Forum Główne > Urządzenia srk

Projekty stacji i pulpitów nastawczych (zasady w pierwszym poście)

(1/15) > >>

Paweł:
Ten wątek powstał dla umożliwienia dyskusji na temat projektowania stacji oraz pulpitów nastawczych i jest kontynuacją dawnego wątku Pulpity fikcyjnych stacji, który cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak z dodaniem kilku ustaleń dla utrzymania porządku:

1. Zamieszczone w wątku pulpity tworzone są przy pomocy programu EPK, który umożliwia stworzenie rysunku pulpitu oraz zapisanie go do pliku graficznego rastrowego, np. PNG. EPK używany był dawniej przy tworzeniu stacji do ISDR, jednak aktualna wersja ISDR wykorzystuje inne narzędzia edycyjne, a przy pomocy EPK nie ma możliwości stworzenia działającej w symulatorze stacji, w związku z czym tworzone pulpity mają wyłącznie charakter poglądowy. Nie ma również możliwości konwersji pulpitu z EPK do nowszych formatów w celu ewentualnego zastosowania w symulatorze (informacje dotyczące tworzenia nowych stacji do symulatora znajdują się w tym wątku).

2. Użytkownicy mogą zamieścić w wątku pulpit do oceny i dyskusji (wykonany w EPK, lub projekt pulpitu wykonany w innym programie, z zastosowaniem przyjętych w branży srk symboli), pod warunkiem że będzie on wykonany na bazie planu schematycznego srk posterunku - w przypadku pulpitu posterunku nieistniejącego w rzeczywistości należy najpierw przedstawić jego plan schematyczny, zawierający przynajmniej rozmieszczenie i oznaczenia zwrotnic, wykolejnic, torów, sygnalizatorów, przejazdów, peronów i posterunków technicznych. Pulpity dla niewiadomych stacji, a tym bardziej stacji niezgodnych z przepisami, nie będą komentowane.

3. Pulpity należy projektować zgodnie z Ie-4 oraz literaturą fachową, bez stosowania na nich rozwiazań nietypowych (np. nietypowe blokady liniowe, niezgodne z przepisami/wytycznymi symbole graficzne), chyba że zostaną dokładnie opisane i uzasadnione warunkami miejscowymi (nie należy również bez uzasadnienia powielać rozwiązań nietypowych z rzeczywistych pulpitów).

Powtarzające się posty naruszające te zasady, bądź posty z rysunkami pulpitów niekompletnych, albo pulpitów na których wciąż powtarzane są te same błędy, będą usuwane.

Paweł Piotr:
 :)  :)  :)  BRAVISSIMO!  :)  :)  :)

dawid2005:
Chciałbym, żeby ktoś na to spojrzał profesjonalnym okiem i mi powiedział co jeszcze dodać lub poprawić.

jageer:
Układ przycisków trochę do poprawy. Opisy nie najgorzej. Dlaczego amperomierz wbudowany jest w blaszkę z lampkami od blokady? No i zamiast lampek w powtarzaczach są przyciski ....

Paweł:

--- Cytat: dawid2005 w 25 Grudzień 2020, 21:38:39 ---Chciałbym, żeby ktoś na to spojrzał profesjonalnym okiem i mi powiedział co jeszcze dodać lub poprawić.

--- Koniec cytatu ---

- co robi nastawnia wykonawcza mechaniczna Kos1?
- cyfry prędkości przy semaforach powinny być w indeksie górnym, cyfry w linii liter oznaczają coś innego
- błędne opisy JT3 i JT4 (złe numery torów)
- opis JT3 przy Wk jest w miejscu gdzie nie ma takiego odcinka
- błędne opisy JTA1/2, JTB2 (źle umiejscowione odcinki, zbędne cyfry)
- błędne opisy przycisków zwalniających, odnoszą się one do przebiegów, więc nazwy powinny być małą literą, np. "za" zamiast "zA"
- do czego służą liczniki przy Wbl i Ko?
- co sygnalizują lampki przy przyciskach Iz?
- generalnie błędne użycie grafik w edytorze, np. panelu z amperomierzem, przyciski użyte jako lampki, źle wstawione szczeliny ukośne
- powinno się unikać umieszczania przycisków "pod" układem torowym, zawadzają przy obsłudze przycisków zwrotnic i sygnałowych
- dlaczego kostki blokady są zielone?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej