Autor Wątek: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia  (Przeczytany 12557 razy)

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« dnia: 21 Czerwiec 2020, 18:09:33 »
Witajcie. Nie wiem gdzie to dać, więc dałem tu. Ma żona właśnie przejeżdżała przez torowisko, 2 auta przed nią znajdowały się na torach, gdy nadjeżdżał pociąg - z odszukanego rozkładu był to pociąg Przewozów Regionalnych relacji Bydgoszcz Główna - Gdynia Chylonia. Szczęście polegało na tym, że hamował przed stacją w celu postoju. Co by jednak było w innym przypadku, to nawet myśleć nie chcę. Mam nadzieję, że mechanik zgłosi ten incydent - dawał sygnałami jak szalony podobno. Zawsze mam odruch rozglądania, mimo otwartych szlabanów i każdemu to powtarzam. A tym bardziej, ruszanie przy nadal migającym czerwonym, ale otwartych już rogatkach. Ileż to razy starłem się z jednym i drugim, bo się spieszyło, a ja stałem do zakończenia wyświetlania sygnału. Powiem Wam, że mimo iż ja nie brałem w tym "zdarzeniu", to jestem rozdygotany...

Offline MuNiO

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwiec 2020, 18:17:22 »
Który przejazd ?
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 18:23:34 wysłana przez MuNiO »

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Czerwiec 2020, 18:26:32 »
Mój Panie, pytaj Ty mnie... Nie wiem jaką ma numerację. Stacja Gdańsk Orunia. Kawałek dalej w stronę Gdańska  Głównego jest następny przejazd, ale bez stacji.

Offline MuNiO

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Czerwiec 2020, 18:28:02 »
Orunia Gościnna - pytanie tylko którym torem jechał pociąg.  Jak jechał "lewym" do Głównego to mógł wjechac w peron przy podniesionym szlabanie. Jak jechał zasadniczym to peon jest za przejazem.
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 19:03:52 wysłana przez MuNiO »

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Czerwiec 2020, 18:39:07 »
Jechał prawym, stanął na stacji za przejazdem... Żona mi powiedziała, że  kilkanaście razy długo i krótko sygnalizował swe zbliżanie. Sam musiał być conajmniej zaskoczony.
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 18:41:20 wysłana przez melis »

Offline MuNiO

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwiec 2020, 19:01:20 »
Już wiem, tam jest SSP z TOP-ami więc mechanik wiedział o awari.
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 19:03:22 wysłana przez MuNiO »

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwiec 2020, 21:19:56 »
Ino kierowcy nie wiedzieli. Buda jest 3m od szlabanu...

Offline MuNiO

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Czerwiec 2020, 21:24:59 »
Zwykła usterka przejazdu od tyle :)

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwiec 2020, 21:40:09 »
@MuNiO ok, tyle że brak światła ostrzegawczego, szaleńczo trąbiący pociąg i korek na torach. Skład zwalniał, ale nie stanął. Jeśli mechanik wiedział o usterce, to zapewne nie miał dużej prędkości. Jutro jak się zobaczę z moją, to dopytam jak to dokładnie wyglądało. W każdym razie, dzięki za zainteresowanie :)

Offline MuNiO

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Czerwiec 2020, 22:04:10 »
Wiesz jaką role dla mechanika odgrywa TOP ? Skoro przejazd miał awarie to mogły być nawet ciemne sygnalizatory przejazdowe, dlatego mechanik trąbił jak szalony jak to określiłeś. Mechanik zwolnił bo TOP  pokazał że jest usterka.

Offline Paweł Piotr

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 437
    • Zobacz profil
  • Skąd: Kraków
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Czerwiec 2020, 08:08:34 »
Opisana przez melis sytuacja na przejeździe kolejowym jest klasycznym przykładem skrajnej nieodpowiedzialności kierujących pojazdami. Gdyby wówczas doszło do zderzenia pociągu z pojazdami na przejeździe, JEDYNYMI winowajcami byliby właśnie kierowcy, którzy na tym przejeździe znaleźli się na torach. Jakże często kierowcy zapominają o tym, że na przejeździe kolejowym są INTRUZEM, któremu wolno ten przejazd przekroczyć w ściśle określony sposób w ściśle określonych okolicznościach. Mówi o tym wyraźnie art. 28 Prawa o ruchu drogowym, w którym - co warto zauważyć - nie ma mowy o kategoriach przejazdów, co oznacza, że dotyczy on WSZYSTKICH rodzajów przejazdów. Podniesiony szlaban czy ciemne światła na sygnalizatorze NIE SĄ ŻADNĄ gwarancją, że nie zbliża się pociąg (może być awaria urządzeń lub błąd ludzki). Fakt zabudowy urządzeń ostrzegających maszynistę o usterce samoczynnych rogatek czy świateł (co powinno skutkować zachowaniem odpowiednich procedur przez maszynistę przy zbliżaniu się do przejazdu) NIE JEST I NIE MOŻE BYĆ traktowany przez kierujących samochodami jako powód do ulgowego traktowania rygorów wspomnianego art. 28 Prawa o ruchu drogowym.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2020, 08:12:20 wysłana przez Paweł Piotr »
Paweł Piotr

Offline Tomiexpress

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdynia
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Czerwiec 2020, 18:06:32 »
Powodem była wyłamana rogatka, dyżurni stale mówili przez rtf o tym.
Wiem, bo aukat jechałem do G.P.P i słyszałem te komunikaty

Offline melis

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 326
    • Zobacz profil
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Brak zamkniętego szlabanu na stacji Gdańsk Orunia
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Czerwiec 2020, 20:58:41 »
Światła ostrzegawcze działały jednak, a mimo to kierowcy wjeżdżali. Byłem wściekły na mą żonę, ale powiedziała mi, że nie mogła wjechać na tory, bo były zablokowane przez inne pojazdy. Nie zmienia to postaci rzeczy, że gdyby przejazd był wolny, wjechała by... Na szczęscie zrozumiała, tym razem mam nadzieję dobitnie, czym może się skończyć zlekceważenie świateł ostrzegawczych, mimo podniesionego szlabanu. Dziękuję Wam Wszystkim, za odpowiedzi. Naprawdę bardzo fajnie, że można na Was liczyć. Niestety nie zabłysnę tu żadną specjalistyczną wiedzą, bo mimo używania isdr'a jako odskoczni, nie wiele uczyłem się przepisów - choć coś tam liznąłem. Raz jeszcze bardzo Wam dziękuję!