ISDR - Symulator prowadzenia ruchu kolejowego

Forum Główne => Ruch kolejowy => Wątek zaczęty przez: maria1 w 14 Lutego 2018, 19:52:29

Tytuł: Pytanie o wolna
Wiadomość wysłana przez: maria1 w 14 Lutego 2018, 19:52:29
1. W załączniku wzór R146. Interesuje mnie czy po zamknięciu toru szlakowego nr 2 Świerk - Olcha / Świerk zarządza torem nr 1/ , czy Świerk wyprawiając pierwszy pociąg do Olchy / nr pod. 354011/ w kierunku zasadniczym nie pyta o wolną / blokada jest nieprzystosowana/. Ktoś ostatnio powiedział mi, że dopóki nie wprowadzę ruchu jednotorowego dwukierunkowego to nie muszę pytać o wolną. Czy rzeczywiście?.
2. A gdy blokada Pbl jest przystosowana to po zamknięciu toru jadąc w swoim zasadniczym kierunku pytam od razu o wolną?
3. Czy może nie ma znaczenia czy blokada jest przystosowana czy nieprzystosowana to zawsze po zamknięciu toru szlakowego pytam o wolną dla wszystkich pociągów i w jedna i w druga stronę?
Tytuł: Odp: Pytanie o wolna
Wiadomość wysłana przez: jageer w 14 Lutego 2018, 20:20:08
AD.1 Jeżeli zamknie się jeden tor, a blokada jest nieprzystosowana, to generalnie rzecz biorąc, posterunek sąsiedni nie ma prawa i podstawy wyprawienia "po lewym", w takim wypadku po prostu jeździ się w jedną stronę - czyli niby nie ma konieczności pytania o wolną, do czasu wprowadzenia dwukierunkowego, należy pamiętać, że możemy też wprowadzić 2 kierunkowy przy obu czynnych.

Między podg. Gaj, a posterunkami PRB i PRD, są tory 1 szlakowe, jednokierunkowe (blokada typu C jednokierunkowa), z tego co pamiętam to tam podawało się tylko godzinę odajzdu / przyjazdu.

AD.2 Wtedy traktujemy szlak jak 1 torowy, więc wypada.

AD.3 W przypadku jeżdżenia po 1 torze w obu kierunkach, zawsze pyta się o wolną. Na niektórych posterunkach z SBL, są nawet liczniki od zwbl i spisuje się zawsze ich stan po zmianie kierunku przy nr pociągu wyprawianego jako pierwszy po zmianie kierunku.