Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - EN57-002

Strony: [1] 2 3 4 ... 42
1
Symulator ISDR / Odp: Okno debugowania - o co w tym chodzi?
« dnia: 20 Marzec 2018, 21:09:41 »
Cześć! Grając w Liskowie zawiesiło się AI i nie wysyła pociągów.
Ale to z każdego kierunku nie wysyła, czy z jednego, dwu? Od której godz. nie wysyła, jakieś screeny z debuga?

2
Ruch kolejowy / Odp: Dziwna sytuacja
« dnia: 19 Marzec 2018, 20:45:58 »
Na sbl pomarańczowe też jest poniżej czerwonego i jakoś jadą...  ;D
Przypomnę, że spr. dot. semafora z głowicą 5-cio komorową i wyświetlonym dolnym światłem pomarańczowym, co dla niektórych, z tego co napisali, może być sygnałem wątpliwym.

3
Ruch kolejowy / Odp: Wjazd z toru lewego
« dnia: 18 Marzec 2018, 19:04:36 »
Przepis ten sankcjonuje istniejącą obecnie na kolei sytuację istnienia dwóch rodzajów szlaków dwutorowych: z liniową blokadą jednokierunkową (treść ustawy 1) oraz z liniową blokadą dwukierunkową (treść pkt. 2 do ust. 1).
W pierwszym przypadku szlak składa się z dwóch torów – patrząc w kierunku jazdy pociągu – toru prawego, będącego kierunkiem zasadniczym (dawniej – kierunek właściwy), oraz toru lewego, będącego kierunkiem przeciwnym do zasadniczego (dawniej kierunek niewłaściwy).
Przypadek określony w pkt. 2 do ust. 1 oznacza tzw. banalizację torów szlakowych, czyli przystosowanie ich do prowadzenia ruchu pociągów w obydwu kierunkach z całkowitym zabezpieczeniem tego ruchu w urządzeniach srk (utwierdzenie drogi przebiegu, właściwy sygnał zezwalający na semaforze, obsługa szlakowej blokady liniowej). Odstępstwo od zasady sformułowanej w treści ustawy 1 paragrafu 22, dopuszczone punktem 2 do ustawy 1 oznacza, że znika pojecie kierunku zasadniczego i przeciwnego do zasadniczego, bowiem sankcjonowana banalizacja torów szlakowych oznacza, że ruch pociągów może być prowadzony w sposób w pełni bezpieczny (bezpieczeństwo to zapewnia organizacja tych przebiegów w wewnętrznych urządzenia srk) po obydwu torach w obydwu kierunkach – uzgodnionych przy pomocy usrk między dwoma posterunkami ruchu.
To trochę wbiję w temat. Ten drugi przypadek, jest m.in. na szlaku Starzyny - Sprowa (bo to znany przypadek), a mimo tego, pociągi wychodzące z podg. Sprowa (choć tam się w bok nic nie odgałęzia) na tor objęty banalizacją dostają W24. Tak było w przypadku znanego wypadku, gdzie Ex do Wa-wy wszedł na tor "prawy", choć miał W24 na "lewy" (również wydaje się tu być niedopracowane Pc2). Skoro na początkowym posterunku wchodzi na tor lewy, to zakładam, że u jego ujścia nadal jest na torze lewym, stąd wejście na następny post. jest z toru lewego? Czy się pogubiłem?

4
Ruch kolejowy / Odp: Wjazd z toru lewego
« dnia: 16 Marzec 2018, 19:22:23 »
  To jest tak jak w wielu zawodach. Jest tzw. rasowy kierowca, który (to dziś modnie używane słowo "ogarnia" prowadzenie pojazdu i nie tylko, bo prace silnika, działanie innych urządzeń, ogólnie dbałość o pojazd itp.) i taki który porusza się do przodu i też jest kierowcą.
  Na kolei też są osoby, które się nią interesują, przyswajają nowinki, ogarniaja i, co najważniejsze, rozumieją jej działanie, urządzeń, zastosowanie przepisów, ich znaczenie, nadto pracują i są tacy, którzy są znajomymi od znajomych, dostali się na stanowisko przez znajomości, bo se posiedzisz na nastawni i "trochę" popracujesz i będzie leciało.
  Stąd wjazd z lewego dla niektórych do rozkaz pisemny "S".
  Sam "przerobiłem" osobę, która zdawała autoryzację na posterunku i totalnie nie ogarniała, choć przeszła m.in. przez "moje" ręce (a starałem się jak mogłem) i było mi trochę wstyd że miałem w tym udział (autoryzacja była u mnie na służbie). Dziś jest ISDR (wiem, skrót jest już inny). No i co?

5
Inne / Rozmiar załącznika.
« dnia: 16 Marzec 2018, 14:15:22 »
  Jakoś nie doszukałem się tematu o tym, to nowy.
  Czy jest jakaś szansa na zwiększenie wielkości załącznika? Obecnie z tego co widzę to tylko 2 MB i nawet zdjęcia 2,27MB nie da się załączyć.
 

6
Urządzenia srk / Odp: Naprężacz grupowy.
« dnia: 16 Marzec 2018, 14:01:07 »
Sworzeń z wajchy wyjęty. Ale wpierw został odkopany kanał pod suwakiem i drążkiem do latarni. Sama wajcha oczyszczona (poduszki ślizgowe) nasmarowana i na nastawni wkleszczona. Na gruncie nadal bez sworznia, a to podyktowane jest jazdami. Z wyciągowego (na zdjęciu 201 na wyciągowym) po torze 102, a ze stacji na tor 101, stąd teraz po wjeździe na 101 będzie brechą, bo na wózku jest brecha na wyposażeniu, odrabiana na jazdę ze 102.
 
Niestety, widzę forum przyjmuje załączniki do 2MB tylko, stąd zdjęcie z wyciągowego.

7
Ruch kolejowy / Odp: Dziwna sytuacja
« dnia: 13 Marzec 2018, 10:15:46 »
Obecnie ZM, to mały pikuś przy ZZ2.......
Teraz to jest ZZ1. Zmiany, zmiany, zmiany...

8
Ruch kolejowy / Odp: Dziwna sytuacja
« dnia: 12 Marzec 2018, 19:23:37 »
W efekcie mamy na posterunkach ruchu pomieszanie typów urządzeń, gdzie dyżurny ruchu ma klucze, elementy scentralizowane, przekaźniki (...)
Takie właśnie urządzenia są (nie wiem czy jeszcze), na omawianej stacji ZM. Kiedyś je tam fotografowałem wewnątrz.
W Skierniewicach przed modernizacją było podobnie.

9
Około 17:56 poc. pasażerski 730 z szybkością około 65 km/h wjechał na zwrotnicę "1" ...
  Wykolejeniu uległy trzy pierwsze wagony poc. pasażerskiego. Dwa czołołowe wagony zsunęły się z nasypu i zostały tak poważnie uszkodzone, że nie nadawały się do naprawy.
Gdy poc. pasażerski wreszcie zatrzymał się (ostatni wagon około 100m za nastawnią po jej minięciu), z jego końcowych wagonów powyskakiwali pracownicy kolejowi jadący do służby oraz inni pasażerowie i pobiegli w kierunku wykolejonych wagonów, by udzielić pomocy poszkodowanym.
 Kilku kolejarzy, po zorientowaniu się co się stało, pobiegło w kierunku nastawni posterunku odgałęźnego "Most Wisła", by wezwać pogotowie ratunkowe, powiadomić władze kolejowe i MO. Tuż obok nastawni zauważyli kolejarza w czapce futrzanej i w służbowym kożuchu, który żelaznym łomem usiłował coś zrobić w napędzie zwrotnicy "1". Przerwali mu te czynności i dopełnili obowiązku powiadomienia władz i wezwania pogotowia ratunkowego.
  Nim doszło do wypadku, starszy monter zabezpieczenia Wacław W. w pocie czoła rozbijał kilofem lód w kanale pędniowym. Gdy zobaczył światłą nadjeżdżającego pociągu zszedł z toru, stanął obok nastawni posterunku odgałęźnego i obserwował nadjeżdżający pociąg. W chwili gdy czoło poc. pasażerskiego mijało nastawnię rozległ się zgrzyt i huk, zrobiło się jasno od spięć elektrycznych przy zerwaniu sieci trakcyjnej. Przestraszony Wacław W. skulił się i przywarł do muru nastawni. Lecz zaraz, gdy wszystko się trochę uciszyło, zdał sobie sprawę z tego, co zaszło i postanowił usunąć ślady mogące wskazywać na przyczynę powstania wypadku. Szybko wyciągnął kawałek szyny spomiędzy iglicy i opornicy i odrzucił ją na zbocze nasypu, stalowym drągiem przesunął iglicę zwrotnicy do położenia zasadniczego, to jest dla jazdy poc. pasażerskiego 730 i przystąpił do łączenia pręta nastawczego z zamknięciem suwakowym zwrotnicy. Właśnie przy tej czynności zastali go kolejarze biegnący na nastawnię.
  Gdy jednak po kilku minutach kolejarze opuścili posterunek i udali się na miejsce wykolejenia się pociągu, by wraz z innymi udzielać pomocy poszkodowanym, Wacław W. skorzystał z z zamieszania i dokończył  "zacierania śladów" przywracając urządzenia nastawcze zwrotnicy "1" do stanu, jaki zastał po przybyciu na posterunek odgałęźny "Most Wisła": ułożył pokrywę na kanale pędniowym, kilof odniósł tam, skąd go uprzednio zabrał, a na wszelki wypadek posypał jeszcze śniegiem miejsca, które mogłyby wskazywać na to, co działo się tam przed wypadkiem. Po optycznym sprawdzeniu "dzieła" uznał, że wszystko jest w porządku i poszedł, jak inni, do wykolejonych wagonów.
  Gdy na  miejsce wypadku przybyła dyrekcyjna komisja dochodzeniowa, znalazł się też na post. odgałęźnym Wacław W. Tak on, jak i dyżurny ruchu Stanisław K. nie potrafili wyjaśnić, jak doszło do wykolejenia pociągu.
  Komisja stwierdziła m. innymi, że nie można przełożyć dźwigni zwrotnicy "1", a położenie jej, jak i zamknięć suwakowych, było prawidłowe dla jazdy poc. 730. Nasuwało to przypuszczenie, że mogło być coś nie w porządku z rozjazdem lub kołami pociągu.
  Ale już wstępne oględziny rozjazdu wskazały gdzie należy szukać prawdziwych przyczyn wypadku. Iglica lewa (patrząc w kierunku jazdy poc. 730) w odległości około 2,5m od jej ostrza była wyraźnie wybrzuszona, a na tym wybrzuszeniu był ślad wejścia koła na iglicę i obsunięcia się przez opornicę na zewnątrz toru. W miejscu wybrzuszenia na wewnętrznych ścianach iglicy i opornicy (na przeciw sobie) były świeże ślady po jakimś twardym przedmiocie. Ustalono też, że przyczyną nieprzekładania się dźwigni zwrotnicowej było zamarznięcie w kanale pędni zwrotnicowych, znaleziono ślady uderzeń i wykruszeń błota, w którym te pędnie zamarzły. Gdy skojarzono to z użyciem zapasowego klucza zależności i niedokonaniem o tym zapisów w książce E1758 - członkowie komisji mieli już obraz rzeczywistych przyczyn wykolejenia się poc. pasażerskiego 730, które pociągnęły za sobą obrażenia cielesne około 50 pasażerów oraz straty materialne przekraczające milion złotych.
  Dalszy kierunek dochodzenia służbowego nie nastręczał trudności.
  Bezpośrednie przyczyny wykolejenia się poc. pasażerskiego 730 zostały tu dość szczegółowo omówione. Powstały jednak zaniedbania innych pracowników, którzy swym postępowaniem przyczynili się do powstania tego wypadku.
  Ani zawiadowcy odcinków: drogowego i zabezpieczenia ruchu kolejowego i ich zastępcy, ani też kontroler drogowy, w czasie okresowych sprawdzań i badań rozjazdów czy przy kontroli przygotowań do zimy - nie zainteresowali się, czy rozjazd "1" był odwodniony i czy kanały pędniowe były czyste. Aż tylu pracowników bezpośredniego i pośredniego  nadzoru nie dopepłniło swych obowiązków, że nic dziwnego, iż leżąca w błocie pędnia zamarzła w czasie mrozów.
  Stwierdzono również niedociągnięcia kierownictwa stacji. Mianowicie na post. odgałęźnym "Most Wisła" nie dokonywano nakazanej ilości kontroli pracy dyżurnych ruchu (kontroler ruchu to tolerował), co wpłynęło na zaniżenie dyscypliny służbowej na tym post. ruchu.
                                                    tekst inż. Władysław Ryński

10
Ruch kolejowy / Odp: Dziwna sytuacja
« dnia: 12 Marzec 2018, 10:15:05 »
Już było o tym tu -> https://isdr.pl/index.php/topic,574.msg8967.html#msg8967 , a monter nie dał mi odpowiedzi. Musiałbym zadzwonić chyba na ZM bezpośrednio.

11
  Dyżurującym monterem zabezpieczenia, który otrzymał zawiadomienie o usterce, był starszy monter Wacław W. Po upływie około 30 min dotarł do posterunku odgałęźnego, wszedł na nastawnię i wypytał Stanisława K. o co chodzi. Spróbował dźwignią przełożyć zwrotnice rozjazdu "!", ale i tym razem nic z tego nie wyszło. Obejrzał więc, zwrotnicę, zamknięcia suwakowe i oświadczył, że wszystko jest w porządku, tylko coś się zacięło. Aby usunąć to "zacięcie" zabrał z nastawnicy stalowy drąg i wkładając go pomiędzy iglicę, a opornicę - polecil dyżurnemu ruchu próbować dźwignią przełożyć zwrotnicę.
 Mimo tych usiłowań zwrotnica ani drgnęła. Dyżurny ruchu ponaglał, że od dłuższego już czasu przed semaforem wjazdowym stoi pociąg. W tej sytuacji Wacław W. postanowił obejść obowiązujące postanowienia przepisów i instrukcji służbowych (o których była już wyżej mowa przy nieprawidłowym postępowaniu Stanisława K.) i za wiedzą dyżurnego ruchu wyłączył zwrotnicę "1" ze ześrodkowanego nastawiania (odłączając pręt nastawczy od zamknięcia suwakowego tej zwrotnicy i pręty kontrolne - przez wyjęcie sworzni), a następnie drągiem stalowym przesunął iglicę tej zwrotnicy w położenie przełożone.
  Wacław W. - starszy monter i doświadczony pracownik - uznał, że zamknięcie tak przełożonych iglic zwrotnicy na zamek kluczowy jest zbyteczne, ale by jakoś je zabezpieczyć użył kawałka szyny (długości około 52mm), który włożył pomiędzy odlegającą iglicę a opornicę tak, że stopką dolegała ona do opornicy, a główką do iglicy.
  Po przełożeniu zwrotnicy w położenie przełożone i po "zabezpieczeniu jej" przed przesunięciem iglic, Wacław W. zgłosił dyżurnemu ruchu, że droga przebiegu jest przygotowana. Stanisław K. postanowił więc przepuścić wreszcie pociąg towarowy 11992 na sygnał zezwalający na semaforze wjazdowym. Natrafił jednak na nową trudność: nie mógł wyjąc z dźwigni tej zwrotnicy kluza zależności (ponieważ dźwignia ta pozostała w położeniu zasadniczym), aby włożyć go w gniazdko skrzyni zależności. Zerwał więc plombę z szafki z zapasowymi kluczami, wyjął z niej (po zerwaniu kolejnej plomby przy kluczu) właściwy klucz zależności, włożył go w gniazdko, przekręcił i wyświetlił sygnał zezwalający "jazda z największą dozwoloną szybkością" (jedno zielone światło).
  Jak widzimy, dyżurny ruchu Stanisław K. do już popełnionych błędów, dopisał następne:
zgodził się na zabezpieczenie kawałkiem szyny rozjazdu wyłączonego ze ześrodkowanego nastawienia, nie wprowadził ograniczenia szybkości do 40km/h " przez wyświetlenie sygnału zastępczego "Sz" dla pociągu 11992 i nie dokonał, tak jak i starszy monter, odpowiednich zapisów w książce E-1758.
  Obaj więc naruszyli postanowienia § 11 ust. 8 i § 15 ust. 1, 4, 24 instrukcji E-16 oraz § 11 ust. 4, 7, 8 instrukcji E-11.
  O 16:46 pociąg towarowy 11992 minął szczęśliwie posterunek odgałęźny. Dyżurny ruchu polecił starszemu monterowi pozostawić zwrotnicę w takim położeniu, jak dla pociągu 11992, ponieważ w niedługim czasie przez posterunek miał przejść pociąg pośpieszny 4102. Wacław W. wyraził zgodę i zajął się sprawdzaniem załomów pędni zwrotnicowych, odkrywał pokrywy kanałów pędniowych, szukając przyczyn powstania usterki. W końcu, gdy z trudem zdjął pokrywę kanału pędniowego przebiegającego pod rozjazdem stwierdził, że pędnie zwrotnicowe były wmarznięte w zlodowaciałe błoto. Przyniósł z nastawni kilof i przystąpił do rozbijania lodu. Robota jednak szła mu niesprawnie, każde uderzenie kilofem wyłupywało tylko drobne ilości lodu.
  Przy przepuszczaniu przez post. Most Wisła pociągu pośpiesznego 4102 dyżurny postąpił analogicznie, jak uprzednio z pociągiem 11992 i pociąg pośpieszny 4102 z szybkością około 100km/h minął posterunek.
  Jeszcze dwukrotnie starszy monter, na plecenie dyżurnego ruchu przekładał "drągiem" zwrotnicę "1", raz do położenia zasadniczego dla parowozu luzem idącego z Czechowic, a następnie w położenie przełożone, ponieważ od strony Zebrzydowic podchodził do posterunku pociąg towarowy 0590. Usłużny Wacław W. chętnie to czynił.
   Gdy pociąg towarowy 0590, na sygnał na semaforze wjazdowym "jazda z największa dozwoloną szybkością" przeszedł posterunek odgałęźny Most Wisła, zwrotnica "!" pozostała w położeniu przełożonym i już nikt się nią nie zainteresował. Tymczasem o 17:33 ze stacji Czechowice odszedł do Katowic pociąg pasażerski 730, składający się z trzech trzywagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, prowadzonych przez maszynistę Władysława S.
   Dyżurny ruchu post. odgał. Most Wisła po otrzymaniu zgłoszenia o odejściu tego pociągu odnotował to w dzienniku zapowiadania pociągów, a następnie, nie sprawdzając położenia zwrotnicy rozjazdu nr "1" (jak pamiętamy, była ona w położeniu przełożonym, tj. na bieg z innego kierunku niż szedł pociąg pasażerski, a do tego "zabezpieczona" przed przesunięciem się iglicy, kawałkiem szyny włożonym pomiędzy iglice a opornicę) bez przygotowania drogi przebiegu, kluczem zależności wyjętym z gniazdka dźwigni zwrotnicy "1" (wyłączonej ze ześrodkowanego nastawienia, ale przestawionej na nastawni w położeniu zasadniczym), utwierdził fikcyjnie przygotowaną drogę przebiegu i wyświetlił na semaforze wjazdowym sygnał "jazda z największą dozwoloną szybkością" (jedno zielone światło).
  Do pokaźnej już kolekcji błędów doszły dalsze: § 412 pkt. 4; i § 419 instrukcji R1 oraz §§ 289 i 293 PET.
   Maszynista pociągu pasażerskiego 730 Władysław S., gdy zobaczył sygnał zezwalający na semaforze wjazdowym od post. odg. Most Wisła kontynuował dalszy bieg pociągu przekonany, że zielone światło na semaforze gwarantowało bezpieczną jazdę.
                                                                      c. d. n.

12
Inne / Odp: Poszukiwany, poszukiwana.
« dnia: 23 Luty 2018, 10:02:37 »
Sytuacja tam nie jest taka prosta. Urządzenia są PLK-skie, obsługiwało je DB, a były do niedawna w budynku kopalnianym, a obecnie są w SRK-kim. Wszelkie umowy dotychczasowe między tymi podmiotami wygasły i to na razie "wisi" w powietrzu.
E1758 od DB jest nieaktualne, więc nie ma na dziś wskazanych osób.

13
Inne / Odp: Poszukiwany, poszukiwana.
« dnia: 22 Luty 2018, 19:30:20 »
Na dziś urządzenia zrk (srk, czy jak to tam dziś jest nazwane) są własnością PKP PLK. Rozbiórka tych urządzeń miała się odbyć do końca ub. r. Na razie, dzięki wejściu w inicjatywę m-ta i uprzejmości PKP PLK, urządzenia w komplecie są jeszcze na nastawni i w terenie (np. sem wjazdowy, eon-y itp.) więc do końca nie wiem, kto miałby być uprawniony do konserwacji, ewentualnej naprawy ich urządzeń.

14
Inne / Odp: Poszukiwany, poszukiwana.
« dnia: 22 Luty 2018, 10:22:03 »
Nie, nie trzeba mieć plombownicy, bo obecnie jest to przeznaczone na jazdy drezyn. Jeżeli będzie tak daleko i Pyskowice zechcą wbić do nas parowozem, to będę się dowiadywał, jak to ma wyglądać. Na razie część jest jeszcze zaplombowana.

15
Inne / Poszukiwany, poszukiwana.
« dnia: 21 Luty 2018, 20:39:13 »
   Wiem, to tytuł znanego filmu, ale sprawa dot. poszukiwania osób. Otóż w sierpniu ub. roku zaangażowałem się w uratowanie układu torowego stacji (dawnej) Ruda Czarny Las z nastawnią dysponującą oraz układu torowego kop. Pokój w R. Śl. Wirku z nastawnią (nazwijmy ją - wykonawczą) "Jan Karol" (obie nastawnie kompletne z urządzeniami). W niedalekiej przyszłości także linii 187. Kiedy się do tego zabierałem niewiele osób (dysydentów i nie tylko) wierzyło, że cokolwiek z tego wyjdzie, nawet ja sam miałem wątpliwości. Dziś sprawy są już na tyle dopięte, że weszło w to m-to Ruda Śl. i planowana jest impreza rozpoczynająca działalność na układach torowych w/w 28, 29-04-2018 tj. uruchomienie drezyn kolejowych. Udało mi się przejść pomyślnie (na razie) SRK, PGG, PKP PLK, UM R.Śl.
   Problemem, z którym nie sądziłem że się zetknę, jest brak ludzi. Nie ogłaszałem się wcześniej, bo nie chciałem też zrażać potencjalnych współpracowników, czy pomocników. Teraz są osoby potrzebne na już, bo za chwilę wiosna, a utrzymanie dwu nastawni z kompletem wajch mechanicznych zajmuje trochę czasu. Oprócz tego bieżące utrzymanie terenu też zajmuje czas.   
   Jeżeli ktokolwiek miałby ochotę pomóc w utrzymaniu, w przygotowaniu, to serdecznie zapraszam, a widzę że z Górnego Śląska są tu osoby nawet z ościennych miast. Również jeżeli ktoś miałby pomysł gdzie można zawiadomić MK o takiej inicjatywie to z góry dziękuję.
   Zdaję sobie sprawę, że wszystkiego tutaj nie ująłem, ale jak ktoś będzie chciał więcej szczegółów, to w miarę możności je tu przedstawię.

Strony: [1] 2 3 4 ... 42