak to uda Ci się zdobyć, to życzę owocnego poszerzania wiedzy.

Offline centarail

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Październik 2018, 19:00:38 »
Dzięki bardzo za wskazanie tych źródeł. Póki co udało się załatwić Mikulskiego - na chomiku jest cała jego 296-stronicowa książka elegancko zeskanowana w formacie .pdf. Z resztą jest taki problem że jest tylko na archiwum allegrowskim, na chomiku nie ma także ciężej będzie to zdobyć, ale przejrzałem kilka stron autorstwa Pana Antoniego i już mi się ta książka spodobała. Wszystko opisane jak "krowie na rowie" i o to właśnie chodzi. Jeszcze raz serdecznie dziękuję koledze EN57-002  :)

Offline centarail

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Październik 2018, 22:27:22 »
A czy jeśli chodzi o suwakowe USRK znajdę podobne lektury? Niestety powoli tracę nadzieję, bo wklepując w wujka google frazy: "suwakowe USRK", czy "suwakowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym", czy też "suwakowe USRK książki" nic nie ma :/

Offline Paweł

  • Administrator
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kęty
Odp: Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Październik 2018, 23:10:48 »
Opis najpowszechniejszego typu urządzeń suwakowych - jednorzędowe S&H (VES) znajdziesz w większości książek o elektrycznych urządzeniach srk, np. "Elektryczne urządzenia zabezpieczenia ruchu pociągów" T. Mickiewicz, WK 1959, czy "Elektryczne urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego. Urządzenia stacyjne" A. Zajączkowski, K. Kalicińska, W. Olendrzyński, WKŁ 1982. Jest ponadto książka "Działanie i obsługa elektrycznych nastawnic suwakowych", T. Dukowicz, WK 1954, z krótkim opisem wszystkich używanych na PKP typów urządzeń suwakowych (bardziej pod kątem gałkologii niż konstrukcji).

Offline centarail

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Skąd: Polska
Odp: Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Październik 2018, 00:06:41 »
Jesteś wielki!  :) Tego mnie było trzeba!

Offline jageer

  • Projektant
  • Użytkownik
  • Wiadomości: 1395
  • Podg. Papago
    • Zobacz profil
  • Skąd: wieś Papago.
Odp: Zawórki blokowe i inne pierdółki.
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Październik 2018, 17:03:36 »
Są jeszcze Vademeca projektantów :) Nawet jakieś niedawno skanowałem o VES-ach ....
Nawet dziś na sucho tłumaczyłem, jak działają zależności w mechanicznych, aż zacząłem się zastanawiać, czy nie zrobić ruchomego modelu....

Co do książek podanych przez Pawła, to raczej jak wspomniał "ogólna obsługa" i zasada działania.

Tak np. wyglądają od kuchni suwaki na Bytom Bobrek - Pintsch, już niedługo przejdą do histori.


« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2018, 17:08:03 wysłana przez jageer »
Tak też można mili moi.
Tor zajęty, a wjazd stoi.