Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - mcgiwer

Strony: [1] 2
1
Ciekawe jest że w kraju udało się już wprowadzić kilka LCS-ów ( Źródło: https://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php?title=Lokalne_Centra_Sterowania_w_Polsce ) więc pomyślałem że ciekawie by było gdyby koledze Pawłowi udało się odwzorować działanie takiego "wynalazku", który by działał np. w obrębie jednego miasta ;-p

2
Na pomysł wpadłem czytając artykuły poświęcone zastosowania twojego ISDR w placówkach edukacyjnych.
W moim pomyśle działało by to podobnie jak to na stanowisku instruktora w artykułach

3
Wpadłem na pomysł odwzorowania rzeczytwistych posterunków i stacji w ISDR.
Jedyną nowością jaką przy tym chciałem spróbować zrobić, to taka, że w przypadku większych miast, (jak np.: Wrocław, Łódź, Katowice, Warszawa, itp.) były by one zrobione w formie LCS-a (Lokalne Centrum Sterowania. Opis tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lokalne_Centrum_Sterowania ) mającą kontrolę nad wszystkimi posterunkami w obrębie miasta.
Co o tym myślicie ? Liczę na konstruktywne odpowiedzi.

4
Testowo / Odp: Nie prawidłowe kodowanie znaków
« dnia: 05 Maj 2015, 10:31:49 »
Co konkretnie "krzaczy"? Jaki OS?

przez "krzaczy" mam na myśli bak polskich znaków diaktrycznych"

OS: Windows 7

5
Testowo / Nie prawidłowe kodowanie znaków
« dnia: 02 Maj 2015, 15:18:17 »
Witam. W symulatorze jest ustawione złe kodowanie (nie jest utf-8) i zamiast polskich znaków są tak zwane "krzaki"

6
ISDR - Tematy ogólne / Odp: "Wykolejenie się" programu
« dnia: 04 Listopad 2014, 19:16:33 »
Cytuj
A numer błędu, jeśli takowy powstał? Error.sav?

error.sav nie powstał a numerowi błędu się nie przyjrzałem :(

Cytuj
Wersja?

Jak pisałem w poprzednim poście - 20140511 (11.05.2014)

Cytuj
Jakie programy w tle?

firefox, skype

7
ISDR - Tematy ogólne / Odp: "Wykolejenie się" programu
« dnia: 04 Listopad 2014, 16:51:44 »
Problem jest znany i zostal juz znalezniony. Bedzie poprawka w nastepnej wersji.

chyba jeszcze nie został naprawiony... właśnie pobrałem (tak dla testów) wersję testowa z maja 2014 i podczas normalnego użytkowania program się wykoleił... trzeba dalej szukać

8
Jak to w dokumentacji i drobnych pracach?

zależy co potrzeba  ;)

Przecież proponowałeś przepisanie ISDR na inny język programowania? To nie są drobne prace. Kto wówczas miałby wykonać tę "zasadniczą" część pracy? ;)

Nie do końca zrozumiałeś mój kontekst  :P

Pomysł przepisania ISDR na inny język był jedynie pomysłem na daleką przyszłość  ;)

9
Jeżeli masz na myśli ostatnie zdanie, tzn. przepisanie całości, a inaczej mówiąc stworzenie od zera "ISDR 2", to nie widzę przeszkód żeby zaczynać, stary kod raczej nie będzie do tego potrzebny (wystarczy wyspecyfikować działanie), powodzenia ;) Choć nadal nie widzę sensu takiej operacji, aktualna organizacja projektu sprawdza się nieźle.

Ja myślałem raczej o pomocy w dokumentacji i drobnych pracach nad ISDR żeby pomóc tobie, a nie pisaniu ISDR 2 od zera  ;)

10

Ale chyba nie masz na myśli mojej strony? ;) Tam jest tylko "ekstrakt" z całej tematyki. Jeżeli już chcesz się na czymś opierać, to polecam zaopatrzyć się w jakieś porządne książki, np. "Elektryczne urządzenia zrk" WKŁ 1982. Ale to i tak nie zastąpi wiedzy praktycznej - gdybym tworzył symulację wyłącznie na podstawie literatury, to pewnie działała by trochę inaczej.

Pisałem ogólnie  :P jak wpisałem w google hasła związane z srk to dostałem sporo wyników

Odnośnie mindmapy. Jako "core" obecnie można potraktować wspomnianą bibliotekę, która kontroluje upływ czasu, symuluje ruch i działanie urządzeń zewnętrznych srk oraz dostarcza interfejs do sterowania nimi w dowolny sposób. To jest podstawa całej symulacji. Biblioteka ta otoczona jest podstawowymi funkcjami programu, tzn. obsługa Podglądu sytuacji w terenie, wysyłanie poleceń do składów, główne procedury łączności, podstawowe narzędzia i elementy interfejsu użytkownika itp.

"Wymiennymi modułami" są blokady liniowe, SSP, logika współpracujących posterunków, pulpity nastawcze, a docelowo także rzeczy które są obecnie zagnieżdżone w kodzie głównego pliku: zależności stacyjne, SWDR, RASP, powtarzacze SSP.

Zgadza się, tylko jak mniemam, "core", czyli główny kod został nadmiernie obciążony zbyt wieloma rzeczami i funkcjami, co powoduje również zwiększone zużycie zasobów komputera (ok 17 MB) oraz zwiększenie objętości kodu


Przy czym ich wymienność polega na tym, że można je dodać prosto do projektu i nie do końca prosto powiązać z resztą na poziomie kodu źródłowego (ale nie dlatego, że nie są w C++, tylko dlatego, że tych powiązań jest dużo i są zależne od specyfiki - np. dla nietypowej blokady trzeba wymyślić zmieniony sposób jej obsługi przez AI).

Co sądzicie aby w wersji deweloperskiej spróbować rozwiązania aby stworzyć tzw. "pliki funkcyjne", czyli w odpowiednich katalogach stworzyć pliki w których umieściło by się pogrupowane wg. kategorii funkcjonalności funkcje?

Następnym krokiem było by utworzenie w głównej bibliotece funkcji która wczytywała by te pliki bezpośrednio z plików w tych katalogach. To rozwiązało by sprawę dynamicznego ładowania modułów i innych danych zewnętrznych

Na razie myślę prędzej o automatyzacji tworzenia niektórych typowych powiązań poprzez generowanie potrzebnego kodu na podstawie wprowadzonych danych o posterunku i jego otoczeniu. Nie wchodzi w grę natomiast zmienianie całej architektury programu czy przepisywanie na inne języki - za dużo pracy, za małe korzyści.

Ja mogę pomóc na ochotnika  ;)

Przy okazji, co myślisz Pawle o wbudowaniu do ISDR takich edytorów jak np.: edytor RJ, epk, eps, itd. ?

11
Chciałbym zauważyć to co jest napisane w aktualnej dokumentacji ISDR dołączonej do programu:

Cytuj
Podczas tworzenia programu położono duży nacisk na uniwersalność i modułową budowę kodu źródłowego,
co ma w przyszłości ułatwić tworzenie na jego podstawie symulatorów innych posterunków.

Może to zabrzmi dziwnie, ale to co próbuję zrobić pasowało by do cytowanego przeze mnie założenia opisanego w dokumentacji.

A co do metod działania urządzeń srk, można znaleść dużo na ten temat w internecie (wystarczy zapytać wójka google  :P ). Dokumentacja ISDR zawiera również wiele ciekawych informacji na ten i inne tematy

Załaczam mindmapę o której pisałem wcześniej. Nie ma na niej wszystkich funkcji, gdyż spowodowało by to zmniejszenie jej czytelności.

Notatka: Załączona mindmapa jest jedynie przykładem

12
Czy zamierzasz się podjąć osobiście przetworzenia tej biblioteki na odpowiednie moduły, czy proponujesz, aby zajęli się tym inni? ;)

mogę spróbować sam, ale każda pomoc będzie mile widziana ;)

Poza tym nie jestem pewien, w czym Twoim zdaniem miałoby pomóc rozbicie jednej dużej biblioteki, na kilka mniejszych - tak konkretnie.

Jak napisałem w PM do Pawła, rozbicie kodu na mniejsze pozwoliło by pracować na mniejszych partiach kodu (zamiast pracować na raz nad 16,3 tys. linijkami kodu), co przyśpieszyło by prace rozwojowe.

Pracuję nad tak zwaną mindmapą (mapą myśli jakby ktoś nie wiedział co to jest ;) ) która schematycznie pokazała by przykład proponowanego przeze mnie rozwiązania.


13
Ja rozumiem że wielu z was uważa mój pomysł za zły, lecz moją intencją była jedynie chęć ułatwienia rozwoju symulatora poprzez rozbicie tych 16,3 tys. linijek kodu na mniejsze porcje, co pozwoliło by znacznie skrócić czas pracy ;)

14
1/ jest potężna, więc jej rozbicie na mniejsze moduły przechowywane np. w postaci dll-i, to gigantyczna praca,

można przecież stworzyć własny rodzaj bibliotek (np. z rozszerzeniem .isdrmod), które było by wykorzystywane wyłącznie przez IDSR, co pozwoliło by w przyszłości łatwiej przenieść na inne systemy operacyjne

Jeśli jednak mimo to chcesz spróbować swoich sił, zgłoś się do Pawła, może pozwoli Tobie zapoznać się z biblioteką, ale obawiam się, że to będzie słomiany zapał.  ;)

Paweł jest chyba bardzo zajęty skoro jeszcze nie odpisał na moje poprzednie PM ;)

Dodatkowo, myślę że dobrym pomysłem było by przeniesienie projektu z Deplhi na np. C++ lub javę, które w przeciwieństwie do Delphi i Pascala umożliwiają stworzenie (w przypadku C++ kompilację) wersji dla np. Linuxa

15
Chyba nie orientujesz się jak duży jest kod ISDRa podając takie propozycje...

Odsyłam spowrotem do mojego pomysłu z pocztku, gdzie napisałem, że kod można by było rozbić na moduły, co ułatwiło by prace rozwojowe, gdyż pracowało by się z mniejszymi partiami kodu

No to siadaj do kompa i pisz...

Niestety, kod isdr nie jest chyba nigdzie udostępniony

Strony: [1] 2